Her bliver it-afdelingen sparet for at gendanne slettede filer

It-afdelinger bruger alt for meget tid på at gendanne fejlagtigt slettede filer. En backup-løsning kan flytte dette arbejde væk fra de dyre medarbejdere i it-afdelingen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft 365 er den mest udbredte cloud-løsning i danske virksomheder, og de er i stigende afhængige af at kunne bruge denne tjeneste. Men selvom data bliver opbevaret i Microsoft 365-skyen, så betyder det ikke, at der tages backup af dem. Det er stadig op til virksomheder, som benytter denne cloud-løsning, selv at tage backup.

Veeam Software har specialiseret sig backup-løsninger til blandt andet Microsoft 365 og netop lanceret version seks af Veeam Backup for Microsoft 365. Hensigten med den nye version er især at spare tid, når data skal genskabes.

Data gendannes med selvbetjening

Ifølge Veeam er tilfældig sletning af filer en af de vigtigste årsager til genskabelse af data. Og it-afdelingerne bruger alt for meget tid på at lede efter og gendanne data, der er blevet slettet ved et tilfælde.

I Veeam Backup for Microsoft 365 v6 er der nu kommet en selvbetjeningsportal, der gør, at it-afdelingen kan uddelegere ansvaret for at genskabe e-mails, filer og mere fra en central lokalitet.

It-afdelingen skal ikke involveres

Det betyder, at en fejlagtig sletning af data fra en brugers side ikke længere behøver at inddrage it-afdelingen og dermed binde medarbejderes kostbare tid på trivielle opgaver. I stedet kan opgaven uddelegeres til en gruppe af ”restore”-operatører, uden at man giver gruppen adgang til backup-serveren. Hermed bliver der sparet tid, og sikkerheden holdes stadig høj.

Behovet for at gemme data stiger hele tiden, og det stiller stadig større krav om backup af data off-site. Derfor har Veeam også tilføjet funktionen ”Backup copy” til skytjenester som Amazon S3 Glacier, Glacier Deep Archive og Azure Archive. Den ekstra backup-kopi lægges i et langtidslager.

Veeam Backup for Microsoft 365 er rettet mod alle it-afdelinger, der bruger Microsoft 365, og er i handlen nu.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S