Nye professionelle funktioner i Dropbox – gendannelse er blevet nemmere

Dropbox rykker ind i virksomhederne, og tjenesten får stadig flere professionelle funktioner. Nu kommer der en række nye. Omdan for eksempel dokumenter til skabeloner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dropbox var blandt de første onlinetjenster der gjorde det muligt at dele dokumenter online, og ikke mindst sikre, at vi aldrig glemte vores vigtige filer på kontoret. Men Dropbox er vokset med alderen og er i dag et værktøj, som også mange virksomheder bruger.

Nu har Dropbox lanceret en række nye værktøjer, som det er værd at kende til: Dropbox Backup, HelloSign-skabeloner, PDF-redigering og DocSend-dashboardanalyse.

Ny gendannelsesprocedure

Dropbox Backup har ifølge virksomheden selv fået nye funktioner baseret på brugerønsker. Der er blandt andet kommet en ny gendannelsesprocedure, nye indstillinger til administration af sikkerhedskopier på computeren, og så er Dropbox Backup designet til at skulle være et intuitivt alternativ til andre backupværktøjer, forklarer virksomheden.

Det er også blevet muligt at tjekke fremskridt i et dokument, holde styr på historikken og prioritere specifikke filer, alt sammen direkte fra skrivebordet. Sikkerhedskopierede og delte filer er blevet skilt fra hinanden, så brugerne ikke ved en fejl overskriver sikkerhedskopier.

Den sidste nyhed i Dropbox Backup er, at filer nu kan gendannes fra backup’en i skyen med få klik.

Konverter dokumenter til skabeloner

Med den nye HelloSign-skabelonfunktion kan ofte brugte dokumenter konverteres til skabeloner direkte i Dropbox, hvor de også gemmes.

HelloSign-skabelonerne er dog ikke tilgængelig for alle i øjeblikket, men kun for udvalgte betabrugere. I løbet af de næste par uger skulle funktionen dog blive lukket op for alle.

Endelig er der DocSend-dashboardanalyse, som er en funktion, der giver datadrevet indsigt i, hvilket indhold der bliver brugt hyppigt, og som skulle hjælpe med til at finde lovende kundeemner.

Denne funktion giver nemlig en liste over de mest aktive kontakter, sidevisninger og dokumenttid.

Du kan læse mere om opdateringerne til Dropbox her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S