Cubase klar i helt ny version - donglefri og med Atmos-lyd

Et af verdens største musikprogrammer har fået en gennemgribende opdatering. Den 12. version af Cubase kan bruges uden en fysisk sikkerhedsdongle og byder på nye værktøjer til bedre arbejdsflow samt nye instrumenter og plugins.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omfattende piratkopiering har gjort det nødvendigt for Cubase at kræve en fysisk dongle, for at man har kunne køre programmet.

Det er dog fortid nu, for med det helt nye Cubase 12, som netop er lanceret, er det muligt at køre programmet på op til tre computere uden en licens-dongle.

Foruden denne egenskab kommer Cubase 12 med en række andre opdateringer.

Avancerede MIDI-egenskaber

Understøttelsen af kontrolenheder er udvidet, så Cubase er i stand til at genkende flere MIDI-controllere end tidligere og implementere dem gnidningsfrit i programmet. Bluetooth over MIDI understøttes også.

Der er desuden tilført en Scale Assistant i VariAudio, for nem korrigering af pitch og timing samt en helt ny FX Modulator, som rummer en mængde effekt-moduler sammen med en omfattende envelope-editor.

Forbedret arbejdsflow

Pro-versionen af Cubase 12 får en helt ny Raiser limiter, til at kontrollerer dynamik og presse volumen til det sidste.

I både Pro and Artist er er et nyt Free Warp-værktøj til korrektion af timing på flere spor samtidig.

Der er også kommet et nyt SuperVision-modul med VU-meter, spectrum keyboard, phase balance, level og loudness histogrammer.

Bedre videolyd

Der understøttes nu også mixning i Dolby Atmos (i kommende opdatering) og andre soundtrack-funktioner som tidligere kun har været tilgængelig i Nuendo, som eksempelvis muligheden for at arbejde med to videospor.

Cubase Pro 12 og Cubase Artist 12 kommer desuden med et helt nyt piano til den indbyggede sample-afspiller Halion. Verve er et filt-piano optaget i Yamaha Studios i Los Angeles.

For dem med en nyere Mac er det relevant at Cubase 12 nu kører native med Apples egne M-processorer.

Se danske priser og køb Cubase 12 her.

Se en videogennemgang af nyhederne i Cubase 12 her:

https://www.youtube.com/watch?v=YQ1076DgzzU

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest