Nyt forsvar mod virksomhedernes sårbare endepunkter

Hjemmekontorer, mobiltelefoner og IoT-enheder er blot nogle af de svage punkter i virksomhedernes it-infrastruktur. Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har opgraderet sin EDR-løsning mod it-kriminelles innovative angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder kan gøre, hvad de vil for at beskytte deres centrale netværk og servere. Det hjælper alt sammen ikke noget, hvis antallet af nye, innovative trusler hober sig op i de såkaldte "end points", det vil blandt andet sige det it- og mobil-udstyr, som medarbejderne kobler på netværket, eller for eksempel IoT-enheder. Også de nu så populære hjemmearbejdspladser udgør et risikabelt endepunkt.

Derfor implementerer flere og flere store virksomheder EDR-løsninger (Endpoint Detection and Response), som gør det muligt at overvåge, hvad der sker af uregelmæssigheder ude i endepunkterne, og hvordan disse angreb påvirker hele it-infrastrukturen. Behovet er blevet aktualiseret af de seneste ransomwareangreb, der koster virksomhederne mange penge – ikke så meget på grund af løsepengenes størrelse, men fordi det er meget omkostningstungt at genetablere komplekse it-systemer, som har været helt lammede.

Bedre overvågning

Sikkerhedsfirmaerne er på sporet af et ekspanderende marked for overvågning af endepunkterne. Senest har Bitdefender lanceret en ny sky-baseret Endpoint Detection & Response-løsning til virksomheder og tjenesteudbydere.

Nyheden skal ifølge Bitdefender forbedre virksomhedernes muligheder for at opdage og udslette trusler, samtidig med at de finder sted, samt at styrke den overordnede modstandsdygtighed over for cyberangreb.

Den nye EDR-pakke er ressource-let, lover Bitdefender, og bliver fuldt ud leveret via skyen, hvilket skulle give en let implementering og administration. Desuden fungerer den sammen med tredjepartsbeskyttelsesteknologier.

Løsningen kombinerer endpoint-telemetri og humanrisiko-analyser med avanceret trusselsopsporing. Opsporingsevnerne gør det muligt hurtigt at se, hvad der foregår i sårbare systemer, på interne netværk eller i skyen, og EDR-nyheden tilbyder et-kliks-handlinger til at håndtere truslerne, herunder karantæne af filer, blokering af ip-adresser og mulighed for at stoppe processer.

Hjælp mod ransomwareangreb

"Virksomheder og tjenesteudbydere kæmper med at holde trit med konstante angreb fra cyberkriminelle, der arbejder ihærdigt på at kapitalisere på industriens skift til de mindre sikre hjemmearbejdsmiljøer, vi ser nu og i den nærmeste fremtid," forklarer Gavin Hill, vice president product marketing hos Bitdefender.

"Den nye Bitdefender EDR-pakke leverer best-in-class angrebssynlighed og effektiv respons, bakket op af trusselsefterretninger fra Bitdefender Labs for at hjælpe organisationer med at navigere i de her risikofyldte og usikre tider og beskytte deres mest værdifulde aktiver," uddyber Gavin Hill.

Blandt de interessante nyheder nævner Bitdefender "ransomwareafbødning", der bruger den sky-baserede GravityZone-konsol, og som gør det muligt at gendanne krypterede filer fra manipulationsbeskyttede kopier efter et ransomwareangreb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse