Test: Bose QuietComfort 45: Effektiv støjdræber

Bose kan noget særligt, når det handler om at dræbe støjen, men lydkvaliteten er mere jævn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For få år siden kunne man ikke gå gennem business class på et oversøisk fly uden at se en skov af Bose-”hørebøffer”. Quiet Comfort-serien var synonym med støjreduktion. Sådan er det ikke længere, men når det gælder om at dæmpe støj, er Bose fortsat blandt de bedste.

Praktisk design

Det beviser den nye Quiet Comfort 45 på ganske overbevisende manér. De dæmper ikke bare lavfrekvent rumlen fra en fly- eller togmotor, men blokerer også tale næsten fuldstændig. Der er kun to tilstande at vælge imellem, ”Quiet” og ”Aware”, hvor sidstnævnte, på en blid måde, slipper lyd fra omgivelserne ind.

Man skifter mellem tilstandene med en simpel knap på venstre ørekop. På højre sidder der tre knapper til lydstyring plus en power/Bluetooth-switch på ydersiden.

Ud over et par småjusteringer er designet identisk med tidligere modeller. Ikke prangende, men let, komfortabelt og nemt at pakke sammen, så hovedtelefonen kan være i rejsetasken.

Lydkvaliteten når desværre ikke samme niveau som de bedste konkurrenter. Der er fint med detaljer og en veldoseret bund, men den øvre mellemtone er fremhævet i en grad, så det er tæt på det nasale.

Til gengæld er hovedtelefonen god til telefonsamtaler, hvor netop denne lydprofil, som fremhæver stemmer, kommer til sin ret.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S