Spejlreflekskameraet går nu mod den stille død

Canon vil ikke længere udvikle nye DSLR-kameraer. Og flere konkurrenter har for længst opgivet at satse på spejlreflekskameraet. Det spejlløse kamera er fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er slut med nye DSLR-kameraer fra Canon. Den nyhed udløste Canons topdirektør Fujio Mitarai i den japanske avis Yomiuri Shimbun for nylig.

Det er næppe nogen pludselig beslutning, selvom man på Canons europæiske hjemmeside stadig kan finde en artikel, som lovpriser det digitale spejlreflekskamera under overskriften "Why the future's bright for DSLRs".

Canon er ikke alene om denne beslutning. Men for den japanske kameraproducents vedkommende må det så betyde, at kameraet EOS-1D X Mark III bliver det sidste. Serien Canon EOS-1 har nærmest været Canons adelsmærke, siden det første kamera i serien dukkede op i 1989.

Kameraet vil givetvis kunne købes og vil blive supporteret nogle år ud i fremtiden, men nye DSLR-kameraer fra Canon skal man ikke forvente.

Canon er ikke alene

Hvis man følger debatten inden for foto, kan man spore, at de fleste kameraproducenter har opgivet DSLR (bortset fra vist nok Ricoh/Pentax). Fremtiden tilhører det spejlløse digitalkamera, også kaldet systemkameraet. Det er lettere, mere kompakte og billigere at producere. Og så har teknologien nu generelt fået en kvalitet, som selv kritiske professionelle fotografer finder acceptabel.

Hele kameraindustrien er i krise. Mobiltelefonen har slugt størstedelen af consumer-markedet. Det er en stor luns af omsætningen. Så nu skal der fokuseres(!), og der skal spares. Kun kameraformater, som der virkelig er fremtid i, får en chance. Og det eneste marked som ikke er gået tilbage de senere år, er markedet for spejlløse kameraer.

Du vil stadig kunne købe DSLR-kameraer længe endnu. Men innovationen er gået i stå, og der kommer næppe mange opsigtsvækkende nyheder. Den digitale teknologi giver så mange andre muligheder, at det spejlløse kamera formentlig snart vil få DSLR-konkurrenterne til at virke håbløs gammeldags og som noget fra en svunden tid. Sådan synes de fleste kameraproducenter at ræsonnere.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse