Test: Skullcandy Crusher ANC: Bastung kranieknuser

Bassen høres ikke bare, den mærkes også i denne støjreducerende hovedtelefon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skullcandy er mest kendt for farverige headsets med det genkendelige kranielogo som tydeligt blikfang.
Crusher ANC er dog ret nedtonet i sit sorte look med kraniet diskret placeret på hovedbøjlen. Et sæt ganske tilforladelige hovedtelefoner, som selv forretningsmanden kan være bekendt at have med på rejsen.

Indbygget sporing

Crusher ANC sidder behageligt og kan klappes sammen, når du skal have den i tasken. En ret smart detalje er indbygget Tile, hvilket betyder, at du, via Tiles ret velfungerende system, kan spore hovedtelefonen med mobilen, hvis den skulle blive væk

På siden er der det gængse udvalg af knapper til musikstyring og støjreduktion og derudover en særlig skydeknap, som styrer bassen - ikke bare den hørbare bas, men en fysisk mærkbar bas, der runger gennem dit kranie, når du skruer op for den.

Ikke bare bas

Det lyder mere ubehageligt, end det egentlig er. Sensory Bass giver en levende oplevelse af musikken, som kan være ganske sjov. Vi valgte dog ret hurtigt at skrue helt ned for funktionen. Når det er gjort, får du en ganske velafbalanceret lyd med god plads til både de dybe og de høje frekvenser.

Støjreduktionen er heller ikke ringe. Den sluger trafikstøj og en vis del af lydene på det travle kontor. Dog er den ikke på niveau med hverken Sonys eller Boses.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo