Test: Audeze LCD-1: Til den kompromisløse

Giv denne hovedtelefon en god mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Separate mikrofoner som tilkøb er blevet almideligt. De er billige og ofte af høj kvalitet, og der er ikke længere nogen grund til at affinde sig med svage headset-mikrofoner.
Samtidig giver det adgang til en verden af audiofile hovedtele-foner, og det indebærer, at den fremragende Audeze LCD-1 er oplagt til pc-gaming.

Vi elsker planarmagnetiske enheder og sætter dem langt højere end de dynamiske enheder, som er standard for de fleste headset. Og Audeze LCD-1’s åbne konstruktion matcher den ultradetaljerede lyd fra en planarmagnetisk enhed.

Til gengæld skal du være tålmodig. Det tager et stykke tid at varme disse enheder op – måske 16-20 timers brug – og indtil da kan lyden være lidt skarp. Men de modnes som ædel vin, og herefter bliver lyden vidunderlig varm og fyldig – men stadig tilpas detaljeret og præcis. Den storslåede konstruktion og høj kvalitet gør dog headsettet til testens dyreste, og det er et minus.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job