Ny pc-skærm med alt det nødvendige til hjemmekontoret

Philips byder ind med en ny pc-skærm, der kan det, man har brug for, når man arbejder på den bærbare på hjemmekontoret eller på arbejdspladsen. IPS-panelet er på 23,8” og har full HD-opløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye Philips Monitors 243S1 er en sand mainstream-skærm, der prismæssigt ligger i den trygge midterbane – fås for 2448 kroner – og som indeholder præcis de funktioner, du har brug for, når du vil koble en bærbar computer til en pc-skærm.

Hvad enten du sidder derhjemme eller på arbejdspladsen og udfører traditionelle opgaver, byder den nye skærm på det basale og lidt til. Panelet er 23,8" stort. Der er tale om et IPS-panel med full HD-opløsning og flere tilslutningsmuligheder, herunder USB-C og indbygget dockingstation.

Indbygget docking

Med USB-C-dockingstationen kan du på samme tid oplade, overføre filer og tilslutte en bærbar computer. Tilslutning sker med det praktiske USB-C-kabel, som samtidig genoplader den bærbare computers batteri (op til 65 W).

Ud over denne nye standard har Philips 243S1 også et indbygget RJ-45 ethernet-stik samt HDMI 1.4, DP 1.2 og 4 stk. USB-A, så du nemt kan tilslutte andre enheder og ekstraudstyr.

Fokus på velvære

Skærmen er designet med brugernes velvære i fokus, forklarer Philips, og modellen er udstyret med en SmartErgo Base, som muliggør ergonomiske justeringer, så brugerne kan tilpasse deres individuelle behov. Skærmen kan vippes (+25/-5 grader), drejes (+180/-180 grader) og justeres i højden (op til 130 mm).

243S1 lever op til TÜV Rheinland Eye Comfort-standarden, som skal sikre, at øjnene belastes mindre, og man er fri for forstyrrende refleksioner. Den behagelige brugeroplevelse gøres desuden mulig takket være flicker-free-teknologi, LowBlue Mode og den – ifølge Philips – næsten papirlignende læseoplevelse fra EasyRead Mode.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura