Ny platform skal gøre det nemmere at livestreame i professionel kvalitet

BlueJeans Studio er en ny alt-i-en-platform rettet mod produktion og livestreaming. Tanken bag er at gør det let og overkommeligt for virksomheder at skabe livestreams, der ser ordentlig ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder bruger i stigende grad onlineindhold til at skabe eller styrke deres brand i form af videoer og streaming – men også i form af møder og konferencer.

Men det er ikke altid lige nemt at få den slags profilering op at stå. Derfor lancerer Verizon Business nu BlueJeans Studio, som er en alt i en-platform til produktion og streaming.

I en pressemeddelelse forklarer selskabet, at ”virtuelle events er blevet en integreret del af enhver forretningsstrategi uanset, om det gælder individuelle aktører, der opbygger brandsynlighed, eller for team i virksomheder, der arbejder med kommunikation, træning eller lead-generering.”

Flotte virtuelle events

Ifølge Verizon Business vil den nye BlueJeans Studio gøre det lettere at producere flotte virtuelle events og livestreams i professionel kvalitet, uden at det kræver produktions- eller teknisk erfaring.

”Fra Studio-dashboardet kan man nemt skabe events på tv-produktionsniveau, der engagerer og imponerer publikum, mens de hjælper med at løfte deres brand og udvikle deres reach,” skriver Verizon Business.

Nogle af de muligheder, der kommer med BlueJeans Studio, er samtidig livestream til Facebook, YouTube, Twitter, Twitch og andre streamingplatforme – eller integration af livestream eller en forudindspillet event på et websted.

Fordelene samlet

Ifølge Verizon Business er dette de vigtigste argumenter for BlueJeans Studio:

• Ingen teknisk integration: BlueJeans Studio er webbaseret og indbygget i BlueJeans Events-platformen for at gøre det muligt for enhver at være vært og at administrere samt skabe events uden teknisk eller AV-support.

• Brugervenlighed: Ingen ekspertise påkrævet.

• Omkostningseffektiv: Brands kan spare meget i forhold til at ansætte produktions- og AV-support til at forbedre det visuelle udtryk ved alle events. Man abonnerer på platformen.

• Alt i en-begivenhedsplatform: Send invitation, få begivenhed sikret, få analyser efter begivenheder, og spar optagelsestimer.

• Høj videokvalitet: Billedkvaliteten 1080p.

• Highlight oplægsholdere: Få en kapacitet på op til 150 oplægsholdere.

• Vært for et ubegrænset antal events: Månedlige og årlige abonnementer giver brugerne mulighed for at være vært for så mange begivenheder, som det er nødvendigt, i stedet for at betale pr. begivenhed.

BlueJeans Studio lanceres som en inkluderet funktion i BlueJeans Events og vil snart være tilgængelig uden ekstra omkostninger for firmaer med et Events-abonnement.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics