Slut med ikke at kunne finde dokumenterne – dansk firma til undsætning

Danske Raffle.ai har udviklet en søgemaskine baseret på kunstig intelligens, som skal hjælpe virksomheder med finde informationer hurtigere og dermed spare tid og ressourcer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder over hele verden bruger alt for meget tid på at lede efter dokumenter og informationer internt, og det koster tid og dermed penge. Det mener den danske virksomhed Raffle.ai, som har udviklet en ny løsning baseret på kunstig intelligens, der skal hjælpe virksomheder, ikke mindst danske, med at finde deres data hurtigere og nemmere.

Det er lykkedes Raffle.ai at hente 18 millioner dollar i ny egenkapital fra den amerikanske venturefond K1 og fra Vækstfonden.

Når der er så stor interesse for denne type løsning, så skyldes det, at orden i dokumenter er af afgørende betydning for de fleste virksomheder, men at det slet ikke er så nemt, som det lyder.

Dokumenter alle vegne

”Hvis det var muligt, så skulle virksomheder have styr på deres dokumenter. Men folk har dokumenter alle vegne og gemmer de forkerte steder. Det har taget 50 år med content management-systemer, og det er bare ikke lykkedes særlig godt,” siger Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai, til AOD PRO.

Samtidig findes dokumenter i forskellige, adskilte systemer, for eksempel på computerens fildrev og i mail-systemet.

”Det betyder, at du skal vide, hvor det ligger og i hvilket system. Det svarer til, at du dropper Google og kun vil gå direkte ind på hjemmesider fremover,” pointerer Suzanne Lauritzen.

Nogle ansatte bruger 20 procent af deres tid på at søge information frem, forklarer Susanne Lauritzen. Nogle ansatte bruger 20 procent af deres tid på at søge information frem, forklarer Susanne Lauritzen.

Det giver ekstra arbejde. For ansatte i virksomheder genopbygger data fra bunden – reproducerer dem – hvis de ikke kan finde det, som de leder efter, for eksempel skabeloner til brevpapir og PowerPoints.

Suzanne Lauritzen henviser til undersøgelser, der viser, at mange medarbejdere bruger op mod 20 procent af deres tid på at søge information frem.

”Hvis du ikke ved, hvor du skal lede, eller hvad du leder efter, så hjælper det ikke at virksomheden har organiseret filerne, og det er den hverdagsvirkelighed, vi vil hjælpe med at gøre nemmere,” fortæller Suzanne Lauritzen.

Til små og store virksomheder

Umiddelbart kan det lyde som overkill med et søgesystem baseret på AI, medmindre virksomheden er af den større slags. Men det er dog ikke tilfældet, fortæller Suzanne Lauritzen.

Hun forklarer, at Raffle.ai tilbyder en gør det selv-løsning rettet direkte mod smv-markedet, og hun mener, at den passer perfekt til det danske marked.

”Det er en klassisk software as a service-løsning, hvor prisen er ganske overkommelig. Man bør selvfølgelig lave en ROI-beregning, men vi kan se, at selv små virksomheder har glæde af at tage et skridt op ad teknologi-stigen med bedre søgefunktioner, både internt og eksternt. Gevinsterne er de samme for de små som for de store virksomheder,” fremhæver Suzanne Lauritzen.

Færre kundehenvendelser

Hun vurderer, at Raffle.ai kan reducere en tredjedel af opkaldene og kundehenvendelserne til en virksomhed, og at den typiske bounce-rate på hjemmesider kan halveres, fordi brugerne får svar på det, de søger efter.

Ifølge Suzanne Lauritzen kræver det ikke nogen speciel it-viden at komme i gang med Raffle.ai.

”Det kræver ikke konsulenttimer fra os. Det er typisk webmasteren, der klarer det hele ved at installere en stump kode. Det er niveauet af den it-viden, der kræves. Så små virksomheder kan sagtens selv implementere det,” slutter Suzanne Lauritzen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S