Vanvittig ydelse: Ny Intel-processor rammer 7,45 GHz

Det er lykkedes at overclocke Intels nye topprocessor, Core i9-12900KS, til ekstrem hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye flagskib, Intel Core i9-12900KS er i forvejen en chip med imponerende hastighed. Fra fabrikken er den nye Special Edition-processor i stand til at yde 5,5 GHz med turbo boost og 3,4 GHz som grundfrekvens (standardudgaven leverer 5,2 GHz / 3,2 GHz).

Den kan imidlertid presses langt højere, hvis man tager de rette midler i brug. En overclocker, som går under navnet TSAIK har, ved hjælp af flydende nitrogen, opnået ikke mindre end 7450,62 MHz med processoren.

Tæt på rekorden

Præstationen blev postet på det dedikerede overclocking-forum HWbot, hvor det ligeledes fremgik at man til bedriften havde anvendt et MSI MEG Unify-X bundkort.

Selvom 7,45 GHz er ret vildt, er det ikke rekorden. Den ligger på 7,6 GHz og blev opnået med en standard 12900K-processor. 12900KS er der dog stadig meget ny, så der er god chance at den inden længe vil kunne toppe denne præstation.


Bygger du selv computere og er interesseret i få inspiration til dit næste byggeprojekt?
Magasinet AOD bringer masser af artikler om byg selv-pc’er, cpu’er, gpu’er, ram-moduler og cpu-kølere.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler – prøv tre numre for 1,- kr.


 

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S