Test: Seagate FireCuda Gaming SSD: Stilsikkert gamingdrev

Designet er toptjekket, og der er fuld fart på dette drev, som dog kun er for de rigeste gamere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At det er et gamingdrev afslører den lysende LED-stribe indlejret øverst i drevet. Designet er dog ikke hidsigt på samme måde, som man kan opleve med andet gaminggrej.

Drevet er tværtimod særdeles stilsikkert i sit minimalistiske, kantede ydre, der med LED-lyset slukket kan gøre sig sammen med den mest designlækre laptop. For lyset kan heldigvis slukkes - via Seagates Toolkit-software - ligesom det kan indstilles til at lyse og blinke i alverdens farver.

Høj hastighed

Der følger USB-C til USB-C kabel med. Det er det. Drevet er baseret på NVMe-standarden og understøtter USB 3.2 gen. 2x2. Det betyder, at man, ifølge Seagate, kan opnå hastigheder på op til 2000 MB/s, og det er faktisk slet ikke helt ved siden af. I CrystalDiskMark lander vi på 2000 MB/s i læsehastighed og 2011 MB/s i skrivehastighed.

Tilfældige operationer er betydelig langsommere, men stadig i den rigtig gode ende med 231 MB/s i læsning og 270 MB/s i skrivning. Responstiden skuffer dog en smule. Ydelsen fejler således intet, men stabiliteten kan potentielt blive et problem.

Seagate advarer om pludselige frakoblinger under store filoverførsler. Det oplevede vi ikke, men derimod fik vi fejlmelding, hver gang vi forsøgte at opdatere drevet via det ellers udmærkede Toolkit-program.

Den slags småproblemer er svære at leve med, når drevet sælges til en pris, hvor alt burde spille.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S