Smartphones [STORTEST]: Topkvalitet til billigere penge

Vil du have de fedeste mobilfunktioner uden at betale en formue, skal du kigge nærmere på de fem mobiler, vi tester på de næste sider. Her har man skåret det overflødige fedt fra for at levere top-teknologi til fornuftige priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En flagskibsmobil er en kostbar sag. Du får det fineste i features og design, men må slippe op mod 10.000 kroner. Skærer man et par hjørner, hvor det gør mindst ondt for brugeren, kan det måske lade sig gøre at udvikle topmobiler til billigere penge? Det har leverandørerne forsøgt med de fem, vi tester her.

Små detaljer til forskel

Her får du, i hvert fald på papiret, rigtig meget af det, der er i markedets dyreste mobiler. Skarpe skærme, stærke processorer, højtopløste kameraer og i et enkelt tilfælde ultrahurtig opladning. Som med så meget andet er det dog det med småt, som gør forskellen. Selvom testdeltagerne generelt leverer en mobiloplevelse i topklasse, er det detaljerne, der kan gøre, at vi alligevel ikke er helt på niveau med de bedste.

Optisk billedstabilisering i kameraet er ikke en selvfølge og heller ikke optisk zoom. Så selvom opløsningen måske er skyhøj og zoomrækkevidden lang, bliver resultaterne ikke helt de samme. Det er dog først og fremmest i konstruktionen, kompromisserne findes.

Det nyeste Gorilla Glass og en høj IP-certificering er ikke en selvfølge i denne klasse af mobiler. Priserne falder løbende, og da nogle mobiler i testen er ældre end andre, har vi valgt at angive de aktuelle butikspriser, ikke de vejledende lanceringspriser.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/xiaomi-11t-pro-test-ekstremt-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/motorola-edge-20-pro-test-lover-lidt-for-meget/

https://www.altomdata.dk/asus-zenfone-8-test-kompakt-og-kraftfuld/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s21-test-fe-en-topmobil-skaaret-ind-til-benet/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-5-iii-test-staerk-teknologi-i-letvaegtsmobil/

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job