Sennheiser klar med nye in-ears til de audiofile

Der er kælet for lyd og konstruktion i de nye IE 600, som byder på specialdesignede transducere og et hus af amorf zirconium, der er tre gange stærkere end almindeligt stål.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Går man op i lydkvalitet, går det ikke med Bluetooth, Kabel er et must. Det får du med Sennheiser IE 600, som er noget så eksotisk som et sæt kablede in-ears.

Fineste forbindelser

Det er ikke bare et hvilket som helst stik, der er monteret. Det er en guldbelagt MMCX-tilslutning med mulighed for at anvende kabler på op til 4.8 mm, så man kan slutte høretelefonerne til bredt udvalg af afspillere med balancerede udgange.

Der medfølger både 3.5 mm og 4.4 mm stik, så man kan vælge mellem para-aramid forstærket ubalanceret forbindelse eller balanceret.

Der er også to forskellige type indsatser til ørene — silikone og memory skum — begge i tre størrelser.

Rumfartsstyrke

Ørestykkerne er skabt i amorf zirconium, som er tre gange så stærkt som high performance-stål og særdeles robust med hensyn til slid og ridser. Det er det samme materiale, der bruges i rumfartsindustrien, eksempelvis på borehovedet af NASA Mars Rover, hvor ultimativ robusthed er påkrævet.

Lyden leveres af 7 mm drivere og Sennheiser har anvendt sine egne TrueResponse-transducere, som skal sikre en helt neutral, naturtro klang med effektiv basrespons. Et unikt dobbeltkammer-absorberingssystem fjerner maskerende resonanser for at opnå en udvidet diskant.

I forhold til IE 800, der er tiltænkt klassisk musik, er er IE 600 mere allround og egner sig til al slags musik. De skal levere en helt særlig intimitet, som bringer lytteren tættere på musikken og afslører de fineste detaljer. De har en frekvensgang på 4 Hz - 46,5 kHz. Se målingen her:

The Sennheiser IE 600 kommer på markedet løbet af foråret til en pris på 5199 kroner.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland