Vanvittig ydelse: Ny Intel-processor rammer 7,45 GHz

Det er lykkedes at overclocke Intels nye topprocessor, Core i9-12900KS, til ekstrem hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye flagskib, Intel Core i9-12900KS er i forvejen en chip med imponerende hastighed. Fra fabrikken er den nye Special Edition-processor i stand til at yde 5,5 GHz med turbo boost og 3,4 GHz som grundfrekvens (standardudgaven leverer 5,2 GHz / 3,2 GHz).

Den kan imidlertid presses langt højere, hvis man tager de rette midler i brug. En overclocker, som går under navnet TSAIK har, ved hjælp af flydende nitrogen, opnået ikke mindre end 7450,62 MHz med processoren.

Tæt på rekorden

Præstationen blev postet på det dedikerede overclocking-forum HWbot, hvor det ligeledes fremgik at man til bedriften havde anvendt et MSI MEG Unify-X bundkort.

Selvom 7,45 GHz er ret vildt, er det ikke rekorden. Den ligger på 7,6 GHz og blev opnået med en standard 12900K-processor. 12900KS er der dog stadig meget ny, så der er god chance at den inden længe vil kunne toppe denne præstation.


Bygger du selv computere og er interesseret i få inspiration til dit næste byggeprojekt?
Magasinet AOD bringer masser af artikler om byg selv-pc’er, cpu’er, gpu’er, ram-moduler og cpu-kølere.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler – prøv tre numre for 1,- kr.


 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse