Sådan tjener du mest på dine gamle videospil

Mads, som arbejder med at købe og sælge videospil, giver her sine tip til, hvad der får et videospil til at stige i værdi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste glade gamere dyrker ofte ét spil til døde. Men sådan er det ikke for 32-årige Mads, der har tusindvis af videospil i sin samling.

Så mange videospil har Mads i sin samling

I hver en skuffe og på hver en hylde i Mads’ hjem findes æsker med gamle videospil, fra da Mads selv var barn. Han har brugt så meget tid på at samle spil og spillekonsoller sammen, at hans samling nu er oppe på over 2.000 spil til hele 12 forskellige spilsystemer.

Et lille udpluk af samlingen på over 2000 spil. Foto-DBA Guide

Det hele begyndte, da Mads som 7-8-årig købte sit første spil. Siden da har han spillet utallige videospil på forskellige spillekonsoller. Han er så besat af videospillene, at han har gjort det til sin levevej. Mads sælger og køber ikke kun gamle videospil i sin fritid, han gør det også på sit arbejde, hvor han kombinerer sin hobby med at sælge spil til andre spilelskere.

Dette gjorde Mads for at få fingrene i sit første spil

Det første spil fik Mads næsten fingrene i på egen hånd. Mads fortæller, at han selv sparede op til det meste af spillet, men da indholdet af sparegrisen desværre ikke dækkede hele beløbet, måtte Mads ty til andre midler!

"Jeg lånte de sidste penge af min far, fordi jeg ikke kunne vente med at få spillet til, at det blev jul," fortæller Mads til DBA Guide.

Netop dette videospil har en særlig plads i Mads’ hjerte. Et spil som de fleste, der er vokset op under spillekonsollernes storhedstid, formentlig kan huske. Her er selvfølgelig tale om et Sonic-spil til Sega Master System. Hvis der ikke lige ringer en klokke, så er det altså det japanske spil, hvor det blå pindsvin ved navn Sonic løber sig gennem utallige baner og samler guldringe.

https://www.youtube.com/watch?v=FM0AKDnZ3wg

Dette spil har Mads brugt flest timer på

Sonic er dog ikke Mads’ yndlingsspil. Det er derimod den velkendte figur Mario, der har givet Mads flest gode øjeblikke. Spillet Super Mario 64 til Nintendo 64 er over 20 år gammelt, og Mads har spillet det en hel del gange.

"Det her spil har jeg bare spillet så meget, at jeg simpelthen har det indgroet i min hjerne og i mine fingre," fortæller Mads.

Her viser Mads sit yndlingsspil frem. Foto-DBA Guide Her viser Mads sit yndlingsspil frem. Foto-DBA Guide

Selvom Mads er mere glad for videospil end gennemsnittet, er der stadig spil i samlingen, han endnu ikke har spillet. Derfor er Mads overbevist om, at han ikke er færdig med at spille videospil i den nærmeste fremtid.

"Jeg har så mange spil, at hvis jeg skal nå at spille dem alle sammen, bliver jeg jo nødt til at have mere end 10 år til at komme igennem dem," siger Mads til DBA Guide.

Det giver et gammelt spil høj værdi

Til daglig arbejder Mads med at købe og sælge videospil. Derfor har han et godt kendskab til, hvad spillene er værd. Han har dog et lille tip til, hvad der får et videospil til at stige i værdi:

"Når man har papæsken, stiger værdien ret meget, fordi papæskerne er det, der er sværest at få fat i," fortæller Mads, mens han viser sit mest værdifulde spil frem.

Her er Mads' mest værdifulde spil. Foto-DBA Guide Her er Mads' mest værdifulde spil. Foto-DBA Guide

Det dyreste spil i den store samling er spillet Mister Gimmick til den første Nintendo. I spillet styrer spilleren en lille, grøn japansk youkai, som er en figur fra den japanske kultur. Men det er altså ikke selve spillet, men den originale indpakning, der øger spillets værdi.

Hvis du er så heldig at have gemt indpakningen til dine gamle, originale videospil er det med at passe på dem, inden du en dag er parat til at sælge dem videre. Desto mere intakt indpakningen er, desto mere vil spillet formentlig være værd.

Eksempler på, hvad der giver videospil værdi i dag:

1. Hvis videospillet er i sin originale indpakning, stiger værdien markant.
2. Hvis videospillet er produceret i begrænset antal.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job