Årets (trods alt) største globale elektronikmesse er to dage fra start

Om to dage åbnes dørene til årets CES-messe i Las Vegas. I år er den ikke kun virtuel, men dog noget amputeret. AOD er alligevel på plads i USA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Megamessen for elektronik, CES i Las Vegas, lever og har det nogenlunde godt. I hvert fald åbner messen om to dage (5. januar).

Sidste år var den kun virtuel, men i år er der en fysisk messe. Alle klodens messer har været tvunget til virtuel retræte det seneste par år, men i år tog arrangørerne af verdens største globale messe inden for elektroniske produkter chancen. Der bliver i år en fysisk begivenhed og på ny mulighed for at vandre fødderne trætte i de store messehaller.

Afbud og tilbud

Mange producenter har dog på forhånd meldt fra eller fået kolde fødder i sidste øjeblik. Det er ifølge mediet Techcrunch markante virksomheder som Google, Microsoft, AMD, OnePlus, MSI, Lenovo, Intel, Panasonic og IBM. Men gæsterne i Las Vegas messeområde kan stadig komme til at opleve en masse ting, for eksempel fra Bosch, Intel, Samsung, Sony, LG og Qualcomm.

AOD er også til stede i Las Vegas. Vi har sat en enkelt reporter på flyveren, og med nogen forsinkelse ankom han i tidligere i dag, mens klokken var 2 om natten i Las Vegas. Vi forventer derfor at kunne give dig opdaterede, varme nyheder direkte fra messegulvet de kommende dage. Der bliver masser af spændende ting at se frem til. Trods alt.

Messen løber i tre dage og slutter 7. januar.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse