Mark Zuckerberg truer med at lukke Facebook og Instagram i Europa

Hvis europæiske brugerdata ikke må behandles på amerikanske servere, vil Mark Zuckerberg lukke helt ned for Facebook og Instagram i Europa. Sådan lyder det i modervirksomheden Metas seneste kvartalsrapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Rammerne for udveksling af personoplysninger til kommercielle formål mellem EU og USA er under granskning. EU-domstolen mener ikke, at de amerikanske myndigheders sikring af brugerdata er forenelige med GDPR-reglerne i EU. Derfor blev Privacy Shield-ordningen, den daværende lovgivningsramme for dataoverførsler mellem EU og USA, erklæret ugyldig i 2020.

En ny lovgivningsramme er endnu ikke på plads. Myndigheder i EU og i USA arbejder fortsat på en løsning. Hvis den nye ramme ikke giver Meta, modervirksomheden bag Facebook og Instagram, mulighed for at lagre og bearbejde europæiske brugerdata på amerikansk lokaliserede servere, som de har gjort hidtil, ser virksomheden sig nødsaget til at lukke sine tjenester i Europa.

Transatlantisk dataoverførsel er essentielt

Truslen optræder i Metas seneste kvartalsrapport til Securities and Exchange Commission.

»Hvis ikke der nås til enighed om en ny ramme for transatlantisk dataoverførsel, og vi ikke længere kan opretholde alternative måder til at overføre data fra Europa til USA, vil vi sandsynligvis ikke være i stand til at tilbyde vores produkter og services, herunder Facebook og Instagram, i Europa,« skriver Meta i rapporten, ifølge mediet City A.M.

Kilde: Jyllands-Posten

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S