Ny Ubuntu Linux kommer med øget online-fokus

Den nyeste version af det populære open source-operativsystem skal give flere online-muligheder til virksomheder og samtidig øge sikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ubuntu Linux er stadig gratis, og nu er det kommet i version 22.04, en version, som udviklerne Canonical tidligere kaldte for Jammy Jellyfish. I en meddelelse skriver udviklerne, at den nyeste version skal hæve barren for open source til cloud, edge, IoT og workstations.

Samtidig strammer den nyeste version også op på sikkerheden, og Canonical hævder at Ubuntu nu har ”enterprise-grade”-sikkerhed.

Noget af det, der skal være med til at øge sikkerheden i Ubuntu 22.04, er Confidential Computing, en feature der lover at forbedre databeskyttelse og beskytte private oplysninger i alt der sker i skyen.

Øget sikkerhed

Herudover er Ubuntu stadig den eneste Linux-distribution, der understøtter Azure Confidential VM.

Dermed kan der sikres isolering og kryptering af brugere på hardwareniveau – yderligere kombineret med den TPM-baserede diskkryptering, som er implementeret i Ubuntu og Azure Managed HSM-kundekode.

Ubuntu oplyser også, at på denne måde bliver data krypteret, når de bruges, er i transit og i hvile – takket være krypteringsnøgler, der er beskyttede og kontrolleret af kunderne.

Selve desktoppen er også blevet opgraderet til Gnome 42. Den skulle sikre lettere integration med Ubuntu-apps og skulle give brugerne en mere elegant oplevelse uanset, om det er workstation-brugere eller administratorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S