Her bliver it-afdelingen sparet for at gendanne slettede filer

It-afdelinger bruger alt for meget tid på at gendanne fejlagtigt slettede filer. En backup-løsning kan flytte dette arbejde væk fra de dyre medarbejdere i it-afdelingen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft 365 er den mest udbredte cloud-løsning i danske virksomheder, og de er i stigende afhængige af at kunne bruge denne tjeneste. Men selvom data bliver opbevaret i Microsoft 365-skyen, så betyder det ikke, at der tages backup af dem. Det er stadig op til virksomheder, som benytter denne cloud-løsning, selv at tage backup.

Veeam Software har specialiseret sig backup-løsninger til blandt andet Microsoft 365 og netop lanceret version seks af Veeam Backup for Microsoft 365. Hensigten med den nye version er især at spare tid, når data skal genskabes.

Data gendannes med selvbetjening

Ifølge Veeam er tilfældig sletning af filer en af de vigtigste årsager til genskabelse af data. Og it-afdelingerne bruger alt for meget tid på at lede efter og gendanne data, der er blevet slettet ved et tilfælde.

I Veeam Backup for Microsoft 365 v6 er der nu kommet en selvbetjeningsportal, der gør, at it-afdelingen kan uddelegere ansvaret for at genskabe e-mails, filer og mere fra en central lokalitet.

It-afdelingen skal ikke involveres

Det betyder, at en fejlagtig sletning af data fra en brugers side ikke længere behøver at inddrage it-afdelingen og dermed binde medarbejderes kostbare tid på trivielle opgaver. I stedet kan opgaven uddelegeres til en gruppe af ”restore”-operatører, uden at man giver gruppen adgang til backup-serveren. Hermed bliver der sparet tid, og sikkerheden holdes stadig høj.

Behovet for at gemme data stiger hele tiden, og det stiller stadig større krav om backup af data off-site. Derfor har Veeam også tilføjet funktionen ”Backup copy” til skytjenester som Amazon S3 Glacier, Glacier Deep Archive og Azure Archive. Den ekstra backup-kopi lægges i et langtidslager.

Veeam Backup for Microsoft 365 er rettet mod alle it-afdelinger, der bruger Microsoft 365, og er i handlen nu.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job