Lønsystem vil reducere økonomiafdelingens arbejdsbyrde

Lønsystemet Salary vil erobre en bid af markedet ved at gøre det lettere for mindre virksomheder at lave løn til deres ansatte gennem samarbejde med e-Boks. Det sker blandt andet ved at automatisere en række processer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kampen om markedet for bogholderi- og lønløsninger er intens. Den er flyttet i skyen, og det har skabt mulighed for forenkling og for nye funktioner, man slet ikke kendte tidligere. Mange nye aktører er kommet til, og lønsystemet Salary, der så dagens lys i 2016, er en af dem. Men hvordan kan en relativ mindre virksomhed i markedet erobre kunder?

Salary satser på at gøre op med komplekse lønsystemer, som er en belastning for små og mellemstore virksomheder. Salary har nu indgået et samarbejde med e-Boks for at gøre opgaven lettere.

Mindre manuelt – færre fejl

Automatisering og bedre brugersupport er to af de kort som Salary vil spille. Brian Brorsbøl, CEO hos Salary, oplyser, at fokus på brugervenlighed, automatisering og stærke integrationer skaber mere enkelhed for lønadministrationen. Derved slipper medarbejderne for en del af de manuelle tastearbejde, og mængden af fejl nedbringes.

Et argument for Salary er et realtidsoverblik over løn og feriesaldo i en medarbejder-mobilap, hvilket skulle nedbringe antallet af henvendelser til økonomiafdelingen.

Selvom det lige siden Salary blev introduceret, har været muligt at levere lønsedler til medarbejdernes e-Boks – hvilket de fleste andre lønsystemer også kan – så er Brian Brorsbøl glad for, at samarbejdet nu er blevet endnu mere omfattende.

Han oplyser, at Salary oprindelig klarede opgaven gennem et samarbejde med en af e-Boks distributører, men nu har lønsystemet opnået en størrelse, der gør, at det giver mening have et direkte samarbejde med e-Boks.

Det tættere samarbejde giver også en tættere dialog med e-Boks, så man bedre kan beskrive kundernes behov og give input til fremtidig udvikling.

Løn på forlangende

En af de funktioner, der kommer med lønsystemet Salary er, at medarbejderne selv kan vælge, hvornår på måneden de vil have udbetalt den optjente løn via Salary Swipe. Det giver bedre fleksibilitet, ikke mindst hvis der pludselig dukker en uventet regning op i løbet af måneden.

Denne funktion kan i skrivende stund, ikke tilbydes af andre lønsystemer – ifølge Salary.

Med Salary får de ansatte også mulighed for selv at registrere tid, ferie, fravær og udlæg, hvilket er med til at nedbringe de manuelle processer i lønafdelingen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S