Zoom skal være lettere at bruge på Chromebooks

Et af de mest brugte og populære værktøjer til onlinemøder får en række nye funktioner, der vil gøre det hybride arbejde nemmere for brugere af Chromebooks.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chromebooks er blevet et populært valg på uddannelsesinstitutioner, men vælges også i nigen grad af virksomheder. Det har nu fået producenten af et af de meste populære og brugte værktøjer til onlinemøder, Zoom, til at lancere en række funktioner, der skal gøre det mere tiltrækkende at bruge værktøjet på Chrome-platformen.

En af de ting der, ifølge Zoom, har været et stort ønske hos Chromebooks-brugere er at få virtuelle baggrunde. Mange har været tilbageholdende med at tænde deres kamera, fordi de ikke ønsker at vise deres stue, kontor eller måske værelse frem for andre. Men nu bliver det muligt at vælge virtuelle baggrunde på Zoom-klienten til Chromebooks.

Videobeskeder  i chat

Breakout Rooms er noget, der bruges aktivt i både møder og på webinarer, og den funktion har nu fået en overhaling til Chromebooks. Det er blandt andet blevet muligt for arrangøren at dele indhold med lyd på tværs af breaktout rooms, herunder også video med lyd.

Zoom er også kommet med flere funktioner til chat og venteværelset, herunder muligheden for at sende videobeskeder i Zoom Chat og at omdøbe navne på dem, der befinder sig i venteværelset.

Forsinket video er ny funktion

En af de muligheder, der kan vise sig at være meget vigtige ved onlinepræsentationer, er muligheden for at se asynkron video. Hermed bliver det nemlig muligt for deltagere at overveje deres svar og reaktioner og så optage og sende dem, når de er gennemtænkte.

Den funktion vil Chromebook-brugere af Zoom kunne finde på en ”video”-knap i bunden af chat-klienten. Den giver mulighed for at optage en video på op til 3 minutter, som så bliver sendt ud i ”out-of-meeting”-chatkanalen.

Gem afstemningsresultater

Den sidste større opdatering til Zooms Chromebook-klient er muligheden for at gemme afstemningsresultater. Afstemninger er noget, man ser brugt i stigende grad ved onlinepræsentationer og webinarer, og hidtil har disse resultater været tabt, hvis deltagerne var på en Chromebook-klient.

Talspersoner fra Zoom fortæller i en pressemeddelelse, at Chromebooks er blevet et stadigt vigtigere område for dem, både i virksomheder og på uddannelser, og at selskabet i høj grad vil fokusere på at holde de kunder, som foretrækker denne platform, på samme niveau som kunder, der benytter de øvrige platforme.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S