Nyt forsvar mod virksomhedernes sårbare endepunkter

Hjemmekontorer, mobiltelefoner og IoT-enheder er blot nogle af de svage punkter i virksomhedernes it-infrastruktur. Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har opgraderet sin EDR-løsning mod it-kriminelles innovative angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder kan gøre, hvad de vil for at beskytte deres centrale netværk og servere. Det hjælper alt sammen ikke noget, hvis antallet af nye, innovative trusler hober sig op i de såkaldte "end points", det vil blandt andet sige det it- og mobil-udstyr, som medarbejderne kobler på netværket, eller for eksempel IoT-enheder. Også de nu så populære hjemmearbejdspladser udgør et risikabelt endepunkt.

Derfor implementerer flere og flere store virksomheder EDR-løsninger (Endpoint Detection and Response), som gør det muligt at overvåge, hvad der sker af uregelmæssigheder ude i endepunkterne, og hvordan disse angreb påvirker hele it-infrastrukturen. Behovet er blevet aktualiseret af de seneste ransomwareangreb, der koster virksomhederne mange penge – ikke så meget på grund af løsepengenes størrelse, men fordi det er meget omkostningstungt at genetablere komplekse it-systemer, som har været helt lammede.

Bedre overvågning

Sikkerhedsfirmaerne er på sporet af et ekspanderende marked for overvågning af endepunkterne. Senest har Bitdefender lanceret en ny sky-baseret Endpoint Detection & Response-løsning til virksomheder og tjenesteudbydere.

Nyheden skal ifølge Bitdefender forbedre virksomhedernes muligheder for at opdage og udslette trusler, samtidig med at de finder sted, samt at styrke den overordnede modstandsdygtighed over for cyberangreb.

Den nye EDR-pakke er ressource-let, lover Bitdefender, og bliver fuldt ud leveret via skyen, hvilket skulle give en let implementering og administration. Desuden fungerer den sammen med tredjepartsbeskyttelsesteknologier.

Løsningen kombinerer endpoint-telemetri og humanrisiko-analyser med avanceret trusselsopsporing. Opsporingsevnerne gør det muligt hurtigt at se, hvad der foregår i sårbare systemer, på interne netværk eller i skyen, og EDR-nyheden tilbyder et-kliks-handlinger til at håndtere truslerne, herunder karantæne af filer, blokering af ip-adresser og mulighed for at stoppe processer.

Hjælp mod ransomwareangreb

"Virksomheder og tjenesteudbydere kæmper med at holde trit med konstante angreb fra cyberkriminelle, der arbejder ihærdigt på at kapitalisere på industriens skift til de mindre sikre hjemmearbejdsmiljøer, vi ser nu og i den nærmeste fremtid," forklarer Gavin Hill, vice president product marketing hos Bitdefender.

"Den nye Bitdefender EDR-pakke leverer best-in-class angrebssynlighed og effektiv respons, bakket op af trusselsefterretninger fra Bitdefender Labs for at hjælpe organisationer med at navigere i de her risikofyldte og usikre tider og beskytte deres mest værdifulde aktiver," uddyber Gavin Hill.

Blandt de interessante nyheder nævner Bitdefender "ransomwareafbødning", der bruger den sky-baserede GravityZone-konsol, og som gør det muligt at gendanne krypterede filer fra manipulationsbeskyttede kopier efter et ransomwareangreb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S