Philips klar med nye trådløse lydprodukter til hjemmebiografen

Det nye Philips Fidelio-system er baseret på den trådløse DTS Play-Fi-teknologi og består af både soundbar, subwoofer og højttaler i kvalitetsdesign.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips udvider muligheder for at forbinde sine lyd- og billedenheder trådløst med en række nye produkter, baseret på DTS Play-Fi-teknologien.

Den nye serie består af Fidelio FB1 soundbar, Fidelio FW1 subwoofer og Fidelio FS1 højtaler.

Den er baseret på et »intelligent« økosystem, hvor hver højttaler kan registrere, når den er blevet tilsluttet en anden, uanset om det er FB1-soundbaren til FW1-subwooferen eller ved at tilføje FS1 som de bagerste kanaler eller tilføje en anden FS1 til at lave et stereopar. I hvert tilfælde vil produkterne justere automatisk for at sikre, at den bedst mulige akustiske ydeevne leveres.

Stor lyd og lækkert design

Fidelio FB1 er en diskret, slim-line 7.1.2-soundbar, specielt designet til at komplementere de seneste kantfrie, minimalistiske high-end-tv'er. Den har 15 drivere og 310 W styrke.

Soundbaren er opdelt i uafhængige kabinetter til dens LCR-sektioner for at sikre stor klarhed. Hver af LCR-kanalerne har også et par mellemtone-drivere monteret på hver side af en diskanthøjttaler i et klassisk d'Appolito-arrangement for bedre integration af mellem- og høj områdelyden.

To sidevendte drivere er monteret, en i hver ende af soundbaren for yderligere at udvide lyden i rummet og for at skabe en overbevisende surround-effekt. To dedikerede Dolby Atmos-drivere monteret på toppen af soundbaren på hver side af et dedikeret baskabinet med to subwoofere gør lydoplevelsen endnu større.

Der er Muirhead-læder omkring kanten af soundbaren, som er beklædt med akustisk gennemsigtigt metalnet.

Styrke til store rum

Den trådløse Fidelio FW1-subwoofer har en stor nedadvendt 8" bashøjttaler-driver suppleret af to sidemonterede, store passive radiatorer - der arbejder back-to-back - og med en kraftig 200W forstærker for at give dyb, hurtig og detaljeret bas.

Designet er udført i en blanding af Muirhead-læder og træfinish med en top af børstet aluminium.

Den trådløse FS1-højttaler har et fleksibelt tre-vejs-design, der gør det muligt at bruge den som enten en enkelt enhed, som et stereopar eller som satellithøjttalere i et 7.1.4-system med FB1 og FW1.

Specifikation inkluderer en frontvendt diskanthøjttaler, en vinklet, opadrettet mellemtoneenhed og en nedadvendt bashøjttaler i sin egen dedikerede del af kabinettet. Basydelsen forstærkes yderligere af tilføjelsen af to passive radiatorer.

En styrke på 60W gør det muligt for FS1 at spille mellemstore til større rum op.

FS1 deler designprofil de øvrige produkter, i sin blanding af Muirhead-læder og metal. Indbyggede LED-lys synkroniserer med Philips' Ambilight-tv, så lys-effekterne fylder hele rummet.

De nye Philips Fidelio AV-produkter kommer i butikkerne senere på året. Lanceringsdato og priser er endnu ikke annonceret.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos