Designer-switch? Ja, da – her er en 6-portsmodel i elegante former

Unmanaged switche er sådan noget kedeligt noget, som kører i baggrunden og sikrer, at netværket er hurtigt og velfungerende. Denne nyhed til små og mellemstore virksomheder overrasker. det er ligefrem en designer-switch.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Design og switche er to forskellige verdner. Men ikke her. Den nye unmanaged switch D-Link DMS-106XT er elegant udformet – så elegant, at den vandt en Red Dot Award og en Good Design Award, før den blev lanceret på det danske marked.

Men den kan også bruges til det praktiske netværksarbejde. D-Link lover, at virksomheder og avancerede brugere (for eksempel gamere) får en højtydende, men omkostningseffektiv løsning til at eliminere netværksflaskehalse og maksimere netværkshastigheden.

DMS-106XT har en 10 Gigabit-port, der giver en forbindelse med høj båndbredde til enten overhead-netværk eller NAS (Network-Attached Storage). Derudover har den fem 2,5 Gigabit-porte, der er ideelle til for eksempel computere og Wi-Fi 6 access points.

Til ekstra båndbredde

Nyheden tilbyder indbygget Turbo-tilstand, hvilket øjeblikkeligt reducerer ventetiden af tidsfølsomme applikationer og gør det muligt for den "portbaserede QoS"-funktion at prioritere kritiske enheder og levere for eksempel en fejlfri 4K/8K-videostreaming.

Multi-Gigabit-portene er bygget for at give maksimal fleksibilitet og er bagudkompatible til eksisterende kabler og udstyr. Dette gør det muligt for DMS-106XT at blive indsat på steder, hvor ekstra båndbredde er påkrævet uden at tilføje dyre og tidskrævende ledninger eller omkostningerne ved at udskifte andet udstyr.

D-Link DMS-106XT er set til 1200 kroner ekskl. moms.

/////

Arbejder du professionelt med it, og vil du vide, hvad det nye og spændende er lige nu?
Magasinet AOD er fyldt med artikler om professionel it.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Læses lige nu

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S