Test: Epson ET-8500: Kostbar i indkøb – billig i drift

Med flot printkvalitet, økonomiske blæktanke og nem trådløs betjening er Epson ET-8500 oplagt som centrum for udskrift af dokumenter og billeder i hjemmet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har man blot en lille interesse for foto, vil man hurtigt få smag for at printe sine pletskud ud. Det er bare noget andet at have flotte udskrifter hængende end at grave billederne ud af pc’en, hver gang man vil nyde dem.

Epson ET-8500 er først og fremmest skabt til at levere foto-prints af fineste kvalitet, men gør sig også glimrende som en allrounder til alle hjemmets printbehov.

Pæn og brugervenlig

ET-8500 er nydeligt designet i hvid plast med papirbakke både bagtil og foran. I den ene af de forreste bakker kan man blandt andet lægge cd’er og dvd’er, hvis man vil printe design på disse medier.

Foran er også et pænt stort touchdisplay med skarp skærm samt en helt ny menu, som er mere intuitiv, end vi er vant til. Du er hurtigt i gang med printeren, og skulle der være problemer, kan du få en illustreret trin for trin-guide til at løse dem.

Kobler du printeren på dit Wi-Fi, kan du uden videre udskrive fra enhver computer eller pc på samme netværk. Det kræver ingen yderligere softwareinstallation. Der findes dog en mobilapp, hvis du ønsker dybere indstillingsmuligheder.

Billig i drift

Blæk til fotoprintere er typisk dyrt og kræver hyppig påfyldning, men ikke på ET-8500. Den anvender blæktanke i stedet for patroner, og det betyder, at blækket bliver væsentlig billigere, samt at der skal påfyldes sjældnere. Printeren kommer med fyldte tanke, og Epson lover, at de leverer op til 2300 foto-print, før de skal genfyldes.

Hvorvidt det holder, vil selvfølgelig afhænge af farvesammensætningen og typen af billeder, du udskriver, men det betyder, at du ikke skal tænke på driftsomkostninger det første lange stykke tid.

Printeren anvender forskellige typer sort blæk til fotos og til tekst, hvilket ikke bare gør, at man får bedre resultater i begge tilfælde, men også at man ikke risikerer at mangle blæk til sine tekstudskrifter, når man har givet den gas med fotoprint. De seks tanke fyldes med flasker, der matcher den pågældende farvetone. Der er ingen risiko for at fylde forkert blæk i en tank.

Flotte udskrifter

Udskiftskvaliteten er imponerende. Farverne gengives med styrke, præcision og flot nuancering i overgangene. Printeren bruger en helt særlig varmefri mikropiezo-teknologi, som bidrager til hurtige udskrifter i en flot, jævn kvalitet. Vi skulle ikke vente mange sekunder, før et fuldt farvefoto i A4 var ude af printeren.

En fordel ved mikropiezo-teknologien er også, at den har betydelig mindre energiforbrug end tilsvarende printteknologier, og at behovet for erstatningsdele er lavere. Man sparer derfor ikke bare tid og penge, men mindsker også belastningen af miljøet.

Fotos kan udskrives i op til A4 uden kant. Tekst udskrives enkelt- eller dobbeltsidet og står ligeledes knivskarpt uden skyggen af småhuller eller udtværing.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics