Cubase klar i helt ny version - donglefri og med Atmos-lyd

Et af verdens største musikprogrammer har fået en gennemgribende opdatering. Den 12. version af Cubase kan bruges uden en fysisk sikkerhedsdongle og byder på nye værktøjer til bedre arbejdsflow samt nye instrumenter og plugins.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omfattende piratkopiering har gjort det nødvendigt for Cubase at kræve en fysisk dongle, for at man har kunne køre programmet.

Det er dog fortid nu, for med det helt nye Cubase 12, som netop er lanceret, er det muligt at køre programmet på op til tre computere uden en licens-dongle.

Foruden denne egenskab kommer Cubase 12 med en række andre opdateringer.

Avancerede MIDI-egenskaber

Understøttelsen af kontrolenheder er udvidet, så Cubase er i stand til at genkende flere MIDI-controllere end tidligere og implementere dem gnidningsfrit i programmet. Bluetooth over MIDI understøttes også.

Der er desuden tilført en Scale Assistant i VariAudio, for nem korrigering af pitch og timing samt en helt ny FX Modulator, som rummer en mængde effekt-moduler sammen med en omfattende envelope-editor.

Forbedret arbejdsflow

Pro-versionen af Cubase 12 får en helt ny Raiser limiter, til at kontrollerer dynamik og presse volumen til det sidste.

I både Pro and Artist er er et nyt Free Warp-værktøj til korrektion af timing på flere spor samtidig.

Der er også kommet et nyt SuperVision-modul med VU-meter, spectrum keyboard, phase balance, level og loudness histogrammer.

Bedre videolyd

Der understøttes nu også mixning i Dolby Atmos (i kommende opdatering) og andre soundtrack-funktioner som tidligere kun har været tilgængelig i Nuendo, som eksempelvis muligheden for at arbejde med to videospor.

Cubase Pro 12 og Cubase Artist 12 kommer desuden med et helt nyt piano til den indbyggede sample-afspiller Halion. Verve er et filt-piano optaget i Yamaha Studios i Los Angeles.

For dem med en nyere Mac er det relevant at Cubase 12 nu kører native med Apples egne M-processorer.

Se danske priser og køb Cubase 12 her.

Se en videogennemgang af nyhederne i Cubase 12 her:

https://www.youtube.com/watch?v=YQ1076DgzzU

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S