Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Årets (trods alt) største globale elektronikmesse er to dage fra start

Om to dage åbnes dørene til årets CES-messe i Las Vegas. I år er den ikke kun virtuel, men dog noget amputeret. AOD er alligevel på plads i USA.

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Megamessen for elektronik, CES i Las Vegas, lever og har det nogenlunde godt. I hvert fald åbner messen om to dage (5. januar).

Sidste år var den kun virtuel, men i år er der en fysisk messe. Alle klodens messer har været tvunget til virtuel retræte det seneste par år, men i år tog arrangørerne af verdens største globale messe inden for elektroniske produkter chancen. Der bliver i år en fysisk begivenhed og på ny mulighed for at vandre fødderne trætte i de store messehaller.

Afbud og tilbud

Mange producenter har dog på forhånd meldt fra eller fået kolde fødder i sidste øjeblik. Det er ifølge mediet Techcrunch markante virksomheder som Google, Microsoft, AMD, OnePlus, MSI, Lenovo, Intel, Panasonic og IBM. Men gæsterne i Las Vegas messeområde kan stadig komme til at opleve en masse ting, for eksempel fra Bosch, Intel, Samsung, Sony, LG og Qualcomm.

AOD er også til stede i Las Vegas. Vi har sat en enkelt reporter på flyveren, og med nogen forsinkelse ankom han i tidligere i dag, mens klokken var 2 om natten i Las Vegas. Vi forventer derfor at kunne give dig opdaterede, varme nyheder direkte fra messegulvet de kommende dage. Der bliver masser af spændende ting at se frem til. Trods alt.

Messen løber i tre dage og slutter 7. januar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
PCI og cloud-sikkerhed: Strategi til beskyttelse af betalingsdata

Er din organisation klar til de nye PCI DSS 4.0-krav? Deltag i vores event og få indsigt i, hvordan du navigerer i compliance-udfordringerne i en cloud-drevet verden.

16. januar 2025 | Læs mere


Strategisk It-sikkerhedsdag 2025, Aarhus: Viden om trusler og tendenser – Beskyt din virksomhed

Gå ikke glip af årets vigtigste begivenhed for it-sikkerhedsprofessionelle! Mød Danmarks førende eksperter, deltag i inspirerende diskussioner og få praktisk erfaring med de nyeste teknologier. Bliv klogere på de seneste trusler og lær, hvordan du bedst beskytter din virksomhed mod cyberangreb. Tilmeld dig nu og vær på forkant med fremtidens cybersikkerhedsudfordringer.

21. januar 2025 | Læs mere


Strategisk It-sikkerhedsdag 2025, København: Viden om trusler og tendenser – Beskyt din virksomhed

Gå ikke glip af årets vigtigste begivenhed for it-sikkerhedsprofessionelle! Mød Danmarks førende eksperter, deltag i inspirerende diskussioner og få praktisk erfaring med de nyeste teknologier. Bliv klogere på de seneste trusler og lær, hvordan du bedst beskytter din virksomhed mod cyberangreb. Tilmeld dig nu og vær på forkant med fremtidens cybersikkerhedsudfordringer.

23. januar 2025 | Læs mere