Pandemien har forbedret arbejdslivet for hver anden dansker

Adskillige danske virksomheder har under pandemien givet medarbejderne mulighed for at arbejde hjemmefra og udstyret dem med nye teknologiske arbejdsredskaber. Det har ført til større arbejdsglæde hos næsten halvdelen af danskerne, viser en ny undersøgelse fra it-virksomheden Citrix.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange tusinde danskere møder gladere på arbejde, end det var tilfældet for blot to år siden, da den første nedlukning blev iværksat. Og det er takket være, at et bredt udsnit af danske virksomheder har givet medarbejderne mulighed for at arbejde mere hjemme og samtidig udstyret dem med nye teknologiske værktøjer som eksempelvis nye enheder og bedre digitale systemer.

Helt konkret er 48,7 procent af danske kontoransatte enten meget enige eller enige i, at hjemmearbejde og ny teknologi har ført til større arbejdsglæde, viser en ny undersøgelse, som it-virksomheden Citrix står bag. Danskerne har altså i udtalt grad taget de hybride arbejdsformer til sig, og det kommer bag på landechef i Citrix Danmark, Martin Maersk, der i gennem flere år har rådgivet virksomheder i netop fleksibelt arbejde.

Teknologiske rammer er afgørende

”Det er ingen hemmelighed, at hjemmearbejde er blevet udbredt, men det er opsigtsvækkende, at den hybride arbejdsform og teknologi har en positiv påvirkning på så mange danskeres arbejdsglæde. Særligt med tanke på, at overgangen til hjemmearbejde, videomøder og digitalt samarbejde skete på rekordtid,” siger Martin Maersk, som dog også påpeger, at tallene gemmer på væsentlige nuancer.

For 20,8 procent af de adspurgte er nemlig enten uenige eller meget uenige i, at teknologiske rammer og dage på hjemmekontoret har forbedret deres glæde ved at gå på arbejde.

”En stor del medarbejdere lægger vægt på helt andre arbejdsforhold som eksempelvis forholdet til kolleger og det sociale samvær på kontoret. Dé medarbejdere kan nemt blive glemt, og der ligger en stor opgave for virksomhedsledere i at favne de mange forskellige ønsker og krav, som medarbejdere har til deres arbejdsplads, og som i høj grad er kommet op til overfladen under pandemien,” siger Martin Maersk.

De krav indebærer i høj grad også de teknologiske rammer – computerudstyr, internetforbindelser og applikationer – virksomheder stiller til rådighed for medarbejderne. Ifølge de 30 procent af de adspurgte, som under pandemien har været utilfredse med virksomhedens tekniske udstyr, kan de ringe teknologiske rammer føre til mindre engagement på arbejdspladsen, frustration med arbejdsgiveren og sågar give lyst til at søge andet arbejde.

Om undersøgelsen

I november og december 2021 har Citrix foretaget en spørgeskemaundersøgelse med i alt 1032 respondenter, der til daglig arbejder på et kontor. 930 af de adspurgte i undersøgelsen er fuldtidsansatte, mens 102 af respondenterne er deltidsansatte. 41 procent af respondenterne begyndte at arbejde hos deres nuværende arbejdsgiver i 2016-2019, 19,9 procent begyndte i 2011-2015, mens 39,1 procent blev ansat hos deres nuværende arbejdsgiver i 2010 eller tidligere. Undersøgelsen er foretaget i Danmark.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS