Ny guide skal gøre IoT sikkert – hjælp til små og mellemstore virksomheder

Danske virksomheder investerer store beløb i forbundne enheder, og nu er der kommet en guide fra Dansk Standard, der skal hjælpe med til at gøre dem mere robuste over for cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun i danske hjem, at stadigt flere enheder bliver forbundet til internettet.

Det sker også i danske virksomheder, og dermed bliver der åbnet nye måder, hvorpå cyberangreb kan ramme virksomheder.

Overblik over standarder

Det kan være svært at få overblik over, hvilke standarder der er på området, som kan hjælpe virksomhederne. Derfor har Dansk Standard, i samarbejde med Alexandra Instituttet og Force Technology udarbejdet en guide til de virksomheder, der arbejder med IoT-løsninger. Guiden skal hjælpe dem med at prioritere cybersikkerheden og få et overblik over hvilke standarder der kan hjælpe dem.

I en pressemeddelelse fortæller Jeppe Pilgaard Bjerre, specialist hos Force Technology, at det er nødvendigt at højne sikkerheden i produkter bredt.

”Den her type produkter er et udsat mål for cyberangreb, og vi har de seneste år set mange eksempler, hvor hackere for eksempel har fået adgang til følsomme data eller til regnekraften i større mængder af de her enheder, og dermed kunnet lægge store virksomheder ned,” siger Jeppe Pilgaard Bjerre.

En fjerdedel har IoT

Selvom næsten en fjerdedel af de danske virksomheder, ifølge Dansk Standard, anvender IoT, så er der ikke det store kendskab til, hvad der findes af standarder med fokus på cybersikkerhed i IoT-produkter og -løsninger.

”Det kan betyde, at virksomheder skyder langt over eller under målet for et passende sikkerhedsniveau, hvilket også kan medføre et spild af ressourcer,” skriver Michael Bladt Stausholm, Senior Security Architect hos Alexandra Instituttet i pressemeddelelsen.

Målet med guiden er at give danske virksomheder, specielt de små og mellemstore, en hjælp til at gøre det lettere at få sat system i cybersikkerheden ved IoT-produkter – ved at give et overblik over de væsentligste europæiske og internationale standarder på området.

Samtidig er det også håbet for folkene bag guiden, at flere danske smv’er, ved hjælpe af guiden kan højne cybersikkerheden, når de bruger IoT i deres virksomhed.

Dansk Standard oplyser, at guiden giver overblik over de væsentligste europæiske og internationale standarder for cybersikkerhed i produkter.

Guiden er gratis og kan hentes her.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S