Stationære computere [STORTEST]: Vælg den bedste computer til jobbet

Den stationære computer kan sætte fart på dit arbejde, hvis du vælger den helt rigtige. Her kigger vi på fem ret forskellige løsninger, der hver især har fordele afhængigt af det arbejde, der skal udføres.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom bærbare computer ikke længere kommer med nævneværdige begrænsninger i ydelse eller features, er en stationær pc i mange tilfælde stadig den rette løsning til kontoret.

Den byder på flere konfigurationsmuligheder, er nemmere at opgradere og servicere og kan let gemmes væk under skrivebordet. Den giver også mere power for pengene.

Mådehold lønner sig

Ikke alle brugere har dog samme arbejdsbehov, og det er derfor med at vælge en maskine, der passer ideelt til ens egne behov. Her ser vi på fem vidt forskellige maskiner, der dækker et bredt udvalg af arbejdsscenarier.

Tidligere var reglen "så meget power som muligt". Sådan er det ikke længere. Markedets mest kraftfulde computere er kun for et fåtal af brugere i for eksempel film- og arkitektur- og sundhedsbrancherne.

Det betaler sig at tænke mådeholdent og realistisk, når man køber arbejds-pc, for med en moderat dosering af kræfter følger ofte designfordele, der kan gøre det nemmere at integrere computeren i kontormiljøet.

Her i testen kigger vi således ikke kun på traditionelle stationære i en firkantet kasse, men også på alt i en-computere, der integrerer maskinen i en skærm. For mange brugere vil kræfterne i denne type pc være tilstrækkelige til arbejdet. Samtidig har du det hele samlet et sted og slipper derfor for et rod af ledninger.

Der findes også løsninger midt imellem. Små computere, som kan integreres med en skærm, så man på den måde kan skabe en skræddersyet alt i en-pc. Dem har vi også et par stykker af med i testen.

Vidt forskellige maskiner

En gang imellem er det dog kun uhæmmet computerkraft, der tæller, og derfor har vi også valgt at tage en sand monstermaskine med – forsynet med de nyeste og stærkeste komponenter. Den viser, hvor høj ydelse der kan opnås, hvis du går målrettet efter regnekræfter.

Da testdeltagerne slet ikke er sammenlignelige i design eller specifikationer, bliver dette ikke en test, der har en vinder. Den ene computer kan være den helt rette for den ene bruger, mens den anden vil være det oplagte for en anden.

Vi bedømmer derfor testdeltagerne individuelt ud fra de præmisser, de er skabt til, samt hvor godt de klarer sig i det brugsscenarie, de retter sig mod. Vi belønner dem, der klarer sig særligt godt, med en anbefaling, og dem, der giver meget for pengene, med en Bedste Køb-award.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/asus-expertcenter-aio-test-hurtig-alt-i-ener-med-en-ekstra-skaerm/

https://www.altomdata.dk/dell-optiplex7090-ultra-test-skab-din-egen-alt-i-en-computer/

https://www.altomdata.dk/adesk-business-test-naar-du-ikke-kan-faa-kraefter-nok/

https://www.altomdata.dk/apple-imac-24-test-stilfuld-alt-i-ener-til-apple-brugeren/

https://www.altomdata.dk/msi-dp21-test-fleksibel-og-driftssikker-mini-pc/

 

 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job