Test: Seagate FireCuda Gaming SSD: Stilsikkert gamingdrev

Designet er toptjekket, og der er fuld fart på dette drev, som dog kun er for de rigeste gamere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At det er et gamingdrev afslører den lysende LED-stribe indlejret øverst i drevet. Designet er dog ikke hidsigt på samme måde, som man kan opleve med andet gaminggrej.

Drevet er tværtimod særdeles stilsikkert i sit minimalistiske, kantede ydre, der med LED-lyset slukket kan gøre sig sammen med den mest designlækre laptop. For lyset kan heldigvis slukkes - via Seagates Toolkit-software - ligesom det kan indstilles til at lyse og blinke i alverdens farver.

Høj hastighed

Der følger USB-C til USB-C kabel med. Det er det. Drevet er baseret på NVMe-standarden og understøtter USB 3.2 gen. 2x2. Det betyder, at man, ifølge Seagate, kan opnå hastigheder på op til 2000 MB/s, og det er faktisk slet ikke helt ved siden af. I CrystalDiskMark lander vi på 2000 MB/s i læsehastighed og 2011 MB/s i skrivehastighed.

Tilfældige operationer er betydelig langsommere, men stadig i den rigtig gode ende med 231 MB/s i læsning og 270 MB/s i skrivning. Responstiden skuffer dog en smule. Ydelsen fejler således intet, men stabiliteten kan potentielt blive et problem.

Seagate advarer om pludselige frakoblinger under store filoverførsler. Det oplevede vi ikke, men derimod fik vi fejlmelding, hver gang vi forsøgte at opdatere drevet via det ellers udmærkede Toolkit-program.

Den slags småproblemer er svære at leve med, når drevet sælges til en pris, hvor alt burde spille.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job