Test: Apple iMac 24": Stilfuld alt-i-en'er til Apple-brugeren

Den nyeste iMac er på mange måder en ideel alt i en-pc med skærmkvalitet og kræfter til det meste arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iMac har fået et tiltrængt rede-sign. Med sin tynde, skarptskårne profil ligner den en forvokset iPad Pro på stativ.

Rammen er stadig lige lovlig stor til skærmen, og så har man valgt at forsyne maskinen med en ikke særlig klædelig hvid kant omkring skærmen.

Ideel til videomøder

Som altid med Apple er det en leg at komme i gang. Mus og tastatur kobler sig automatisk på, og det samme gælder den glimrende Magic Trackpad, som vi også havde til rådighed under testen.

Der er Touch ID i tastaturet, så du kan logge ind med fingeraftryk. Du bliver mødt af en skærm med lysstyrke, skarphed og farvegengivelser af imponerende klasse.

Lyden er også godkendt. De seks højttalere understøtter Dolby Atmos og gør ikke kun et glimrende job ved film og spil, men også når du foretager videosamtaler.

Netop det punkt er noget Apple har gjort en del ud af. De fine højttalere suppleres af et stærkt optimeret FaceTime-kamera i FHD, som sikrer særdeles flotte optagelser, selv i ringe belysning.

Gode grafikkræfter

I sit udvalg af forbindelser er den klassisk Apple: ekstremt minimalistisk. Minijack i siden, Ethernet i strømforsyningen og fire USB C-porte.

Helt ens er de nu ikke, for to er USB 3, mens de to andre er Thunderbolt 3, som understøtter USB 4, HDMI, DVI og VGA. De fleste vil være fint dækket ind, omend adaptere kan blive nødvendigt. Vi havde gerne set en indgang til SD-kort.

Man har anvendt en Apple M1-processor. Den driver det hele, også grafikken. Ydelsen er glimrende. I processorkraft er den på niveau med Asus – på grafik en hel del højere.

Der er rigelig power til de fleste arbejdsopgaver, inklusive videoredigering. At iMac højst kan opgraderes til 16 GB ram vil dog være en begrænsning for nogle.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest