Test: Trust TW-350 4K Webcam: Behageligt billede og praktisk tilbehør

En god farvebalance er en af gevinsterne ved at købe dette kamera. Lyd og støjreduktion er på det mere jævne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trust, som er et hollandsk tilbehørsfirma, har selvfølgelig også webkameraer i deres ekspanderende sortiment. Det testede TW-350-kamera ligner – bortset fra silketrykket på foden – til forveksling Sandbergs deltager i denne test. Og det kan i øvrigt købes under navnet Teza til omtrent samme pris, men gennem andre distributionskanaler, der i højere grad henvender sig til private brugere.

I modsætning til Sandbergs webkamera i samme design kommer Trust TW-350 med lidt praktisk tilbehør. Et lille stativ med tre led i hvert ben er absolut en nyttig ting, og en privatlivsbeskyttelse i form af en klap med dobbeltklæbende tape kan også være rar at have. Vi sætter dog større pris på, at der medfølger en USB-A/C-adapter til brug med laptops uden USB-A-sokkel.

Den virker fint, men det er også muligt at bruge et rent kabel med USB-C-stik i begge ender. Når dette er skrevet, dækker vores beskrivelse af Sandberg-kameraet også Trust-versionen, og deres tekniske specifikationer er praktisk talt identiske.

Performance: Naturlige farver

Vi kan ikke sige, om det er bevidst eller blot en tilfældighed fra samlebåndet. I vores øjne har dette 4K-kamera ikke det skarpest tegnede billede, men det rammer en mere naturlig farvebalance, der ikke giver os kuldegysninger.

Lydniveauet ved brug som webkamera er så lavt, at der skal skrues godt op for højttalerne i den anden ende. Til gengæld er mikrofonerne ikke hypersensitive over for S-lyde, og støjreduktionen er godkendt, men heller ikke mere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision