Husqvarnas elektriske havetraktor klarer rekordstore plæner

Ikke mindre end 4700 m2 klarer Rider på en enkelt opladning. Det imponerende omfang skyldes Husqvarnas savE-teknologi, der kan forlænge driftstiden og reducere støj uden at det går ud over effektiviteten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Vi har længe villet tilbyde vores kunder en batteridrevet og mere miljøvenlig og lydsvag version af vores populære Riders. Det har taget tid at udvikle den for at sikre samme høje kvalitet og ydeevne tilsat lang batteritid. Men nu er vi lykkedes med at omdesigne interiøret til en batteridrevet Rider, der overstiger enhver forventning, jeg havde," fortæller en meget tilfreds Michael Schösser, der er salgsdirektør for Husqvarna Danmark.

4700 m2 klarer Rider på en enkelt opladning. Det imponerende omfang skyldes Husqvarnas særlige savE-teknologi, der kan forlænge driftstiden og reducere støj yderligere uden at det går ud over effektiviteten.

Fleksibel og effektiv

Rider 112iC er designet til private brugere, der søger en nem og tæt på vedligeholdelsesfri løsning til klipning af deres plæner.

Du undgår dyre og tidskrævende vedligeholdelsesopgaver som olieskift og udskiftning af rem. Samtidig får du en lydsvag og effektiv klipning af plænerne.

Knivenes hastighed justerer sig automatisk til græsforholdene, så alt græs klippes grundigt uanset græstype og tæthed. Den adrætte Rider smyger sig let igennem smalle passager og vinkelrette sving og kan takket med det frontmonterede klippeaggregat klippe helt tæt på træer, buske og andre forhindringer.

Den vejledende pris for Rider 112iC er 39.999 kroner.

Det får du med Rider 112iC:

• Batteridrevet, støjsvag og effektiv Rider med en klippebredde på 85 cm
• Stærkt batteri, der dækker op til 4700 m2 på en opladning*
• Manøvrevenlig plæneklipper, der kan klippe passager helt ned til 68 cm i diameter
• Masser af tilbehør, der gør klipperen til et multifunktions-køretøj

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S