Sådan sletter du nemt en hel side i Word

Nogle gange kan en side i et Word-dokument bliver overflødig, men det er heldigvis let at slette en eller flere hele sider i Word uden at ødelægge resten af dokumentet. Her viser vi i seks trin, hvordan du sletter en side i Word.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

1 Det er nemt at slette en eller flere hele sider i Word. Åbn det dokument, hvor du ønsker at fjerne en side. Stil markøren et sted på den side, som skal slettes. Det behøver ikke være i sidens tekst, men blot et sted på siden. Tryk derefter på tasterne crtl + g.

 

2 Nu åbner dialogboksen ”Søg og erstat”. Sørg for, at fanen i boksen ”Gå til” er forrest og aktiv, og at selve dialogboksen er aktiv og ikke dokumentet bagved. Er ”Søg og erstat” aktiv, vil dialogboksens bånd være farvet. I boksen skal du nu vælge punktet ”Side” i venstre vindue. Til højre angiver du kommandoen for at slette den pågældende side. Kommandoen hedder ”\page” (uden anførselstegn).

 

3 Tryk nu på tasten ”Enter”, hvorefter teksten eller indholdet på den aktuelle side bliver markeret. Du kan også anvende knappen ”Gå til”, som udløser samme markering af teksten på siden.

 

4 Med teksten markeret trykker du på knappen ”Luk” i”Søg og erstat”. Dermed forsvinder vinduet. Før du gør noget andet, skal du trykke på ”Enter”-tasten, og den markingen af tekst i dokumentet forsvinder.

 

5 Teksten i det aktuelle dokumentet skifter udseende, da en af siderne nu er slettet. Du kan teste, om sletningen er gennemført, ved at kontrollere sideantallet i bunden af Word-dokumentet – markeret med rødt nederst til venstre. Vores dokument, som er en eksempel-artikel fra AOD, er nu ned på fem sider, hvor den før var på seks.

 

6 Du kan navigere rundt i dokumentet og finde specifikke steder ved at angive linje, sektion og fodnote, men det kræver, at du kender positionen. Ellers kan du ”bladre” dig frem ved at skrive linjenummeret med fortegnene ”+” og ”-” efterfulgt af et tal, for eksempel ”+10” – som vist på billedet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S