Volkswagens elektriske familiebil, ID.4, bliver billigere end ventet

Volkswagen åbner nu for bestillinger af ID.4, den første elektriske SUV fra den tyske bilgigant, og priserne bliver lavere end oprindeligt estimeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter den succesfulde introduktion af ID.3 introducerer Volkswagen nu den nye ID.4, der er mærkets første 100 % elektriske SUV, og med den kører ID.-familien ind i verdens største segment: klassen for kompakte SUV’er.

Den nye ID.4 er, ligesom ID.3, bygget på den nyudviklede MEB-platform til elbiler, der giver et rummeligt interiør og stort bagagerum på 543 til 1.575 liter.

Bilen kan udstyres med tagbøjler og laste op til 75 kg på taget. Som ekstraudstyr tilbydes et elektrisk betjent anhængertræk, der gør ID.4 i stand til at trække op til 1.000 kg.

Højteknologisk betjening

Interiøret i ID.4 er futuristisk, med instrumentbord infotainment-system, der betjenes via trykfølsomme betjeningspaneler og stemmestyring. Visse versioner af ID.4 er udstyret med et head-up-display med augmented-reality-funktion, hvor displayets informationer projiceres op på frontruden og ser ud som om de kommer til syne 3-10 meter foran bilen.

Navigationssystemet Discover Pro giver dig adgang til diverse online services via Volkswagen We Connect Start, mens avancerede IQ.Drive-assistentsystemer som Travel Assist gør ID.4 delvist selvkørende. Afhængig af udstyrsvariant er ID.4 udstyret med et progressivt styretøj og adaptiv undervogn, der giver en køreoplevelse i særklasse.

Rækkevidde over 500 km

Ved introduktionen i Danmark til marts kan ID.4 i første omgang bestilles i to versioner, henholdsvis en ID.4 1ST og en ID.4 1ST Max, der begge er udstyret med et 77 kWh-batteri, hvilket giver en rækkevidde på mellem 508 og 522 km.

Den baghjulstrukne ID.4 accelererer fra 0 til 100 km/t på 8,5 sek. og har en elektronisk begrænset topfart på 160 km/t. ID.4 1ST og ID.4 1ST Max kan lade med 125 kW. Det gør det muligt at gå fra 5% til 80% strøm på 38 minutter, og du kan ”tanke” 100 km rækkevidde på blot 8 minutter.

Priser i mellemklassen

ID.4 1ST koster 374.995 kroner. Det er cirka 25.000 kroner lavere end det oprindelig blev meldt ud i september, hvor denne udgave blev sat til 399.995 kroner. Den kommer med standardudstyr, der omfatter 20” Drammen alufælge, 30 forskellige farver stemningslys, pedaler med Pause/Play-design, adaptiv fartpilot med køassistent, Køreprofilvalg, læderbeklædt multifunktionsrat med varme og touch-betjening, 2-zone klimaanlæg og navigationssystem Discover Pro med 10” touchskærm.

Topmodellen ID.4 1ST Max  byder på state-of-the-art teknologier som head-up-display med augmented-reality-funktion, IQ.LIGHT LED-matrix-forlygter, LED-baglygter med 3D-effekt, Travel Assist og Navigation Discover Pro med 12” touchskærm og forudseende fartpilot. Den koster 439.995 kroner - cirka 40.000 kroner mindre end den oprindeligt estimerede pris på 489.996 kroner.

Ydermere er ID.4 1ST Max udstyret med adaptiv undervogn med køreprofilvalg, progressivt styretøj, 3-zone klimaanlæg, panoramatag og el-betjente ergoActive-forsæder med massage.

I prisen på en ID.4 1ST og en ID.4 1ST Max er inkluderet et 5-års service- og reparationsabonnement. ID.4 1ST og ID.4 1STMax kommer i en begrænset serie, og når 1ST-versionerne er udsolgt åbnes der for salg af yderligere udstyrsvarianter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S