Nye professionelle funktioner i Dropbox – gendannelse er blevet nemmere

Dropbox rykker ind i virksomhederne, og tjenesten får stadig flere professionelle funktioner. Nu kommer der en række nye. Omdan for eksempel dokumenter til skabeloner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dropbox var blandt de første onlinetjenster der gjorde det muligt at dele dokumenter online, og ikke mindst sikre, at vi aldrig glemte vores vigtige filer på kontoret. Men Dropbox er vokset med alderen og er i dag et værktøj, som også mange virksomheder bruger.

Nu har Dropbox lanceret en række nye værktøjer, som det er værd at kende til: Dropbox Backup, HelloSign-skabeloner, PDF-redigering og DocSend-dashboardanalyse.

Ny gendannelsesprocedure

Dropbox Backup har ifølge virksomheden selv fået nye funktioner baseret på brugerønsker. Der er blandt andet kommet en ny gendannelsesprocedure, nye indstillinger til administration af sikkerhedskopier på computeren, og så er Dropbox Backup designet til at skulle være et intuitivt alternativ til andre backupværktøjer, forklarer virksomheden.

Det er også blevet muligt at tjekke fremskridt i et dokument, holde styr på historikken og prioritere specifikke filer, alt sammen direkte fra skrivebordet. Sikkerhedskopierede og delte filer er blevet skilt fra hinanden, så brugerne ikke ved en fejl overskriver sikkerhedskopier.

Den sidste nyhed i Dropbox Backup er, at filer nu kan gendannes fra backup’en i skyen med få klik.

Konverter dokumenter til skabeloner

Med den nye HelloSign-skabelonfunktion kan ofte brugte dokumenter konverteres til skabeloner direkte i Dropbox, hvor de også gemmes.

HelloSign-skabelonerne er dog ikke tilgængelig for alle i øjeblikket, men kun for udvalgte betabrugere. I løbet af de næste par uger skulle funktionen dog blive lukket op for alle.

Endelig er der DocSend-dashboardanalyse, som er en funktion, der giver datadrevet indsigt i, hvilket indhold der bliver brugt hyppigt, og som skulle hjælpe med til at finde lovende kundeemner.

Denne funktion giver nemlig en liste over de mest aktive kontakter, sidevisninger og dokumenttid.

Du kan læse mere om opdateringerne til Dropbox her.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS