Spar trykningen – udskriv selv mærkater til små produktioner

To nye mærkatprintere fra Epson retter sig mod virksomheder, hvor behovet er små eller mellemstore mængder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mærkater på mange produkter i butikker og ved b-t-b-salg, og ofte kommer produktionen fra trykkerier. Men virksomheder med små og mellemstore mængdebehov skal ikke nødvendigvis vælge at sende mærkater til tryk. I stedet kan de købe en mærkatprinter som en af de to nye modeller fra Epson i serien ColorWorks C4000e.

Blækprinterne i ColorWorks C4000e-sortimentet er kompakte og er skabt til brug sammen med en pc, primært i mindre virksomheder med begrænset plads, især i smv-segmentet. Epson anfører, at printerne er ideelle til forskellige virksomhedstyper, herunder leverandører af mad og drikkevarer, kemikalieproducenter og apoteker, eller hvis man har brug for til billettering.

Få det bedste resultat

Serien leveres med et udvalg af enten mat eller blank, sort blæk for at sikre, at brugerne kan udskrive tydelig, skarp, sort tekst og billeder, uanset hvilket medie de bruger. Den matte, sorte blækmodel giver mørkere sort på matte medier og mere fyldige billeder på almindelige medier. Modellen med blank, sort blæk giver udskrifter i høj kvalitet på en bredere række medier. De bedste resultater ses på syntetiske og blanke medier. Der bruges samme blæk til cyan, magenta og gult på begge modeller, forklarer Epson

Separate pigmentbaserede blækpatroner sikrer ifølge Epson, at man kan fremstille hurtigtørrende mærkater, der er modstandsdygtige over for udtværing, vand og blegning.

C4000e-serien har en række funktioner og forbedrede tilslutningsmuligheder, der giver større udskrivningsfleksibilitet i forhold til tidligere modeller.

Integrationsværktøjer og Wi-Fi

Integration og tilslutning er ifølge Epson nem takket være SDK'er til iOS og Android (leveres af Epson), som skulle sikre enkel og intuitiv udskrivning fra tablet, samt integrationsværktøjer, så printeren kan håndtere for variable data efter behov. Der findes drivere til ESC Label, Linux og Mac.

Der er også en Wi-Fi-dongle (tilvalg) tilgængelig, så man kan udskrive, hvor der er trådløst netværk. Fjernkonfiguration, vedligeholdelse og overvågning samt flådestyring sker via et webinterface.

Printeren har også et stort LCD-display på 2,7 cm samt en automatisk beskæringsenhed, der kan udskiftes af brugeren uden hjælp fra en tekniker.

Indgår i et større udvalg

"C4000e er et vigtigt fremskridt af to årsager," siger Jacob Kallergis, produktchef hos Epson Europe og tilføjer, at de to nye modeller komplementerer Epsons samlede udvalg af mærkatprintere.

"For det første opfylder den markedets behov for en desktopinstallation, der kan levere enkel og pålidelig mærkatudskrivning i høj kvalitet, og for det andet betyder det, at Epson nu tilbyder en løsning til mærkatudskrivning efter behov til virksomheder af alle typer og størrelser."

De to modeller, ColorWorks CW-C4000e(Bk) og CW-C4000e(Mk), kan leveres i løbet af foråret. Der er ingen priser endnu.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job