46 procent oplever sikkerhedsproblemer med deres CMS

Virksomhedskritisk data og indhold opbevares usikkert, viser ny undersøgelse fra headless CMS-virksomheden Storyblok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stor del af adspurgte it-professionelle har oplevet is-sikkerhedsmæssige problemer med deres content management system (CMS). Det viser en ny undersøgelse foretaget af virksomheden Storyblok, der har udviklet et headless CMS af samme navn. Ligeledes viser undersøgelsen, at over halvdelen af de adspurgte it-professionelle bekymrer sig over sikkerhedsniveauet på deres CMS, hvilket kan være en stor kilde til frustration.

46 procent har oplevet sikkerhedsproblemer med CMS

Undersøgelsen kommer i forbindelse med, at Storyblok har opnået det høje it-sikkerhedscertifikat, ISO 27701 fra TÜV Rheinland.

”Traditionel CMS har et dårligt ry for at have et lavt it-sikkerhedsniveau, og med god grund. Derfor har det været vigtigt for os at få ISO 27001-certificeringen for at sikre, at virksomheder, der benytter Storyblok kan opbevare og dele deres indhold til hele verden på alle typer digitale platforme på den mest sikre headless CMS-platform på markedet, og dermed undgå bekymringer,” siger Dominik Angerer, CEO og medstifter hos Storyblok.

Rapporten viser, at:


  • 64,3 procent bekymrer sig over sikkerhedsniveauet ved deres CMS.

  • 80 procent finder sikkerhed ekstremt vigtigt, når det kommer til valget af deres CMS.

  • Mere end halvdelen (55 procent) oplever, at deres CMS har månedlige, ugentlige eller daglige it-sikkerhedsmæssige problemer

  • 46,4 procent har oplevet et it-sikkerhedsmæssigt problem har påvirket deres indhold og dermed deres forretning.

  • 21,7 procent opdaterer deres CMS med sikkerhedsopdateringer 5-9 gange om måneden.


Sikkerhedsproblemer kan være ekstremt omkostningstunge for virksomheder. Forrester har blandt andet konkluderes i rapporten The Four Tenets of SaaS Application Security And Protection, at “det er enhver CISO’s værste mareridt, når virksomheder på grund at et for lavt it-sikkerhedsniveau mister data via deres SaaS-applikationer. Datatab koster i gennemsnit 20 millioner kroner – og det er et konservativt estimat.”

Besøg Storyblok’s Trust Center for at lære mere om virksomhedens it-sikkerhedsmæssige standarder og forpligtelser.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest