Test: Trust TW-350 4K Webcam: Behageligt billede og praktisk tilbehør

En god farvebalance er en af gevinsterne ved at købe dette kamera. Lyd og støjreduktion er på det mere jævne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trust, som er et hollandsk tilbehørsfirma, har selvfølgelig også webkameraer i deres ekspanderende sortiment. Det testede TW-350-kamera ligner – bortset fra silketrykket på foden – til forveksling Sandbergs deltager i denne test. Og det kan i øvrigt købes under navnet Teza til omtrent samme pris, men gennem andre distributionskanaler, der i højere grad henvender sig til private brugere.

I modsætning til Sandbergs webkamera i samme design kommer Trust TW-350 med lidt praktisk tilbehør. Et lille stativ med tre led i hvert ben er absolut en nyttig ting, og en privatlivsbeskyttelse i form af en klap med dobbeltklæbende tape kan også være rar at have. Vi sætter dog større pris på, at der medfølger en USB-A/C-adapter til brug med laptops uden USB-A-sokkel.

Den virker fint, men det er også muligt at bruge et rent kabel med USB-C-stik i begge ender. Når dette er skrevet, dækker vores beskrivelse af Sandberg-kameraet også Trust-versionen, og deres tekniske specifikationer er praktisk talt identiske.

Performance: Naturlige farver

Vi kan ikke sige, om det er bevidst eller blot en tilfældighed fra samlebåndet. I vores øjne har dette 4K-kamera ikke det skarpest tegnede billede, men det rammer en mere naturlig farvebalance, der ikke giver os kuldegysninger.

Lydniveauet ved brug som webkamera er så lavt, at der skal skrues godt op for højttalerne i den anden ende. Til gengæld er mikrofonerne ikke hypersensitive over for S-lyde, og støjreduktionen er godkendt, men heller ikke mere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job