Test: Apple iMac 24": Stilfuld alt-i-en'er til Apple-brugeren

Den nyeste iMac er på mange måder en ideel alt i en-pc med skærmkvalitet og kræfter til det meste arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iMac har fået et tiltrængt rede-sign. Med sin tynde, skarptskårne profil ligner den en forvokset iPad Pro på stativ.

Rammen er stadig lige lovlig stor til skærmen, og så har man valgt at forsyne maskinen med en ikke særlig klædelig hvid kant omkring skærmen.

Ideel til videomøder

Som altid med Apple er det en leg at komme i gang. Mus og tastatur kobler sig automatisk på, og det samme gælder den glimrende Magic Trackpad, som vi også havde til rådighed under testen.

Der er Touch ID i tastaturet, så du kan logge ind med fingeraftryk. Du bliver mødt af en skærm med lysstyrke, skarphed og farvegengivelser af imponerende klasse.

Lyden er også godkendt. De seks højttalere understøtter Dolby Atmos og gør ikke kun et glimrende job ved film og spil, men også når du foretager videosamtaler.

Netop det punkt er noget Apple har gjort en del ud af. De fine højttalere suppleres af et stærkt optimeret FaceTime-kamera i FHD, som sikrer særdeles flotte optagelser, selv i ringe belysning.

Gode grafikkræfter

I sit udvalg af forbindelser er den klassisk Apple: ekstremt minimalistisk. Minijack i siden, Ethernet i strømforsyningen og fire USB C-porte.

Helt ens er de nu ikke, for to er USB 3, mens de to andre er Thunderbolt 3, som understøtter USB 4, HDMI, DVI og VGA. De fleste vil være fint dækket ind, omend adaptere kan blive nødvendigt. Vi havde gerne set en indgang til SD-kort.

Man har anvendt en Apple M1-processor. Den driver det hele, også grafikken. Ydelsen er glimrende. I processorkraft er den på niveau med Asus – på grafik en hel del højere.

Der er rigelig power til de fleste arbejdsopgaver, inklusive videoredigering. At iMac højst kan opgraderes til 16 GB ram vil dog være en begrænsning for nogle.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S