Nye professionelle funktioner i Dropbox – gendannelse er blevet nemmere

Dropbox rykker ind i virksomhederne, og tjenesten får stadig flere professionelle funktioner. Nu kommer der en række nye. Omdan for eksempel dokumenter til skabeloner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dropbox var blandt de første onlinetjenster der gjorde det muligt at dele dokumenter online, og ikke mindst sikre, at vi aldrig glemte vores vigtige filer på kontoret. Men Dropbox er vokset med alderen og er i dag et værktøj, som også mange virksomheder bruger.

Nu har Dropbox lanceret en række nye værktøjer, som det er værd at kende til: Dropbox Backup, HelloSign-skabeloner, PDF-redigering og DocSend-dashboardanalyse.

Ny gendannelsesprocedure

Dropbox Backup har ifølge virksomheden selv fået nye funktioner baseret på brugerønsker. Der er blandt andet kommet en ny gendannelsesprocedure, nye indstillinger til administration af sikkerhedskopier på computeren, og så er Dropbox Backup designet til at skulle være et intuitivt alternativ til andre backupværktøjer, forklarer virksomheden.

Det er også blevet muligt at tjekke fremskridt i et dokument, holde styr på historikken og prioritere specifikke filer, alt sammen direkte fra skrivebordet. Sikkerhedskopierede og delte filer er blevet skilt fra hinanden, så brugerne ikke ved en fejl overskriver sikkerhedskopier.

Den sidste nyhed i Dropbox Backup er, at filer nu kan gendannes fra backup’en i skyen med få klik.

Konverter dokumenter til skabeloner

Med den nye HelloSign-skabelonfunktion kan ofte brugte dokumenter konverteres til skabeloner direkte i Dropbox, hvor de også gemmes.

HelloSign-skabelonerne er dog ikke tilgængelig for alle i øjeblikket, men kun for udvalgte betabrugere. I løbet af de næste par uger skulle funktionen dog blive lukket op for alle.

Endelig er der DocSend-dashboardanalyse, som er en funktion, der giver datadrevet indsigt i, hvilket indhold der bliver brugt hyppigt, og som skulle hjælpe med til at finde lovende kundeemner.

Denne funktion giver nemlig en liste over de mest aktive kontakter, sidevisninger og dokumenttid.

Du kan læse mere om opdateringerne til Dropbox her.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job