Spejlreflekskameraet går nu mod den stille død

Canon vil ikke længere udvikle nye DSLR-kameraer. Og flere konkurrenter har for længst opgivet at satse på spejlreflekskameraet. Det spejlløse kamera er fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er slut med nye DSLR-kameraer fra Canon. Den nyhed udløste Canons topdirektør Fujio Mitarai i den japanske avis Yomiuri Shimbun for nylig.

Det er næppe nogen pludselig beslutning, selvom man på Canons europæiske hjemmeside stadig kan finde en artikel, som lovpriser det digitale spejlreflekskamera under overskriften "Why the future's bright for DSLRs".

Canon er ikke alene om denne beslutning. Men for den japanske kameraproducents vedkommende må det så betyde, at kameraet EOS-1D X Mark III bliver det sidste. Serien Canon EOS-1 har nærmest været Canons adelsmærke, siden det første kamera i serien dukkede op i 1989.

Kameraet vil givetvis kunne købes og vil blive supporteret nogle år ud i fremtiden, men nye DSLR-kameraer fra Canon skal man ikke forvente.

Canon er ikke alene

Hvis man følger debatten inden for foto, kan man spore, at de fleste kameraproducenter har opgivet DSLR (bortset fra vist nok Ricoh/Pentax). Fremtiden tilhører det spejlløse digitalkamera, også kaldet systemkameraet. Det er lettere, mere kompakte og billigere at producere. Og så har teknologien nu generelt fået en kvalitet, som selv kritiske professionelle fotografer finder acceptabel.

Hele kameraindustrien er i krise. Mobiltelefonen har slugt størstedelen af consumer-markedet. Det er en stor luns af omsætningen. Så nu skal der fokuseres(!), og der skal spares. Kun kameraformater, som der virkelig er fremtid i, får en chance. Og det eneste marked som ikke er gået tilbage de senere år, er markedet for spejlløse kameraer.

Du vil stadig kunne købe DSLR-kameraer længe endnu. Men innovationen er gået i stå, og der kommer næppe mange opsigtsvækkende nyheder. Den digitale teknologi giver så mange andre muligheder, at det spejlløse kamera formentlig snart vil få DSLR-konkurrenterne til at virke håbløs gammeldags og som noget fra en svunden tid. Sådan synes de fleste kameraproducenter at ræsonnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura