Nyt forsvar mod virksomhedernes sårbare endepunkter

Hjemmekontorer, mobiltelefoner og IoT-enheder er blot nogle af de svage punkter i virksomhedernes it-infrastruktur. Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har opgraderet sin EDR-løsning mod it-kriminelles innovative angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder kan gøre, hvad de vil for at beskytte deres centrale netværk og servere. Det hjælper alt sammen ikke noget, hvis antallet af nye, innovative trusler hober sig op i de såkaldte "end points", det vil blandt andet sige det it- og mobil-udstyr, som medarbejderne kobler på netværket, eller for eksempel IoT-enheder. Også de nu så populære hjemmearbejdspladser udgør et risikabelt endepunkt.

Derfor implementerer flere og flere store virksomheder EDR-løsninger (Endpoint Detection and Response), som gør det muligt at overvåge, hvad der sker af uregelmæssigheder ude i endepunkterne, og hvordan disse angreb påvirker hele it-infrastrukturen. Behovet er blevet aktualiseret af de seneste ransomwareangreb, der koster virksomhederne mange penge – ikke så meget på grund af løsepengenes størrelse, men fordi det er meget omkostningstungt at genetablere komplekse it-systemer, som har været helt lammede.

Bedre overvågning

Sikkerhedsfirmaerne er på sporet af et ekspanderende marked for overvågning af endepunkterne. Senest har Bitdefender lanceret en ny sky-baseret Endpoint Detection & Response-løsning til virksomheder og tjenesteudbydere.

Nyheden skal ifølge Bitdefender forbedre virksomhedernes muligheder for at opdage og udslette trusler, samtidig med at de finder sted, samt at styrke den overordnede modstandsdygtighed over for cyberangreb.

Den nye EDR-pakke er ressource-let, lover Bitdefender, og bliver fuldt ud leveret via skyen, hvilket skulle give en let implementering og administration. Desuden fungerer den sammen med tredjepartsbeskyttelsesteknologier.

Løsningen kombinerer endpoint-telemetri og humanrisiko-analyser med avanceret trusselsopsporing. Opsporingsevnerne gør det muligt hurtigt at se, hvad der foregår i sårbare systemer, på interne netværk eller i skyen, og EDR-nyheden tilbyder et-kliks-handlinger til at håndtere truslerne, herunder karantæne af filer, blokering af ip-adresser og mulighed for at stoppe processer.

Hjælp mod ransomwareangreb

"Virksomheder og tjenesteudbydere kæmper med at holde trit med konstante angreb fra cyberkriminelle, der arbejder ihærdigt på at kapitalisere på industriens skift til de mindre sikre hjemmearbejdsmiljøer, vi ser nu og i den nærmeste fremtid," forklarer Gavin Hill, vice president product marketing hos Bitdefender.

"Den nye Bitdefender EDR-pakke leverer best-in-class angrebssynlighed og effektiv respons, bakket op af trusselsefterretninger fra Bitdefender Labs for at hjælpe organisationer med at navigere i de her risikofyldte og usikre tider og beskytte deres mest værdifulde aktiver," uddyber Gavin Hill.

Blandt de interessante nyheder nævner Bitdefender "ransomwareafbødning", der bruger den sky-baserede GravityZone-konsol, og som gør det muligt at gendanne krypterede filer fra manipulationsbeskyttede kopier efter et ransomwareangreb.

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S