Samsung og Western Digital indgår stort samarbejde om fremtidens lagringsteknologi

Samsung og Western Digital har i dag underskrevet en samarbejdsaftale om en standardisering af næste generations lagringsteknologi. I første omgang vil man fokusere på at skabe et stærkt økosystem for Zoned Storage-løsninger .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung og Western Digital har i dag underskrevet en samarbejdsaftale om en standardisering af næste generations lagringsteknologi. I første omgang vil man fokusere på at skabe et stærkt økosystem for Zoned Storage-løsninger 

Samsung og Western Digital er to af de største spillere på markedet for lagringsteknologi. Så det er opsigtsvækkende at de to nu går sammen i en bred alliance, der skal øge bevidstheden om lagringsteknologi.


Med fokus på virksomheds- og cloudapplikationer forventes partnerskabet at stimulere en række samarbejder omkring teknologistandardisering og softwareudvikling for D2PF-teknologier som Zoned Storage.


Bred tilslutning

Samarbejdet betyder også, at slutbrugerne kan stole på, at de nye lagringsteknologier vil få støtte fra flere forskellige udstyrsleverandører samt fra vertikalt integrerede hardware- og softwarevirksomheder.


"Lagring er grundlaget for, hvordan mennesker og virksomheder forbruger og anvender data. For at muliggøre nutidens behov og de næste store idéer i fremtiden skal vi som branche forny os, samarbejde og holde trit, når det drejer sig om at realisere nye standarder og arkitekturer. For at et teknisk økosystem skal lykkes, skal overordnede rammer og generelle løsningsmodeller mødes, så de ikke rammes af fragmentering, da det forsinker indførelsen og skaber unødig kompleksitet for udviklere," siger Rob Soderbery, EVP og GM, Flash Business Unit hos Western Digital. Han tilføjer: "Western Digital har i årevis lagt grunden til økosystemet Zoned Storage ved at bidrage til Linux-kernen og open source. Vi er glade for at kunne medtage disse bidrag til dette fælles initiativ med Samsung for at gøre det nemmere for både brugere og applikationsudviklere at anvende Zoned Storage."


"Dette samarbejde er et bevis på vores bestræbelser på at overgå kundernes behov nu og i fremtiden. Det har en særlig betydning, da vi forventer, at det vil skabe større engagement i standardisering af Zoned Storage. Vores samarbejde vil omfatte hardware- og softwareøkosystemer for at sikre, at så mange kunder som muligt kan drage nytte af denne meget vigtige teknologi," siger Jinman Han, Corporate EVP, Head of Memory Sales & Marketing hos Samsung Electronics.

Stor vifte af teknologier

De to virksomheder har allerede iværksat et initiativ omkring Zoned Storage-enheder, herunder ZNS (Zoned Namespaces) SSD-diske og SMR-harddiske (Shingled Magnetic Recording). Via organisationer som SNIA (Storage Networking Industry Association) og Linux Foundation vil Samsung og Western Digital definere modeller og rammer for næste generations Zoned Storage-teknologi.


Med en forpligtelse til at muliggøre åbne og skalerbare datacenterarkitekturer har de grundlagt Zoned Storage TWG (Technical Work Group), som blev godkendt af SNIA i december 2021. Man er nu i gang med at definere og specificere fælles anvendelse af Zoned Storage-enheder samt værts-/enhedsarkitektur og programmeringsmodeller.


Samarbejdet forventes også at fungere som udgangspunkt for udvidelse af zonebaserede enhedsgrænseflader som f.eks. ZNS og SMR samt fremtidige generationer af lagringsenheder med høj kapacitet og forbedret teknik til dataplacering og databehandling. Initiativet vil på et senere tidspunkt blive udvidet til at omfatte andre D2PF-teknologier, der er under udvikling, såsom beregningsopbevaring og lagringsfibre, inklusive NVMe over Fabrics (NVMe-oF).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil