Vanvittig ydelse: Ny Intel-processor rammer 7,45 GHz

Det er lykkedes at overclocke Intels nye topprocessor, Core i9-12900KS, til ekstrem hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye flagskib, Intel Core i9-12900KS er i forvejen en chip med imponerende hastighed. Fra fabrikken er den nye Special Edition-processor i stand til at yde 5,5 GHz med turbo boost og 3,4 GHz som grundfrekvens (standardudgaven leverer 5,2 GHz / 3,2 GHz).

Den kan imidlertid presses langt højere, hvis man tager de rette midler i brug. En overclocker, som går under navnet TSAIK har, ved hjælp af flydende nitrogen, opnået ikke mindre end 7450,62 MHz med processoren.

Tæt på rekorden

Præstationen blev postet på det dedikerede overclocking-forum HWbot, hvor det ligeledes fremgik at man til bedriften havde anvendt et MSI MEG Unify-X bundkort.

Selvom 7,45 GHz er ret vildt, er det ikke rekorden. Den ligger på 7,6 GHz og blev opnået med en standard 12900K-processor. 12900KS er der dog stadig meget ny, så der er god chance at den inden længe vil kunne toppe denne præstation.


Bygger du selv computere og er interesseret i få inspiration til dit næste byggeprojekt?
Magasinet AOD bringer masser af artikler om byg selv-pc’er, cpu’er, gpu’er, ram-moduler og cpu-kølere.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler – prøv tre numre for 1,- kr.


 

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job