Smartphones [STORTEST]: Topkvalitet til billigere penge

Vil du have de fedeste mobilfunktioner uden at betale en formue, skal du kigge nærmere på de fem mobiler, vi tester på de næste sider. Her har man skåret det overflødige fedt fra for at levere top-teknologi til fornuftige priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En flagskibsmobil er en kostbar sag. Du får det fineste i features og design, men må slippe op mod 10.000 kroner. Skærer man et par hjørner, hvor det gør mindst ondt for brugeren, kan det måske lade sig gøre at udvikle topmobiler til billigere penge? Det har leverandørerne forsøgt med de fem, vi tester her.

Små detaljer til forskel

Her får du, i hvert fald på papiret, rigtig meget af det, der er i markedets dyreste mobiler. Skarpe skærme, stærke processorer, højtopløste kameraer og i et enkelt tilfælde ultrahurtig opladning. Som med så meget andet er det dog det med småt, som gør forskellen. Selvom testdeltagerne generelt leverer en mobiloplevelse i topklasse, er det detaljerne, der kan gøre, at vi alligevel ikke er helt på niveau med de bedste.

Optisk billedstabilisering i kameraet er ikke en selvfølge og heller ikke optisk zoom. Så selvom opløsningen måske er skyhøj og zoomrækkevidden lang, bliver resultaterne ikke helt de samme. Det er dog først og fremmest i konstruktionen, kompromisserne findes.

Det nyeste Gorilla Glass og en høj IP-certificering er ikke en selvfølge i denne klasse af mobiler. Priserne falder løbende, og da nogle mobiler i testen er ældre end andre, har vi valgt at angive de aktuelle butikspriser, ikke de vejledende lanceringspriser.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/xiaomi-11t-pro-test-ekstremt-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/motorola-edge-20-pro-test-lover-lidt-for-meget/

https://www.altomdata.dk/asus-zenfone-8-test-kompakt-og-kraftfuld/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s21-test-fe-en-topmobil-skaaret-ind-til-benet/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-5-iii-test-staerk-teknologi-i-letvaegtsmobil/

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen