Test: Kioxia Exceria G2 1 TB: Økonomichefens favorit

Kioxia er det nye navn på Toshiba Memory Corporation, som i 2018 blev udskilt fra det vidt forgrenede Toshiba-konglomerat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den japanske virksomhed kan bryste sig af at stå for både udvikling og produktion af de flash-chips, der indgår i dens ssd-drev. Exceria-produktfamilien består aktuelt af fem serier, hvoraf en enkelt har SATA-interface. Det testede G2-drev tilhører performancemæssigt den nedre del af økonomiklassen, men dette gælder i endnu højere grad for prisen, som med 0,95 kr./GB er den suverænt laveste i feltet.

Det vil sige, at man kan købe den større model på 2 TB for omtrent det samme som testens dyreste 1 TB-drev. Vores målte hastigheder matcher fabriksspecifikationerne perfekt, og den opgivne udholdenhed på 400 TB ligger også i den lave ende.

Samlet vurdering: 4/6

Designet af Kioxias økonomiske ssd-drev er lige så snusfornuftigt som dets specifikationer. I lighed med de fleste andre NVMe-ssd’er er der kun komponenter på den ene side af printkortet.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S