Volkswagens elektriske familiebil, ID.4, bliver billigere end ventet

Volkswagen åbner nu for bestillinger af ID.4, den første elektriske SUV fra den tyske bilgigant, og priserne bliver lavere end oprindeligt estimeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter den succesfulde introduktion af ID.3 introducerer Volkswagen nu den nye ID.4, der er mærkets første 100 % elektriske SUV, og med den kører ID.-familien ind i verdens største segment: klassen for kompakte SUV’er.

Den nye ID.4 er, ligesom ID.3, bygget på den nyudviklede MEB-platform til elbiler, der giver et rummeligt interiør og stort bagagerum på 543 til 1.575 liter.

Bilen kan udstyres med tagbøjler og laste op til 75 kg på taget. Som ekstraudstyr tilbydes et elektrisk betjent anhængertræk, der gør ID.4 i stand til at trække op til 1.000 kg.

Højteknologisk betjening

Interiøret i ID.4 er futuristisk, med instrumentbord infotainment-system, der betjenes via trykfølsomme betjeningspaneler og stemmestyring. Visse versioner af ID.4 er udstyret med et head-up-display med augmented-reality-funktion, hvor displayets informationer projiceres op på frontruden og ser ud som om de kommer til syne 3-10 meter foran bilen.

Navigationssystemet Discover Pro giver dig adgang til diverse online services via Volkswagen We Connect Start, mens avancerede IQ.Drive-assistentsystemer som Travel Assist gør ID.4 delvist selvkørende. Afhængig af udstyrsvariant er ID.4 udstyret med et progressivt styretøj og adaptiv undervogn, der giver en køreoplevelse i særklasse.

Rækkevidde over 500 km

Ved introduktionen i Danmark til marts kan ID.4 i første omgang bestilles i to versioner, henholdsvis en ID.4 1ST og en ID.4 1ST Max, der begge er udstyret med et 77 kWh-batteri, hvilket giver en rækkevidde på mellem 508 og 522 km.

Den baghjulstrukne ID.4 accelererer fra 0 til 100 km/t på 8,5 sek. og har en elektronisk begrænset topfart på 160 km/t. ID.4 1ST og ID.4 1ST Max kan lade med 125 kW. Det gør det muligt at gå fra 5% til 80% strøm på 38 minutter, og du kan ”tanke” 100 km rækkevidde på blot 8 minutter.

Priser i mellemklassen

ID.4 1ST koster 374.995 kroner. Det er cirka 25.000 kroner lavere end det oprindelig blev meldt ud i september, hvor denne udgave blev sat til 399.995 kroner. Den kommer med standardudstyr, der omfatter 20” Drammen alufælge, 30 forskellige farver stemningslys, pedaler med Pause/Play-design, adaptiv fartpilot med køassistent, Køreprofilvalg, læderbeklædt multifunktionsrat med varme og touch-betjening, 2-zone klimaanlæg og navigationssystem Discover Pro med 10” touchskærm.

Topmodellen ID.4 1ST Max  byder på state-of-the-art teknologier som head-up-display med augmented-reality-funktion, IQ.LIGHT LED-matrix-forlygter, LED-baglygter med 3D-effekt, Travel Assist og Navigation Discover Pro med 12” touchskærm og forudseende fartpilot. Den koster 439.995 kroner - cirka 40.000 kroner mindre end den oprindeligt estimerede pris på 489.996 kroner.

Ydermere er ID.4 1ST Max udstyret med adaptiv undervogn med køreprofilvalg, progressivt styretøj, 3-zone klimaanlæg, panoramatag og el-betjente ergoActive-forsæder med massage.

I prisen på en ID.4 1ST og en ID.4 1ST Max er inkluderet et 5-års service- og reparationsabonnement. ID.4 1ST og ID.4 1STMax kommer i en begrænset serie, og når 1ST-versionerne er udsolgt åbnes der for salg af yderligere udstyrsvarianter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S