Test: Kioxia Exceria G2 1 TB: Økonomichefens favorit

Kioxia er det nye navn på Toshiba Memory Corporation, som i 2018 blev udskilt fra det vidt forgrenede Toshiba-konglomerat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den japanske virksomhed kan bryste sig af at stå for både udvikling og produktion af de flash-chips, der indgår i dens ssd-drev. Exceria-produktfamilien består aktuelt af fem serier, hvoraf en enkelt har SATA-interface. Det testede G2-drev tilhører performancemæssigt den nedre del af økonomiklassen, men dette gælder i endnu højere grad for prisen, som med 0,95 kr./GB er den suverænt laveste i feltet.

Det vil sige, at man kan købe den større model på 2 TB for omtrent det samme som testens dyreste 1 TB-drev. Vores målte hastigheder matcher fabriksspecifikationerne perfekt, og den opgivne udholdenhed på 400 TB ligger også i den lave ende.

Samlet vurdering: 4/6

Designet af Kioxias økonomiske ssd-drev er lige så snusfornuftigt som dets specifikationer. I lighed med de fleste andre NVMe-ssd’er er der kun komponenter på den ene side af printkortet.
Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect