Nye professionelle funktioner i Dropbox – gendannelse er blevet nemmere

Dropbox rykker ind i virksomhederne, og tjenesten får stadig flere professionelle funktioner. Nu kommer der en række nye. Omdan for eksempel dokumenter til skabeloner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dropbox var blandt de første onlinetjenster der gjorde det muligt at dele dokumenter online, og ikke mindst sikre, at vi aldrig glemte vores vigtige filer på kontoret. Men Dropbox er vokset med alderen og er i dag et værktøj, som også mange virksomheder bruger.

Nu har Dropbox lanceret en række nye værktøjer, som det er værd at kende til: Dropbox Backup, HelloSign-skabeloner, PDF-redigering og DocSend-dashboardanalyse.

Ny gendannelsesprocedure

Dropbox Backup har ifølge virksomheden selv fået nye funktioner baseret på brugerønsker. Der er blandt andet kommet en ny gendannelsesprocedure, nye indstillinger til administration af sikkerhedskopier på computeren, og så er Dropbox Backup designet til at skulle være et intuitivt alternativ til andre backupværktøjer, forklarer virksomheden.

Det er også blevet muligt at tjekke fremskridt i et dokument, holde styr på historikken og prioritere specifikke filer, alt sammen direkte fra skrivebordet. Sikkerhedskopierede og delte filer er blevet skilt fra hinanden, så brugerne ikke ved en fejl overskriver sikkerhedskopier.

Den sidste nyhed i Dropbox Backup er, at filer nu kan gendannes fra backup’en i skyen med få klik.

Konverter dokumenter til skabeloner

Med den nye HelloSign-skabelonfunktion kan ofte brugte dokumenter konverteres til skabeloner direkte i Dropbox, hvor de også gemmes.

HelloSign-skabelonerne er dog ikke tilgængelig for alle i øjeblikket, men kun for udvalgte betabrugere. I løbet af de næste par uger skulle funktionen dog blive lukket op for alle.

Endelig er der DocSend-dashboardanalyse, som er en funktion, der giver datadrevet indsigt i, hvilket indhold der bliver brugt hyppigt, og som skulle hjælpe med til at finde lovende kundeemner.

Denne funktion giver nemlig en liste over de mest aktive kontakter, sidevisninger og dokumenttid.

Du kan læse mere om opdateringerne til Dropbox her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland