Philips klar med nye trådløse lydprodukter til hjemmebiografen

Det nye Philips Fidelio-system er baseret på den trådløse DTS Play-Fi-teknologi og består af både soundbar, subwoofer og højttaler i kvalitetsdesign.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips udvider muligheder for at forbinde sine lyd- og billedenheder trådløst med en række nye produkter, baseret på DTS Play-Fi-teknologien.

Den nye serie består af Fidelio FB1 soundbar, Fidelio FW1 subwoofer og Fidelio FS1 højtaler.

Den er baseret på et »intelligent« økosystem, hvor hver højttaler kan registrere, når den er blevet tilsluttet en anden, uanset om det er FB1-soundbaren til FW1-subwooferen eller ved at tilføje FS1 som de bagerste kanaler eller tilføje en anden FS1 til at lave et stereopar. I hvert tilfælde vil produkterne justere automatisk for at sikre, at den bedst mulige akustiske ydeevne leveres.

Stor lyd og lækkert design

Fidelio FB1 er en diskret, slim-line 7.1.2-soundbar, specielt designet til at komplementere de seneste kantfrie, minimalistiske high-end-tv'er. Den har 15 drivere og 310 W styrke.

Soundbaren er opdelt i uafhængige kabinetter til dens LCR-sektioner for at sikre stor klarhed. Hver af LCR-kanalerne har også et par mellemtone-drivere monteret på hver side af en diskanthøjttaler i et klassisk d'Appolito-arrangement for bedre integration af mellem- og høj områdelyden.

To sidevendte drivere er monteret, en i hver ende af soundbaren for yderligere at udvide lyden i rummet og for at skabe en overbevisende surround-effekt. To dedikerede Dolby Atmos-drivere monteret på toppen af soundbaren på hver side af et dedikeret baskabinet med to subwoofere gør lydoplevelsen endnu større.

Der er Muirhead-læder omkring kanten af soundbaren, som er beklædt med akustisk gennemsigtigt metalnet.

Styrke til store rum

Den trådløse Fidelio FW1-subwoofer har en stor nedadvendt 8" bashøjttaler-driver suppleret af to sidemonterede, store passive radiatorer - der arbejder back-to-back - og med en kraftig 200W forstærker for at give dyb, hurtig og detaljeret bas.

Designet er udført i en blanding af Muirhead-læder og træfinish med en top af børstet aluminium.

Den trådløse FS1-højttaler har et fleksibelt tre-vejs-design, der gør det muligt at bruge den som enten en enkelt enhed, som et stereopar eller som satellithøjttalere i et 7.1.4-system med FB1 og FW1.

Specifikation inkluderer en frontvendt diskanthøjttaler, en vinklet, opadrettet mellemtoneenhed og en nedadvendt bashøjttaler i sin egen dedikerede del af kabinettet. Basydelsen forstærkes yderligere af tilføjelsen af to passive radiatorer.

En styrke på 60W gør det muligt for FS1 at spille mellemstore til større rum op.

FS1 deler designprofil de øvrige produkter, i sin blanding af Muirhead-læder og metal. Indbyggede LED-lys synkroniserer med Philips' Ambilight-tv, så lys-effekterne fylder hele rummet.

De nye Philips Fidelio AV-produkter kommer i butikkerne senere på året. Lanceringsdato og priser er endnu ikke annonceret.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics