Test: AData Legend 840 1 TB: Testens fotomodel

AData fra Taiwan kender vi på AOD som en storspiller inden for hukommelsesprodukter og lagringsmedier med speciale i løsninger til gamere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette fokus reflekteres i et design, der kan virke mere ”flashy”, end vi oplever fra mere komponent­orienterede mærker, og er egnet til at live op i gaming-grej med rgb-lys og andre visuelle finurligheder.

Som det eneste drev i testen kommer denne model med en metalplade, der kan fungere som køleprofil og efter ønske monteres på chipsættet med dobbeltklæbende tape.

Legend 840 har den laveste GB-pris blandt testens to drev med NVMe 1.4-interface. Drevet udnytter fuldt ud båndbredden i vores testopstilling, og dets såkaldte udholdenhed ligger midt i feltet med mulighed for skrivning af en datamængde på 650 TB.

Samlet vurdering: 6/6

CrystalDiskMark-appen bekræfter de af ADatas løfter, som vi har kunnet tjekke. Drevets struktur og PCIe-bus sikrer nogle imponerende Random-resultater (tredje række fra oven).

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura