Danske Huawei-brugere kan nu betale kontaktløst med mobilen

Med appen Curve kan danske brugere af Huawei-mobiler uden Google nu betale kontaktløst. Appen fungerer med kort fra alle banker, uanset hvor brugeren befinder sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af de største udfordringer for Huawei-brugerne efter de nyeste mobiler blev bandlyst fra Googles tjenester, er at finde finansielle apps til deres smartphones. Nu ser det imidlertid ud til at der er faldet en stor brik på plads. Med Curve-appen, som netop er blevet tilgængelig på AppGallery, Huaweis egen app-butik, er det muligt at betale kontaktløst med mobilen, ligesom man kan man med Google Pay og Apple Pay.

”Huaweis brugere kan nu betale via telefonen, simpelthen. Vi har nu en betalingsløsning til mobiltelefoner, der er let at bruge og funktionel, og hvor der ikke er begrænsninger på hvilken type kort, man kan bruge. Det gør det til den ideelle løsning til det europæiske marked, ” siger Derek Yu, Huaweis Præsident for Central- og Østeuropa, Norden og Canada.

https://www.altomdata.dk/det-bedste-mobilkamera-nogensinde-huaweis-nye-topmobil-tromler-konkurrenterne/

Brugerens kreditkort skal blot tilføjes i Curve-appen, så er der mulighed for at betale kontaktløst i diverse betalingsstandere. Appen giver også mulighed for cash-back med flere hundrede brands og et 360-graders forbrugsoverblik, endda med mulighed for at se forbrugsdetaljer anført i forskellige valuta. Ydermere vil Huawei-kunder også kunne tilgå valutaveksling uden skjulte gebyrer, hvilket kan gøre det nemmere at rejse.

Undgå fejlbetalinger

Appen kommer også med mulighed for at fortryde et køb: Hvis brugeren eksempelvis køber noget og efterfølgende indser, at det forkerte kort er blevet brugt, kan man via appen gå ”tilbage i tid” og bruge et andet kort til at betale for transaktionen inden for 90 dage af købet. Desuden skifter appen også kort, hvis et andet kort løber tør for midler. Der er ingen begrænsning på, hvor mange debit- og kreditkort man kan tilknytte en Curve-konto.

De mange funktioner i Curve-appen skal ifølge Shachar Bialick, grundlægger og CEO for Curve, ses som et udtryk for, at Curve er sat i verden for at gøre betalinger nemmere for deres kunder:

”Vores mission er at gøre folks finansielle liv enklere. Ved at lancere Curve Pay til Huawei-kunder, kan vi nu hjælpe endnu flere kunder i hele Europa med netop det. Alle bør have adgang til intelligente betalingsløsninger, og vi er stolte af at kunne hjælpe folk med kontaktløse betalinger, og med at gøre betalinger enklere og nemmere”, siger han.

Curve-appen er tilgængelig på alle Huawei-mobiler med HMS.

Ud over Danmark er Curve-appen også tilgængelig på Huawei-mobiler i Norden samt Bulgarien, Cypern, Estland, Grækenland, Kroatien, Letland, Litauen, Polen, Rumænien, Slovakiet, Slovenien, Tjekkiet og Østrig.

https://www.altomdata.dk/appgallery-huaweis-app-butik-eksploderet-er-nu-den-tredjestoerste-i-verden/

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S