Test: Apple iMac 24": Stilfuld alt-i-en'er til Apple-brugeren

Den nyeste iMac er på mange måder en ideel alt i en-pc med skærmkvalitet og kræfter til det meste arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iMac har fået et tiltrængt rede-sign. Med sin tynde, skarptskårne profil ligner den en forvokset iPad Pro på stativ.

Rammen er stadig lige lovlig stor til skærmen, og så har man valgt at forsyne maskinen med en ikke særlig klædelig hvid kant omkring skærmen.

Ideel til videomøder

Som altid med Apple er det en leg at komme i gang. Mus og tastatur kobler sig automatisk på, og det samme gælder den glimrende Magic Trackpad, som vi også havde til rådighed under testen.

Der er Touch ID i tastaturet, så du kan logge ind med fingeraftryk. Du bliver mødt af en skærm med lysstyrke, skarphed og farvegengivelser af imponerende klasse.

Lyden er også godkendt. De seks højttalere understøtter Dolby Atmos og gør ikke kun et glimrende job ved film og spil, men også når du foretager videosamtaler.

Netop det punkt er noget Apple har gjort en del ud af. De fine højttalere suppleres af et stærkt optimeret FaceTime-kamera i FHD, som sikrer særdeles flotte optagelser, selv i ringe belysning.

Gode grafikkræfter

I sit udvalg af forbindelser er den klassisk Apple: ekstremt minimalistisk. Minijack i siden, Ethernet i strømforsyningen og fire USB C-porte.

Helt ens er de nu ikke, for to er USB 3, mens de to andre er Thunderbolt 3, som understøtter USB 4, HDMI, DVI og VGA. De fleste vil være fint dækket ind, omend adaptere kan blive nødvendigt. Vi havde gerne set en indgang til SD-kort.

Man har anvendt en Apple M1-processor. Den driver det hele, også grafikken. Ydelsen er glimrende. I processorkraft er den på niveau med Asus – på grafik en hel del højere.

Der er rigelig power til de fleste arbejdsopgaver, inklusive videoredigering. At iMac højst kan opgraderes til 16 GB ram vil dog være en begrænsning for nogle.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S