Vi bliver lykkeligere, når vi selv kan bestemme, hvor vi arbejder fra

Alt imens mange er blevet bedt om at vende tilbage til kontoret afslører en ny Jabra-undersøgelse, at vi bliver lykkeligere, når vi selv kan bestemme, hvor vi arbejder fra.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Medarbejdere der fuldt ud selv kan bestemme, hvor de arbejder fra, er mere glade i deres job - alligevel er det kun hver femte der på nuværende tidspunkt har den frihed.

Og selvom 63 % af alle medarbejdere foretrækker hybridarbejde, er det ifølge Jabra’s 2022-udgave af Hybrid Ways of Working Global Report kun 45 %, der har lov til fleksibelt at dele deres tid mellem hjemmet og kontoret. Rapporten, der er udført blandt 2.800 vidensarbejdere i seks lande verden over, ser nærmere på medarbejdernes følelser og motivation i forhold til det fysiske arbejdssted i denne nye tid med hybridarbejde.

Medarbejderne siger, at det at kunne bestemme, hvor og hvornår de arbejder, har en positiv indvirkning på deres velvære, lykke og produktivitetsniveau. Da hybridarbejdet er nødvendigt for, at vi kan genopbygge det fysiske arbejdsrum, er arbejdsgivere nødt til at re-tænke deres arbejdsmodeller for at sikre effektivt samarbejde og medarbejdertilfredshed.

Ikke blot et fysisk rum

Grundet den nye hybride arbejdsform re-designer mange organisationer lige nu deres kontorer med henblik på at skabe de bedste betingelser for samarbejde. Jabra-rapporten viser imidlertid, at man i denne proces bør gøre sig nogle overvejelser, som række udover det fysiske rum. Uanset hvilket arbejde man bestrider, er der et stort ønske om at have et dedikeret og personligt rum på kontoret. Næsten fire ud af ti medarbejdere siger, at de vil føle mindre loyalitet og engagement i den virksomhed, de arbejder i, hvis de ikke har en fast plads på kontoret.

Derudover viser Jabra’s data, at i takt med at den tid, der bruges på møder, øges, da stiger præferencen for at kunne arbejde fra hjemmekontoret fremfor på arbejdspladsen. Af dem, der bruger mere end 50 % af deres tid på møder, foretrækker 75 % deres hjemmekontor. Da otte ud af ti møder nu enten er helt virtuelle eller hybride, bliver lederne nødt til at tænke meget nøje over, hvordan virtuelle samarbejdsteknologier kan hjælpe medarbejderne til at føle et tilhørsforhold til virksomheden, både når de er på kontoret, og når de arbejder andre steder fra.

​​Begrebet "The anywhere office" opstår

Den unge generation, populært kaldet generation Z, repræsenterer ikke alene en generation, der er født ind i en digital verden, de er også født ind i en hybrid verden. Mange af dem har startet deres professionelle karriere under pandemien, hvorfor fjern- og hybridarbejde er det eneste, de nogensinde har kendt til. Hele 64 % af denne generation betragter således deres "kontor" som værende deres bærbare computer, headset, og det sted hvor de kan få en stærk internetforbindelse. Dette understreger teknologiens voksende betydning, når det handler om at definere medarbejderoplevelsen.

Disse unge mennesker, der er født ind i det hybride arbejdsliv, er også dobbelt så tilbøjelige som Millennials og næsten tre gange så tilbøjelige som generation X til at sige, at deres almindelige arbejdsplads er et "tredje rum", såsom et kontorfællesskab, en café eller et bibliotek. Da generation Z fremadrettet vil udgøre en endnu større del af arbejdsstyrken, er virksomhederne derfor nødt til at prøve at forstå og tage højde for de vigtige generationsforskelle i fx præferencen for arbejdssted, hvis man fortsat ønsker at kunne tiltrække de bedste talenter og få dem til at trives på ”The anywhere office”. Kun ved at give medarbejderne den relevante teknologi og support kan de opretholde produktiviteten, medarbejdertrivslen og få ry af at være professionelle uanset kontorets placering.

Holger Reisinger, SVP hos Jabra, siger: "Vi er to år inde i det største arbejdseksperiment nogensinde. Det der begyndte som et nødvendigt skift til hjemmearbejde, har nu udviklet sig til en mere langsigtet udforskning af de hybride måder at arbejde på. Nu hvor vi går ind i det tredje år med denne nye måde at arbejde på, må vi tænke anderledes omkring vores hybridarbejde og fysiske arbejdsrum, hvis vi fortsat skal kunne fastholde og tiltrække talenter. Ledere må tage et skridt baglæns og spørge ind til, lytte og forstå, hvad medarbejderne virkelig har brug for for at forbedre deres oplevelse af det hybride arbejde. Først og fremmest er vi nødt til at finde en måde at skabe et tilhørsforhold til en arbejdsplads på, nu hvor den primært er virtuel. Giv medarbejderne retten til at vælge deres foretrukne arbejdssted og tilbyd dem teknologien, værktøjerne og opbakningen, så de har mulighed for at være produktive uanset hvorfra de arbejder. Lad os gå skridtet videre så vi ikke udelukkende tænker i, om man arbejder hjemmefra eller fra kontoret, men snarere at man i fremtiden arbejder hvor som helst fra."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos