Danskstartede Unity indgår partnerskab med musik-gigant: Vil gøre koncertoplevelsen virtuel

I forbindelse med tech- og musikfestivalen SXSW annoncerer Unity et nyt partnerskab med musik-giganten Insomniac Events, der er en af verdens førende virksomheder indenfor elektronisk dansemusik. Sammen vil de udvide live koncerter og danseoplevelser til det virtuelle rum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forestil dig at gå til koncert og danse med dine venner fra forskellige steder i verden til langt ud på natten - virtuelt.

Det er fremtiden for livemusik, ifølge Unity og verdens største selskab for elektronisk musik, Insomniac, der tidligere på ugen annoncerede et nyt partnerskab om at fusionere den fysiske og virtuelle verden inden for live-musik og events.

Det nye samarbejde skal kickstarte helt nye oplevelsesmuligheder for det elektroniske musik-fællesskab, hvor publikum kan samles og deltage i optrædener - på tværs af lokationer og tidszoner.

Oplevelser i metaverset

"Partnerskabet med Insomniac er en fantastisk mulighed for os her i Unity. Insomniac er revolutionerende og er altid på udkig efter, hvordan de kan udvide deres vision og bringe ekstra værdi til fællesskabet. Partnerskabet her er begyndelsen på et langt samarbejde, som vi tror vil skabe et nyt niveau af interaktive oplevelser inden for live underholdning" siger Peter Moore, Senior VP og General Manager, Unity Sports & Live Entertainment.

Også hos Insomniac ser man frem til samarbejdet.

“Det er en stor ære at teame op med Unity på denne rejse. Vores vision er at skabe en social oplevelse, hvor historier og musik samler os og giver os en følelse af at høre til. Unity hjælper os med at skabe en verdensomspændende oplevelse og giver vores community vores allerførste rum i metaverset, hvor vi kan samles, dele og opleve”, siger Pasquale Rotella, Founder og CEO i Insomniac Events.

Unity og Insomniac gæster SXSW-festivalen

Mød Peter Moore fra Unity og Pasquale Rotella fra Insomniac på dette års South by South West (SXSW)-festival d.13. marts i Austin, Texas. Her vil de gå i detaljer om partnerskabet, og hvad det betyder for Insomniac og underholdningsindustrien.

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse