Pas på Ukraine-indsamlinger på det mørke internet – de kan være svindel

Kriminelle udnytter den ulykkelige situation i Ukraine. Ifølge en sikkerhedsvirksomhed er der flere indsamlinger på Darknet, det mørke internet, som er ren svindel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tænk dig om en ekstra gang, før du springer på en internetindsamling til den udsatte befolkning i Ukraine, især hvis du bevæger dig på det såkaldte mørke internet, Darknet. Der kan nemlig være tale om svindel.

Check Point Research, der er en del af sikkerhedsvirksomheden Check Point Software Technologies har fundet en stigende mænge annoncer på Darknet, som reklamerer for indsamlinger i forbindelse med krigen i Ukraine. Selvom nogle af disse indsamlinger er legitime, kan analytikerne afsløre, at en stor del er ren svindel, hvor cyberkriminelle forsøger at udnytte folks gavmildhed.

Darknet er en del af internettet, der ikke kan findes via søgemaskiner, men kræver en særlig browser. En af de populære browsere til det mørke internet er Tor.

Du får ikke pengene tilbage

Da alt foregår anonymt på Darknet, og alle handler og indsamlinger sker med kryptovaluta, er det umuligt at få sine penge tilbage, hvis man har været udsat for svindel, forklarer sikkerhedsvirksomheden.

"Check Point Research har gennem lang tid fulgt med på Darknet. Sidste år fandt vi reklamer for falske ydelser i forbindelse med covid-19, herunder falske vaccine- og testcertifikater. Nu oplever vi, at svindel med indsamling sker i stigende grad på Darknet i takt med, at krigen mellem Rusland og Ukraine intensiveres. Annoncer om indsamlinger benytter ofte falske navne og historier, der skal lokke folk til at donere penge. For eksempel har vi set et eksempel, hvor en person udgav sig for at hedde Marina og benyttede et billede med et barn i sin favn. Det viser sig dog, at billedet er stjålet fra en tysk avis. Omvendt er der også annoncer for helt legitime indsamlinger til den ukrainske befolkning, hvor en af indsamlingerne har fået næsten 10 millioner dollar i donationer," fortæller Oded Vanunu, der er head of product vulnerabilities research hos Check Point Software Technologies.

Han tilføjer:

"Det står derfor klart, at Darknet både har annoncer for falske og reelle indsamlinger. Da Darknet kan være et farligt sted at være, hvor man hurtigt kan blive svindlet, opfordrer vi kraftigt til, at man i stedet donerer via pålidelige indsamlinger og velgørenhedsorganisationer."

////

Vil du sikre dig mod hackere, som trænger ind i din computer og dit netværk?
Magasinet AOD er spækket med artikler om sikkerhed og advarer mod de seneste hackertricks.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S