Intelligent NAS til hjemmekontoret kan automatisk organisere fotos

Her er en NAS fra Qnap til det lille kontor eller hjemmekontoret – med flere interessante funktioner. For eksempel er der mulighed for hurtig og intelligent sortering af billeder ved hjælp af producentens software.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorfor egentlig lagre store mængder data i dyre skytjenester, når det kan gøres bedre på ens egen "sky", en brugervenlig NAS. Det synes at være ideen bag en ny, lille NAS fra Qnap, TS-233 NAS, som har to båse til harddiske. NAS'en retter sig mod både smv-kontorer og hjemmebrug, herunder hjemmekontorer.

Lad os første kigge på hardwaren. Designet er slankt, og Qnap lover en støjsvag ventilator. NAS'en drives af en ARM Cortex A55 firkernet processor med integreret 2 GB hukommelse. Den kan bruges med 3,5/2,5-tommer hdd'er og ssd'er (SATA, 6 Gbps) og understøtter AES-NI-krypteringsacceleration, hvilket skulle give en sikker og hurtig backup og gendannelse samt kvik adgang til filer.

På bagsiden er der en RJ45 på 1 Gbps, en USB 3.2 Gen 1 Type-A og to USB 2.0 Type-A.

"TS-233 sætter flueben ud for mange ting hos hjemmebrugere og små virksomheder. Hjemmebrugere vil elske den centraliserede backup, den personlige cloud-løsning og multimediemulighederne, mens kontorer og organisationer kan drage fordel af strømlinet lagring samt nem filsynkronisering og -deling, der kan styrke fjern- og hybridarbejde,” siger Jerry Deng, produktchef for Qnap.

Berigende software

Så nærmere vi os noget af det særlige ved denne NAS. Den har nemlig en indbygget NPU (Neural Network Processing Unit-processor), som sætter skub i Qnaps såkaldte AI Core (en AI-dreven motor til blandt andet billedgenkendelse).

Med multimediaapplikationer som QuMagie, Video Station og Music Station kan Qnaps nye NAS gemme og organisere fotos, videoer og musikfiler på en særdeles praktisk facon.

For eksempel kan man med QuMagie gennemføre en hurtig og automatisk opdeling af fotos på NAS'en i kategorier, for eksempel i "Mennesker", "Ting", "Steder" eller "Begivenheder".

NAS'en kan også fungere som en skytjeneste, da den kan tilgås, selvom man ikke er hjemme. Man kan eksempelvis tage professionelle billeder med sit spejrefleks- eller hybridkamera og sende dem via sin mobiltelefon til NAS'en, hvor de straks lagres og klassificeres.

TS-233 leveres med QTS 5.0-styresystemet og applikationer som File Station (filadgang og deling i en browserbrugerflade), Hybrid Backup Sync (sikkerhedskopiering til en anden NAS eller skyen) samt Qsync, som gør det muligt at synkronisere filer på tværs af brugere og enheder.

NAS'en er set til cirka 1450 kroner ekskl. moms uden harddiske.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S