Årets (trods alt) største globale elektronikmesse er to dage fra start

Om to dage åbnes dørene til årets CES-messe i Las Vegas. I år er den ikke kun virtuel, men dog noget amputeret. AOD er alligevel på plads i USA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Megamessen for elektronik, CES i Las Vegas, lever og har det nogenlunde godt. I hvert fald åbner messen om to dage (5. januar).

Sidste år var den kun virtuel, men i år er der en fysisk messe. Alle klodens messer har været tvunget til virtuel retræte det seneste par år, men i år tog arrangørerne af verdens største globale messe inden for elektroniske produkter chancen. Der bliver i år en fysisk begivenhed og på ny mulighed for at vandre fødderne trætte i de store messehaller.

Afbud og tilbud

Mange producenter har dog på forhånd meldt fra eller fået kolde fødder i sidste øjeblik. Det er ifølge mediet Techcrunch markante virksomheder som Google, Microsoft, AMD, OnePlus, MSI, Lenovo, Intel, Panasonic og IBM. Men gæsterne i Las Vegas messeområde kan stadig komme til at opleve en masse ting, for eksempel fra Bosch, Intel, Samsung, Sony, LG og Qualcomm.

AOD er også til stede i Las Vegas. Vi har sat en enkelt reporter på flyveren, og med nogen forsinkelse ankom han i tidligere i dag, mens klokken var 2 om natten i Las Vegas. Vi forventer derfor at kunne give dig opdaterede, varme nyheder direkte fra messegulvet de kommende dage. Der bliver masser af spændende ting at se frem til. Trods alt.

Messen løber i tre dage og slutter 7. januar.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S