Intelligent NAS til hjemmekontoret kan automatisk organisere fotos

Her er en NAS fra Qnap til det lille kontor eller hjemmekontoret – med flere interessante funktioner. For eksempel er der mulighed for hurtig og intelligent sortering af billeder ved hjælp af producentens software.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorfor egentlig lagre store mængder data i dyre skytjenester, når det kan gøres bedre på ens egen "sky", en brugervenlig NAS. Det synes at være ideen bag en ny, lille NAS fra Qnap, TS-233 NAS, som har to båse til harddiske. NAS'en retter sig mod både smv-kontorer og hjemmebrug, herunder hjemmekontorer.

Lad os første kigge på hardwaren. Designet er slankt, og Qnap lover en støjsvag ventilator. NAS'en drives af en ARM Cortex A55 firkernet processor med integreret 2 GB hukommelse. Den kan bruges med 3,5/2,5-tommer hdd'er og ssd'er (SATA, 6 Gbps) og understøtter AES-NI-krypteringsacceleration, hvilket skulle give en sikker og hurtig backup og gendannelse samt kvik adgang til filer.

På bagsiden er der en RJ45 på 1 Gbps, en USB 3.2 Gen 1 Type-A og to USB 2.0 Type-A.

"TS-233 sætter flueben ud for mange ting hos hjemmebrugere og små virksomheder. Hjemmebrugere vil elske den centraliserede backup, den personlige cloud-løsning og multimediemulighederne, mens kontorer og organisationer kan drage fordel af strømlinet lagring samt nem filsynkronisering og -deling, der kan styrke fjern- og hybridarbejde,” siger Jerry Deng, produktchef for Qnap.

Berigende software

Så nærmere vi os noget af det særlige ved denne NAS. Den har nemlig en indbygget NPU (Neural Network Processing Unit-processor), som sætter skub i Qnaps såkaldte AI Core (en AI-dreven motor til blandt andet billedgenkendelse).

Med multimediaapplikationer som QuMagie, Video Station og Music Station kan Qnaps nye NAS gemme og organisere fotos, videoer og musikfiler på en særdeles praktisk facon.

For eksempel kan man med QuMagie gennemføre en hurtig og automatisk opdeling af fotos på NAS'en i kategorier, for eksempel i "Mennesker", "Ting", "Steder" eller "Begivenheder".

NAS'en kan også fungere som en skytjeneste, da den kan tilgås, selvom man ikke er hjemme. Man kan eksempelvis tage professionelle billeder med sit spejrefleks- eller hybridkamera og sende dem via sin mobiltelefon til NAS'en, hvor de straks lagres og klassificeres.

TS-233 leveres med QTS 5.0-styresystemet og applikationer som File Station (filadgang og deling i en browserbrugerflade), Hybrid Backup Sync (sikkerhedskopiering til en anden NAS eller skyen) samt Qsync, som gør det muligt at synkronisere filer på tværs af brugere og enheder.

NAS'en er set til cirka 1450 kroner ekskl. moms uden harddiske.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura