Prisen på grafikkort styrtdykker – nogle falder over 40 procent

Er det slut med de vildt høje priser på gpu'er? Noget tyder på det. Siden starten på året er priserne styrtdykket på de mest populære grafikkort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I lang tid har grafikkort ikke været til at komme i nærheden af. Forsyningskrisen i Asien plus stor interesse for kryprovalutaer har gjort gpu'er til et samlerobjekter for medlemmer af milliardærklubber. Men nu ser det ud til, at trængslernes tid er ovre, og alle danskere, som drømmer om at opgradere deres pc, kan begynde at handle ind: Priserne styrtdykker.

En gennemgang på prisportalen Pricerunner afslører de ekstreme prisfald.

Et ASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming OC V2 2xHDMI 3xDP 10GB kostede 10. februar 13.000 kroner. Nu først i april er prisen 8121 kroner. Det er et fald på 37 procent.

37 procent er også prisfaldet for et MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X HDMI 3xDP 12GB. Det kostede 19. januar 22.117 kroner. Nu er prisen ifølge Pricerunner 13.898 kroner.

I den lidt billigere ende ser vi et endnu stærkere prisfald for et Asrock Radeon RX 6600 XT Challenger D 8GB OC. Det kostede 20. januar 6545 kroner. Nu er prisen 3660 kroner. Det er et fald på ikke mindre end 44 procent.

Falder i hele verden

Tendensen er den samme over hele verden; det er ikke kun i Danmark, at vi er på vej mod købers marked. I Australien styrtdykkede Asus GeForce RTX 3080 TUF Gaming OC fra 2299 til 1499 australske dollar på en dag for leden. I Europa koster RTX 3090'erne nu under 2000 euro for første gang siden marts 2021.

Der er al mulig grund til at forvente, at priserne bliver ved med at falde. AMD og Nvidia producerer flere gpu'er end nogensinde før. Samtidig er den mest gpu-relevante kryptovaluta, Ethereum, langt under sit maksimum på 24.300 kroner fra november i fjor. Krypto-minedrift er ikke så profitabelt, som det var.


Find den helt rigtige cpu eller gpu til dit næste computer-projekt.
Magasinet AOD er spækket med viden og indsigt om processorer og grafikkort – og ikke mindst tests.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler – prøv tre numre for 1,- kr.


Yderligere forventes Intel snart at oversvømme markedet med fire millioner gaming-grafikkort. Det er endnu uvist, hvor god Intels Arc-grafik vil være. Men ifølge et meget plausibelt rygte er Intel villig til at sælge dem ud under kostpris for at erhverve nogle tidlige markedsandele.

Hvis det er sandt, kan denne sommer gå hen og blive lidt af et blodbad på gpu-markedet, især med sammenbrud i lav- og mellemsegmentet.

Nye top-gpu’er på vej

De nye gpu-familier fra AMD og Nvidia, RDNA 3 og Lovelace, forventes at steppe voldsomt op på ydeevnen. Det er derfor sandsynligt, at disse nye chips vil presse priserne på eksisterende gpu'er endnu længere ned. Forvent nogle rigtig gode tilbud i sidste halvdel af 2022.

Krigen i Ukraine er dog en stor usikkerhedsfaktor; blandt andet fordi netop dette land er storleverandør af den neongas, som indgår i produktionen af chips.

Så spørgsmålet er, om du skal købe nu eller vente lidt?

Alt i alt er det mest sandsynligt, at priserne vil fortsætte med at falde. De kommende gpu'er fra AMD og Nvidia opfordrer også til tålmodighed.

Men hvis du allerede har ventet 18 måneder, kan det jo godt være, at du bare er ved at briste – og du får i hvert fald en bedre pris nu end i mange måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network