Test: Audeze LCD-1: Til den kompromisløse

Giv denne hovedtelefon en god mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Separate mikrofoner som tilkøb er blevet almideligt. De er billige og ofte af høj kvalitet, og der er ikke længere nogen grund til at affinde sig med svage headset-mikrofoner.
Samtidig giver det adgang til en verden af audiofile hovedtele-foner, og det indebærer, at den fremragende Audeze LCD-1 er oplagt til pc-gaming.

Vi elsker planarmagnetiske enheder og sætter dem langt højere end de dynamiske enheder, som er standard for de fleste headset. Og Audeze LCD-1’s åbne konstruktion matcher den ultradetaljerede lyd fra en planarmagnetisk enhed.

Til gengæld skal du være tålmodig. Det tager et stykke tid at varme disse enheder op – måske 16-20 timers brug – og indtil da kan lyden være lidt skarp. Men de modnes som ædel vin, og herefter bliver lyden vidunderlig varm og fyldig – men stadig tilpas detaljeret og præcis. Den storslåede konstruktion og høj kvalitet gør dog headsettet til testens dyreste, og det er et minus.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect