Test: Seagate FireCuda Gaming SSD: Stilsikkert gamingdrev

Designet er toptjekket, og der er fuld fart på dette drev, som dog kun er for de rigeste gamere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At det er et gamingdrev afslører den lysende LED-stribe indlejret øverst i drevet. Designet er dog ikke hidsigt på samme måde, som man kan opleve med andet gaminggrej.

Drevet er tværtimod særdeles stilsikkert i sit minimalistiske, kantede ydre, der med LED-lyset slukket kan gøre sig sammen med den mest designlækre laptop. For lyset kan heldigvis slukkes - via Seagates Toolkit-software - ligesom det kan indstilles til at lyse og blinke i alverdens farver.

Høj hastighed

Der følger USB-C til USB-C kabel med. Det er det. Drevet er baseret på NVMe-standarden og understøtter USB 3.2 gen. 2x2. Det betyder, at man, ifølge Seagate, kan opnå hastigheder på op til 2000 MB/s, og det er faktisk slet ikke helt ved siden af. I CrystalDiskMark lander vi på 2000 MB/s i læsehastighed og 2011 MB/s i skrivehastighed.

Tilfældige operationer er betydelig langsommere, men stadig i den rigtig gode ende med 231 MB/s i læsning og 270 MB/s i skrivning. Responstiden skuffer dog en smule. Ydelsen fejler således intet, men stabiliteten kan potentielt blive et problem.

Seagate advarer om pludselige frakoblinger under store filoverførsler. Det oplevede vi ikke, men derimod fik vi fejlmelding, hver gang vi forsøgte at opdatere drevet via det ellers udmærkede Toolkit-program.

Den slags småproblemer er svære at leve med, når drevet sælges til en pris, hvor alt burde spille.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job