Test: B&O Beoplay Portal PS/PC: Spil PlayStation med stil

Nu kan PlayStation-gameren også få luksuslyd og lækkert design. B&O Portal har hvad der skal til for at få det bedste ud af Sony-konsollen eller en pc. Som allround-løsning til musik, film og gaming bliver det ikke lækrere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

B&O gik ind på gaming-markedet sidste år med hovedtelefonerne Portal, som i vanlig, lækker B&O-stil gav gameren de features, der skal til for at overleve på den digitale slagmark – dog først og fremmest Xbox-gamerne. Læs vores test her:

https://www.altomdata.dk/bo-portal-beoplay-test-gaming-med-god-stil/

Nu er Portal klar i en ny version målrettet pc- og PlayStation-gamere. Grundlæggende er den identisk med sidste års model, men den leveres med en dongle, så du kan koble den trådløst til en pc og PlayStation med klippestabil 2,4 GHz-forbindelse.

Der er også Bluetooth 5.1, så du kan bruge headsettet sammen med din smartphone, samt minijack-kabel, så du kan bruge headsettet analogt.

Hør hver en detalje

Den fysiske boom-arm, man ser på mange gamingheadset, er erstattet af indbyggede mikrofoner. Talelyden er dog mindre glimrende, og det samme gælder for så vidt lyden generelt.

Der er plads til hver en detalje i lydbilledet, og når du lytter til indhold med Dolby Atmos eller Sonys 3D Audio på PS5, får du imponerende surroundlyd. Der er dog ikke meget saft i bassen, så til musik kan lyden være lidt blodfattig.

Med glimrende støjreduktion og imponerende batteritid på op til 42 timer er det ikke desto mindre et fremragende allround-headset, der leverer stil i både lyd og look til stort set alle lyttescenarier.

Samlet vurdering: 5/6 stjerner

 

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S