Årets (trods alt) største globale elektronikmesse er to dage fra start

Om to dage åbnes dørene til årets CES-messe i Las Vegas. I år er den ikke kun virtuel, men dog noget amputeret. AOD er alligevel på plads i USA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Megamessen for elektronik, CES i Las Vegas, lever og har det nogenlunde godt. I hvert fald åbner messen om to dage (5. januar).

Sidste år var den kun virtuel, men i år er der en fysisk messe. Alle klodens messer har været tvunget til virtuel retræte det seneste par år, men i år tog arrangørerne af verdens største globale messe inden for elektroniske produkter chancen. Der bliver i år en fysisk begivenhed og på ny mulighed for at vandre fødderne trætte i de store messehaller.

Afbud og tilbud

Mange producenter har dog på forhånd meldt fra eller fået kolde fødder i sidste øjeblik. Det er ifølge mediet Techcrunch markante virksomheder som Google, Microsoft, AMD, OnePlus, MSI, Lenovo, Intel, Panasonic og IBM. Men gæsterne i Las Vegas messeområde kan stadig komme til at opleve en masse ting, for eksempel fra Bosch, Intel, Samsung, Sony, LG og Qualcomm.

AOD er også til stede i Las Vegas. Vi har sat en enkelt reporter på flyveren, og med nogen forsinkelse ankom han i tidligere i dag, mens klokken var 2 om natten i Las Vegas. Vi forventer derfor at kunne give dig opdaterede, varme nyheder direkte fra messegulvet de kommende dage. Der bliver masser af spændende ting at se frem til. Trods alt.

Messen løber i tre dage og slutter 7. januar.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S