Test: Audeze LCD-1: Til den kompromisløse

Giv denne hovedtelefon en god mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Separate mikrofoner som tilkøb er blevet almideligt. De er billige og ofte af høj kvalitet, og der er ikke længere nogen grund til at affinde sig med svage headset-mikrofoner.
Samtidig giver det adgang til en verden af audiofile hovedtele-foner, og det indebærer, at den fremragende Audeze LCD-1 er oplagt til pc-gaming.

Vi elsker planarmagnetiske enheder og sætter dem langt højere end de dynamiske enheder, som er standard for de fleste headset. Og Audeze LCD-1’s åbne konstruktion matcher den ultradetaljerede lyd fra en planarmagnetisk enhed.

Til gengæld skal du være tålmodig. Det tager et stykke tid at varme disse enheder op – måske 16-20 timers brug – og indtil da kan lyden være lidt skarp. Men de modnes som ædel vin, og herefter bliver lyden vidunderlig varm og fyldig – men stadig tilpas detaljeret og præcis. Den storslåede konstruktion og høj kvalitet gør dog headsettet til testens dyreste, og det er et minus.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS