Test: Kioxia Exceria G2 1 TB: Økonomichefens favorit

Kioxia er det nye navn på Toshiba Memory Corporation, som i 2018 blev udskilt fra det vidt forgrenede Toshiba-konglomerat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den japanske virksomhed kan bryste sig af at stå for både udvikling og produktion af de flash-chips, der indgår i dens ssd-drev. Exceria-produktfamilien består aktuelt af fem serier, hvoraf en enkelt har SATA-interface. Det testede G2-drev tilhører performancemæssigt den nedre del af økonomiklassen, men dette gælder i endnu højere grad for prisen, som med 0,95 kr./GB er den suverænt laveste i feltet.

Det vil sige, at man kan købe den større model på 2 TB for omtrent det samme som testens dyreste 1 TB-drev. Vores målte hastigheder matcher fabriksspecifikationerne perfekt, og den opgivne udholdenhed på 400 TB ligger også i den lave ende.

Samlet vurdering: 4/6

Designet af Kioxias økonomiske ssd-drev er lige så snusfornuftigt som dets specifikationer. I lighed med de fleste andre NVMe-ssd’er er der kun komponenter på den ene side af printkortet.

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S