Her bliver it-afdelingen sparet for at gendanne slettede filer

It-afdelinger bruger alt for meget tid på at gendanne fejlagtigt slettede filer. En backup-løsning kan flytte dette arbejde væk fra de dyre medarbejdere i it-afdelingen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft 365 er den mest udbredte cloud-løsning i danske virksomheder, og de er i stigende afhængige af at kunne bruge denne tjeneste. Men selvom data bliver opbevaret i Microsoft 365-skyen, så betyder det ikke, at der tages backup af dem. Det er stadig op til virksomheder, som benytter denne cloud-løsning, selv at tage backup.

Veeam Software har specialiseret sig backup-løsninger til blandt andet Microsoft 365 og netop lanceret version seks af Veeam Backup for Microsoft 365. Hensigten med den nye version er især at spare tid, når data skal genskabes.

Data gendannes med selvbetjening

Ifølge Veeam er tilfældig sletning af filer en af de vigtigste årsager til genskabelse af data. Og it-afdelingerne bruger alt for meget tid på at lede efter og gendanne data, der er blevet slettet ved et tilfælde.

I Veeam Backup for Microsoft 365 v6 er der nu kommet en selvbetjeningsportal, der gør, at it-afdelingen kan uddelegere ansvaret for at genskabe e-mails, filer og mere fra en central lokalitet.

It-afdelingen skal ikke involveres

Det betyder, at en fejlagtig sletning af data fra en brugers side ikke længere behøver at inddrage it-afdelingen og dermed binde medarbejderes kostbare tid på trivielle opgaver. I stedet kan opgaven uddelegeres til en gruppe af ”restore”-operatører, uden at man giver gruppen adgang til backup-serveren. Hermed bliver der sparet tid, og sikkerheden holdes stadig høj.

Behovet for at gemme data stiger hele tiden, og det stiller stadig større krav om backup af data off-site. Derfor har Veeam også tilføjet funktionen ”Backup copy” til skytjenester som Amazon S3 Glacier, Glacier Deep Archive og Azure Archive. Den ekstra backup-kopi lægges i et langtidslager.

Veeam Backup for Microsoft 365 er rettet mod alle it-afdelinger, der bruger Microsoft 365, og er i handlen nu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen