Spejlreflekskameraet går nu mod den stille død

Canon vil ikke længere udvikle nye DSLR-kameraer. Og flere konkurrenter har for længst opgivet at satse på spejlreflekskameraet. Det spejlløse kamera er fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er slut med nye DSLR-kameraer fra Canon. Den nyhed udløste Canons topdirektør Fujio Mitarai i den japanske avis Yomiuri Shimbun for nylig.

Det er næppe nogen pludselig beslutning, selvom man på Canons europæiske hjemmeside stadig kan finde en artikel, som lovpriser det digitale spejlreflekskamera under overskriften "Why the future's bright for DSLRs".

Canon er ikke alene om denne beslutning. Men for den japanske kameraproducents vedkommende må det så betyde, at kameraet EOS-1D X Mark III bliver det sidste. Serien Canon EOS-1 har nærmest været Canons adelsmærke, siden det første kamera i serien dukkede op i 1989.

Kameraet vil givetvis kunne købes og vil blive supporteret nogle år ud i fremtiden, men nye DSLR-kameraer fra Canon skal man ikke forvente.

Canon er ikke alene

Hvis man følger debatten inden for foto, kan man spore, at de fleste kameraproducenter har opgivet DSLR (bortset fra vist nok Ricoh/Pentax). Fremtiden tilhører det spejlløse digitalkamera, også kaldet systemkameraet. Det er lettere, mere kompakte og billigere at producere. Og så har teknologien nu generelt fået en kvalitet, som selv kritiske professionelle fotografer finder acceptabel.

Hele kameraindustrien er i krise. Mobiltelefonen har slugt størstedelen af consumer-markedet. Det er en stor luns af omsætningen. Så nu skal der fokuseres(!), og der skal spares. Kun kameraformater, som der virkelig er fremtid i, får en chance. Og det eneste marked som ikke er gået tilbage de senere år, er markedet for spejlløse kameraer.

Du vil stadig kunne købe DSLR-kameraer længe endnu. Men innovationen er gået i stå, og der kommer næppe mange opsigtsvækkende nyheder. Den digitale teknologi giver så mange andre muligheder, at det spejlløse kamera formentlig snart vil få DSLR-konkurrenterne til at virke håbløs gammeldags og som noget fra en svunden tid. Sådan synes de fleste kameraproducenter at ræsonnere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S