Samsung klar med sin stærkeste mobilchip nogensinde: Her er Exynos 2200

Exynos 2200 er skabt i samarbejde med AMD og bruger samme grafikteknologi som PS5 og Xbox Series X. Den nye chip bliver motoren i de nye Galaxy S22-mobiler, som lanceres i næste måned.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er spritnye topmobiler fra Samsung på vej indenfor nærmeste fremtid. D. 8. februar forventes Samsung at præsentere den nye Galaxy S22-serie.

Med nye topmobiler følger traditionen tro en ny topprocessor, og der er særlig grund til at være spændt denne gang, især når det gælder grafikydelsen.

Samme kerner som konsollerne

Exynos 2200, som den nye chip hedder, er skabt i samarbejde med AMD. Den indbyggede grafikmotor består i en Xclipse 920 GPU med RDNA2-kerner - de samme som sidder i de nyeste og stærkeste spilkonsoller, PlayStation 5 og Xbox Series X.

Dog er antallet af kerner ganske naturligt mindre og clockhastigheden lavere, så man skal selvsagt ikke forvente en tilsvarende ydelse, men teknologier som hardware-baseret ray tracing samt variabel rate shading understøttes, så på visse punkter kan de levere en lignende oplevelse. Dertil er føjet Samsungs Amigo-teknologi, der optimerer strømforbruget.

Exynos 2200 er bygget på Samsungs eget 4nm design og baseret på Armv9-kerner. En enkelt Cortex-X2 klarer det tunge arbejde, tre Cortex-A710-kerner de mere moderate opgaver mens fire Cortex-A510 småkerner er til de mindst krævende opgaver.

NPU'en, som står for den kunstige intelligens, har dobbelt så høj ydelse som i forgængeren Exynos 2100, samt højere præcision, selvom der er tale om en dual-core modsat en trippel-core i Exynos 2100.

Den nye SOC (System-On-a-Chip) er udstyret med et modem, der understøtter 3GPP release 16 egenskaber. Du kan forvente hastigheder på 5.1Gbps og 7.35Gbps ned via henholdsvis sub-6GHz og mmWave eller 10Gbps, når du bruger EN-DC-tilstand, som kombinere 4G og 5G.

Masser af megapixels

På kameraegenskaber er er der ingen revolutioner sammenlignet med Enynos 2100. 200MP single-kamera understøttes (eller 108MP ved 30fps), alternativt 64MP+36MP dobbeltkamera ved 30fps. Der er mulighed for konfigurationer med op til syv kameraer, hvor fire kan bruges samtidig. 4K HDR, 4K/120fps, og 8K/30fps videooptagelse understøttes ligesom AV1 decoding også gør det.

Af skærmegenskaber understøttes 4K ved 120Hz, QHD+ ved 144Hz samt HDR10+. Chippen fungerer også sammen me3d LPDDR5 RAM og UFS 3.1 lager.

Exynos 2200 er sendt på samlebåndet og vi vil inden længe få mulighed for at teste dens formåen i praksis, når Galaxy S22-serien sendes på gaden.

Nedenfor ses de vigtigste specifikationer:







































Samsung Exynos 2200

Cpu-konfiguration

1x Cortex-X2
3x Cortex-A710
4x Cortex-A510

Gpu

Xclipse 920
AMD RDNA2 cores

Ram/lager

LPDDR5
UFS 3.1

AI / DSP

Dual-core NPU

Kamera

200MP single
8K/30fps
4K/120fps
4K HDR

Modem

4G LTE
5G sub-6GHz & mmWave
7.35Gbps download
(mmWave)
5.1Gbps download
(sub-6GHz)

Proces

4nm

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job