Ny Ubuntu Linux kommer med øget online-fokus

Den nyeste version af det populære open source-operativsystem skal give flere online-muligheder til virksomheder og samtidig øge sikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ubuntu Linux er stadig gratis, og nu er det kommet i version 22.04, en version, som udviklerne Canonical tidligere kaldte for Jammy Jellyfish. I en meddelelse skriver udviklerne, at den nyeste version skal hæve barren for open source til cloud, edge, IoT og workstations.

Samtidig strammer den nyeste version også op på sikkerheden, og Canonical hævder at Ubuntu nu har ”enterprise-grade”-sikkerhed.

Noget af det, der skal være med til at øge sikkerheden i Ubuntu 22.04, er Confidential Computing, en feature der lover at forbedre databeskyttelse og beskytte private oplysninger i alt der sker i skyen.

Øget sikkerhed

Herudover er Ubuntu stadig den eneste Linux-distribution, der understøtter Azure Confidential VM.

Dermed kan der sikres isolering og kryptering af brugere på hardwareniveau – yderligere kombineret med den TPM-baserede diskkryptering, som er implementeret i Ubuntu og Azure Managed HSM-kundekode.

Ubuntu oplyser også, at på denne måde bliver data krypteret, når de bruges, er i transit og i hvile – takket være krypteringsnøgler, der er beskyttede og kontrolleret af kunderne.

Selve desktoppen er også blevet opgraderet til Gnome 42. Den skulle sikre lettere integration med Ubuntu-apps og skulle give brugerne en mere elegant oplevelse uanset, om det er workstation-brugere eller administratorer.

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen