Lønsystem vil reducere økonomiafdelingens arbejdsbyrde

Lønsystemet Salary vil erobre en bid af markedet ved at gøre det lettere for mindre virksomheder at lave løn til deres ansatte gennem samarbejde med e-Boks. Det sker blandt andet ved at automatisere en række processer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kampen om markedet for bogholderi- og lønløsninger er intens. Den er flyttet i skyen, og det har skabt mulighed for forenkling og for nye funktioner, man slet ikke kendte tidligere. Mange nye aktører er kommet til, og lønsystemet Salary, der så dagens lys i 2016, er en af dem. Men hvordan kan en relativ mindre virksomhed i markedet erobre kunder?

Salary satser på at gøre op med komplekse lønsystemer, som er en belastning for små og mellemstore virksomheder. Salary har nu indgået et samarbejde med e-Boks for at gøre opgaven lettere.

Mindre manuelt – færre fejl

Automatisering og bedre brugersupport er to af de kort som Salary vil spille. Brian Brorsbøl, CEO hos Salary, oplyser, at fokus på brugervenlighed, automatisering og stærke integrationer skaber mere enkelhed for lønadministrationen. Derved slipper medarbejderne for en del af de manuelle tastearbejde, og mængden af fejl nedbringes.

Et argument for Salary er et realtidsoverblik over løn og feriesaldo i en medarbejder-mobilap, hvilket skulle nedbringe antallet af henvendelser til økonomiafdelingen.

Selvom det lige siden Salary blev introduceret, har været muligt at levere lønsedler til medarbejdernes e-Boks – hvilket de fleste andre lønsystemer også kan – så er Brian Brorsbøl glad for, at samarbejdet nu er blevet endnu mere omfattende.

Han oplyser, at Salary oprindelig klarede opgaven gennem et samarbejde med en af e-Boks distributører, men nu har lønsystemet opnået en størrelse, der gør, at det giver mening have et direkte samarbejde med e-Boks.

Det tættere samarbejde giver også en tættere dialog med e-Boks, så man bedre kan beskrive kundernes behov og give input til fremtidig udvikling.

Løn på forlangende

En af de funktioner, der kommer med lønsystemet Salary er, at medarbejderne selv kan vælge, hvornår på måneden de vil have udbetalt den optjente løn via Salary Swipe. Det giver bedre fleksibilitet, ikke mindst hvis der pludselig dukker en uventet regning op i løbet af måneden.

Denne funktion kan i skrivende stund, ikke tilbydes af andre lønsystemer – ifølge Salary.

Med Salary får de ansatte også mulighed for selv at registrere tid, ferie, fravær og udlæg, hvilket er med til at nedbringe de manuelle processer i lønafdelingen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,