Techsmarte møbler gavner miljøet

Takket være en NFC-chip bygget ind i Wehlers nye møbler, kan ejeren se, hvor plastmaterialet er samlet op, hvornår stolen er produceret, og hvornår den blev solgt. Det gør den bæredygtige mere transparent for køberen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Wehlers ECO-system er et nyt koncept, som for første gang giver danske forbrugere fuld indsigt i møblets historik. ECO-system består af en chip, som er monteret i møblet. Ved at anvende NFC-funktionen i en mobiltelefon får du adgang til en unik webside med en række oplysninger om præcis den stol, du har købt.

Wehlers møbelkollektion er lavet af recirkulerede materialer. Eksempelvis er sæde og ryg på R.U.M stolen lavet af 96 procent fiskenet, der er samlet ind i verdenshavene og R.U.M. Original E-affald har sæde og ryg af 96 procent genanvendt affald fra elektronikindustrien.

Se møblets historik

Med Wehlers ECO-system kan du se, hvor plastmaterialet i netop den stol, du sidder på, er samlet op - og hvornår. Du kan se, hvornår stolen er produceret, og hvornår den blev solgt. Hvis du sælger stolen, kan du overføre ejerskabet til den nye ejer, og dermed kan du følge din stols historik og den bæredygtige rejse, den gennemgår.

“Wehlers Eco-system giver køberen en indsigt i deres møbel, som er helt enestående. I stedet for at tale om bæredygtighed for den samlede produktion, tager vi den cirkulære tanke til et nyt niveau, hvor alle kan følge det enkelte produkt. Det er en unik dokumentation af vores mission: at genanvende, genbruge og reparere for at sikre, at det plast, vi samler ind, aldrig ender i havene igen,” siger stifter af Wehlers Henrik Holm.

En sideeffekt af Wehlers ECO-system er derfor, at din stol har en indbygget tyverisikring, fordi du med din mobiltelefon øjeblikkelig kan se, om sælgeren i virkeligheden er ejer af stolen - eller om der er tale om et kopiprodukt.

Sikrer transparens

Teknologien bag Wehlers ECO-system er skabt af den danske iværksættervirksomhed MiCollect, der udvikler teknologiske løsninger til en mere bæredygtig industri.

“MiCollect ønsker at sikre transparens på produkter, der kan understøtte øget genanvendelse og længere produktlevetider samt at undgå greenwashing. Løsningen, vi har skabt for Wehlers, er et bevis på dette. Fuld transparens for Wehlers R.U.M. stole, der netop er, som Wehlers siger: Et ECO-system, der fungerer og sikrer jordens ressourcer for fremtidige generationer. En cirkulær forretningsmodel,” siger direktør og medstifter af MiCollect Merete Skov Pedersen.

På nuværende tidspunkt er teknologien etableret på R.U.M-kollektionen, og den vil i løbet af den nærmeste fremtid blive udrullet til Wehlers øvrige produkter.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest