Samsung Galaxy S22-serien er i butikkerne fra i dag

Så er salgsstarten gået på Samsungs nye serie af topmobiler, der for første gang samler alt det gode fra Galaxy-universet ét sted.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag er Samsungs serie af Galaxy S22-mobiler officielt ude i butikkerne. Den blev præsenteret for et par uger siden, hvor forsalget også blev sat i gang, men nu er det altså dagen, hvor den rammer butiksmontrerne.

Øverst i hierarkiet finder man Galaxy S22 Ultra. Vi har allerede haft fingrene i mobilen, som løb med en klokkeklar topkarakter i vores test. Læs anmeldelsen her:

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s22-ultra-test-mobilen-der-har-det-hele/

Resten af serien består af Galaxy S22+ og Galaxy S22, som har mindre skærme og er uden Ultras S-pen, men ellers identiske i mange af deres egenskaber.

Læs mere om disse mobiler her:

https://www.altomdata.dk/her-er-samsung-galaxy-s22-og-galaxy-s22/

Der vil være test af begge klar her på hjemmesiden i nærmeste fremtid.

Stort prisspænd

Samsung Galaxy S22, S22+ og S22 Ultra kan købes hos udvalgte forhandlere og på Samsung.com.

Priserne på mobilerne fordeler sig på et pænt spektre, fra 6.699 kroner for den billigste til 12.799 kroner for den dyrest mulige konfiguration:

Samsung Galaxy S22 (128 GB): 6.699 kroner.
Samsung Galaxy S22 (256 GB): 7.099 kroner.

Samsung Galaxy S22+ (128 GB): 8.299 kroner
Samsung Galaxy S22+ (256 GB): 8.699 kroner

Samsung Galaxy S22 Ultra (128 GB): 9.899 kroner
Samsung Galaxy S22 Ultra (256 GB): 10.699 kroner
Samsung Galaxy S22 Ultra (512 GB): 11.499 kroner
Samsung Galaxy S22 Ultra (1TB): 12.799 kroner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS