Test: Bose QuietComfort 45: Effektiv støjdræber

Bose kan noget særligt, når det handler om at dræbe støjen, men lydkvaliteten er mere jævn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For få år siden kunne man ikke gå gennem business class på et oversøisk fly uden at se en skov af Bose-”hørebøffer”. Quiet Comfort-serien var synonym med støjreduktion. Sådan er det ikke længere, men når det gælder om at dæmpe støj, er Bose fortsat blandt de bedste.

Praktisk design

Det beviser den nye Quiet Comfort 45 på ganske overbevisende manér. De dæmper ikke bare lavfrekvent rumlen fra en fly- eller togmotor, men blokerer også tale næsten fuldstændig. Der er kun to tilstande at vælge imellem, ”Quiet” og ”Aware”, hvor sidstnævnte, på en blid måde, slipper lyd fra omgivelserne ind.

Man skifter mellem tilstandene med en simpel knap på venstre ørekop. På højre sidder der tre knapper til lydstyring plus en power/Bluetooth-switch på ydersiden.

Ud over et par småjusteringer er designet identisk med tidligere modeller. Ikke prangende, men let, komfortabelt og nemt at pakke sammen, så hovedtelefonen kan være i rejsetasken.

Lydkvaliteten når desværre ikke samme niveau som de bedste konkurrenter. Der er fint med detaljer og en veldoseret bund, men den øvre mellemtone er fremhævet i en grad, så det er tæt på det nasale.

Til gengæld er hovedtelefonen god til telefonsamtaler, hvor netop denne lydprofil, som fremhæver stemmer, kommer til sin ret.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS