Intelligent NAS til hjemmekontoret kan automatisk organisere fotos

Her er en NAS fra Qnap til det lille kontor eller hjemmekontoret – med flere interessante funktioner. For eksempel er der mulighed for hurtig og intelligent sortering af billeder ved hjælp af producentens software.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorfor egentlig lagre store mængder data i dyre skytjenester, når det kan gøres bedre på ens egen "sky", en brugervenlig NAS. Det synes at være ideen bag en ny, lille NAS fra Qnap, TS-233 NAS, som har to båse til harddiske. NAS'en retter sig mod både smv-kontorer og hjemmebrug, herunder hjemmekontorer.

Lad os første kigge på hardwaren. Designet er slankt, og Qnap lover en støjsvag ventilator. NAS'en drives af en ARM Cortex A55 firkernet processor med integreret 2 GB hukommelse. Den kan bruges med 3,5/2,5-tommer hdd'er og ssd'er (SATA, 6 Gbps) og understøtter AES-NI-krypteringsacceleration, hvilket skulle give en sikker og hurtig backup og gendannelse samt kvik adgang til filer.

På bagsiden er der en RJ45 på 1 Gbps, en USB 3.2 Gen 1 Type-A og to USB 2.0 Type-A.

"TS-233 sætter flueben ud for mange ting hos hjemmebrugere og små virksomheder. Hjemmebrugere vil elske den centraliserede backup, den personlige cloud-løsning og multimediemulighederne, mens kontorer og organisationer kan drage fordel af strømlinet lagring samt nem filsynkronisering og -deling, der kan styrke fjern- og hybridarbejde,” siger Jerry Deng, produktchef for Qnap.

Berigende software

Så nærmere vi os noget af det særlige ved denne NAS. Den har nemlig en indbygget NPU (Neural Network Processing Unit-processor), som sætter skub i Qnaps såkaldte AI Core (en AI-dreven motor til blandt andet billedgenkendelse).

Med multimediaapplikationer som QuMagie, Video Station og Music Station kan Qnaps nye NAS gemme og organisere fotos, videoer og musikfiler på en særdeles praktisk facon.

For eksempel kan man med QuMagie gennemføre en hurtig og automatisk opdeling af fotos på NAS'en i kategorier, for eksempel i "Mennesker", "Ting", "Steder" eller "Begivenheder".

NAS'en kan også fungere som en skytjeneste, da den kan tilgås, selvom man ikke er hjemme. Man kan eksempelvis tage professionelle billeder med sit spejrefleks- eller hybridkamera og sende dem via sin mobiltelefon til NAS'en, hvor de straks lagres og klassificeres.

TS-233 leveres med QTS 5.0-styresystemet og applikationer som File Station (filadgang og deling i en browserbrugerflade), Hybrid Backup Sync (sikkerhedskopiering til en anden NAS eller skyen) samt Qsync, som gør det muligt at synkronisere filer på tværs af brugere og enheder.

NAS'en er set til cirka 1450 kroner ekskl. moms uden harddiske.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S