Mark Zuckerberg truer med at lukke Facebook og Instagram i Europa

Hvis europæiske brugerdata ikke må behandles på amerikanske servere, vil Mark Zuckerberg lukke helt ned for Facebook og Instagram i Europa. Sådan lyder det i modervirksomheden Metas seneste kvartalsrapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Rammerne for udveksling af personoplysninger til kommercielle formål mellem EU og USA er under granskning. EU-domstolen mener ikke, at de amerikanske myndigheders sikring af brugerdata er forenelige med GDPR-reglerne i EU. Derfor blev Privacy Shield-ordningen, den daværende lovgivningsramme for dataoverførsler mellem EU og USA, erklæret ugyldig i 2020.

En ny lovgivningsramme er endnu ikke på plads. Myndigheder i EU og i USA arbejder fortsat på en løsning. Hvis den nye ramme ikke giver Meta, modervirksomheden bag Facebook og Instagram, mulighed for at lagre og bearbejde europæiske brugerdata på amerikansk lokaliserede servere, som de har gjort hidtil, ser virksomheden sig nødsaget til at lukke sine tjenester i Europa.

Transatlantisk dataoverførsel er essentielt

Truslen optræder i Metas seneste kvartalsrapport til Securities and Exchange Commission.

»Hvis ikke der nås til enighed om en ny ramme for transatlantisk dataoverførsel, og vi ikke længere kan opretholde alternative måder til at overføre data fra Europa til USA, vil vi sandsynligvis ikke være i stand til at tilbyde vores produkter og services, herunder Facebook og Instagram, i Europa,« skriver Meta i rapporten, ifølge mediet City A.M.

Kilde: Jyllands-Posten

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S