Intelligent NAS til hjemmekontoret kan automatisk organisere fotos

Her er en NAS fra Qnap til det lille kontor eller hjemmekontoret – med flere interessante funktioner. For eksempel er der mulighed for hurtig og intelligent sortering af billeder ved hjælp af producentens software.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorfor egentlig lagre store mængder data i dyre skytjenester, når det kan gøres bedre på ens egen "sky", en brugervenlig NAS. Det synes at være ideen bag en ny, lille NAS fra Qnap, TS-233 NAS, som har to båse til harddiske. NAS'en retter sig mod både smv-kontorer og hjemmebrug, herunder hjemmekontorer.

Lad os første kigge på hardwaren. Designet er slankt, og Qnap lover en støjsvag ventilator. NAS'en drives af en ARM Cortex A55 firkernet processor med integreret 2 GB hukommelse. Den kan bruges med 3,5/2,5-tommer hdd'er og ssd'er (SATA, 6 Gbps) og understøtter AES-NI-krypteringsacceleration, hvilket skulle give en sikker og hurtig backup og gendannelse samt kvik adgang til filer.

På bagsiden er der en RJ45 på 1 Gbps, en USB 3.2 Gen 1 Type-A og to USB 2.0 Type-A.

"TS-233 sætter flueben ud for mange ting hos hjemmebrugere og små virksomheder. Hjemmebrugere vil elske den centraliserede backup, den personlige cloud-løsning og multimediemulighederne, mens kontorer og organisationer kan drage fordel af strømlinet lagring samt nem filsynkronisering og -deling, der kan styrke fjern- og hybridarbejde,” siger Jerry Deng, produktchef for Qnap.

Berigende software

Så nærmere vi os noget af det særlige ved denne NAS. Den har nemlig en indbygget NPU (Neural Network Processing Unit-processor), som sætter skub i Qnaps såkaldte AI Core (en AI-dreven motor til blandt andet billedgenkendelse).

Med multimediaapplikationer som QuMagie, Video Station og Music Station kan Qnaps nye NAS gemme og organisere fotos, videoer og musikfiler på en særdeles praktisk facon.

For eksempel kan man med QuMagie gennemføre en hurtig og automatisk opdeling af fotos på NAS'en i kategorier, for eksempel i "Mennesker", "Ting", "Steder" eller "Begivenheder".

NAS'en kan også fungere som en skytjeneste, da den kan tilgås, selvom man ikke er hjemme. Man kan eksempelvis tage professionelle billeder med sit spejrefleks- eller hybridkamera og sende dem via sin mobiltelefon til NAS'en, hvor de straks lagres og klassificeres.

TS-233 leveres med QTS 5.0-styresystemet og applikationer som File Station (filadgang og deling i en browserbrugerflade), Hybrid Backup Sync (sikkerhedskopiering til en anden NAS eller skyen) samt Qsync, som gør det muligt at synkronisere filer på tværs af brugere og enheder.

NAS'en er set til cirka 1450 kroner ekskl. moms uden harddiske.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job