Samsung Galaxy S22-serien er i butikkerne fra i dag

Så er salgsstarten gået på Samsungs nye serie af topmobiler, der for første gang samler alt det gode fra Galaxy-universet ét sted.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag er Samsungs serie af Galaxy S22-mobiler officielt ude i butikkerne. Den blev præsenteret for et par uger siden, hvor forsalget også blev sat i gang, men nu er det altså dagen, hvor den rammer butiksmontrerne.

Øverst i hierarkiet finder man Galaxy S22 Ultra. Vi har allerede haft fingrene i mobilen, som løb med en klokkeklar topkarakter i vores test. Læs anmeldelsen her:

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s22-ultra-test-mobilen-der-har-det-hele/

Resten af serien består af Galaxy S22+ og Galaxy S22, som har mindre skærme og er uden Ultras S-pen, men ellers identiske i mange af deres egenskaber.

Læs mere om disse mobiler her:

https://www.altomdata.dk/her-er-samsung-galaxy-s22-og-galaxy-s22/

Der vil være test af begge klar her på hjemmesiden i nærmeste fremtid.

Stort prisspænd

Samsung Galaxy S22, S22+ og S22 Ultra kan købes hos udvalgte forhandlere og på Samsung.com.

Priserne på mobilerne fordeler sig på et pænt spektre, fra 6.699 kroner for den billigste til 12.799 kroner for den dyrest mulige konfiguration:

Samsung Galaxy S22 (128 GB): 6.699 kroner.
Samsung Galaxy S22 (256 GB): 7.099 kroner.

Samsung Galaxy S22+ (128 GB): 8.299 kroner
Samsung Galaxy S22+ (256 GB): 8.699 kroner

Samsung Galaxy S22 Ultra (128 GB): 9.899 kroner
Samsung Galaxy S22 Ultra (256 GB): 10.699 kroner
Samsung Galaxy S22 Ultra (512 GB): 11.499 kroner
Samsung Galaxy S22 Ultra (1TB): 12.799 kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos