Smartphones [STORTEST]: Topkvalitet til billigere penge

Vil du have de fedeste mobilfunktioner uden at betale en formue, skal du kigge nærmere på de fem mobiler, vi tester på de næste sider. Her har man skåret det overflødige fedt fra for at levere top-teknologi til fornuftige priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En flagskibsmobil er en kostbar sag. Du får det fineste i features og design, men må slippe op mod 10.000 kroner. Skærer man et par hjørner, hvor det gør mindst ondt for brugeren, kan det måske lade sig gøre at udvikle topmobiler til billigere penge? Det har leverandørerne forsøgt med de fem, vi tester her.

Små detaljer til forskel

Her får du, i hvert fald på papiret, rigtig meget af det, der er i markedets dyreste mobiler. Skarpe skærme, stærke processorer, højtopløste kameraer og i et enkelt tilfælde ultrahurtig opladning. Som med så meget andet er det dog det med småt, som gør forskellen. Selvom testdeltagerne generelt leverer en mobiloplevelse i topklasse, er det detaljerne, der kan gøre, at vi alligevel ikke er helt på niveau med de bedste.

Optisk billedstabilisering i kameraet er ikke en selvfølge og heller ikke optisk zoom. Så selvom opløsningen måske er skyhøj og zoomrækkevidden lang, bliver resultaterne ikke helt de samme. Det er dog først og fremmest i konstruktionen, kompromisserne findes.

Det nyeste Gorilla Glass og en høj IP-certificering er ikke en selvfølge i denne klasse af mobiler. Priserne falder løbende, og da nogle mobiler i testen er ældre end andre, har vi valgt at angive de aktuelle butikspriser, ikke de vejledende lanceringspriser.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/xiaomi-11t-pro-test-ekstremt-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/motorola-edge-20-pro-test-lover-lidt-for-meget/

https://www.altomdata.dk/asus-zenfone-8-test-kompakt-og-kraftfuld/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s21-test-fe-en-topmobil-skaaret-ind-til-benet/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-5-iii-test-staerk-teknologi-i-letvaegtsmobil/

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen