Test: Skullcandy Crusher ANC: Bastung kranieknuser

Bassen høres ikke bare, den mærkes også i denne støjreducerende hovedtelefon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skullcandy er mest kendt for farverige headsets med det genkendelige kranielogo som tydeligt blikfang.
Crusher ANC er dog ret nedtonet i sit sorte look med kraniet diskret placeret på hovedbøjlen. Et sæt ganske tilforladelige hovedtelefoner, som selv forretningsmanden kan være bekendt at have med på rejsen.

Indbygget sporing

Crusher ANC sidder behageligt og kan klappes sammen, når du skal have den i tasken. En ret smart detalje er indbygget Tile, hvilket betyder, at du, via Tiles ret velfungerende system, kan spore hovedtelefonen med mobilen, hvis den skulle blive væk

På siden er der det gængse udvalg af knapper til musikstyring og støjreduktion og derudover en særlig skydeknap, som styrer bassen - ikke bare den hørbare bas, men en fysisk mærkbar bas, der runger gennem dit kranie, når du skruer op for den.

Ikke bare bas

Det lyder mere ubehageligt, end det egentlig er. Sensory Bass giver en levende oplevelse af musikken, som kan være ganske sjov. Vi valgte dog ret hurtigt at skrue helt ned for funktionen. Når det er gjort, får du en ganske velafbalanceret lyd med god plads til både de dybe og de høje frekvenser.

Støjreduktionen er heller ikke ringe. Den sluger trafikstøj og en vis del af lydene på det travle kontor. Dog er den ikke på niveau med hverken Sonys eller Boses.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec