Test: NZXT Kraken Z73: Når kun det bedste dur

Køling i den høje ende med et strejf af luksus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Somme tider er kun det bedste godt nok, og bortset fra et skræddersyet system er NXZT Kraken Z73 så tæt på, som man kan komme. Ja, den er dyr, men hvor er den dog smuk.

Højdepunktet ved Z73 er en LCD-skærm, der viser overvågningsdata i samarbejde med NZXT’s CAM-software – eller også kan man bruge sine egne skræddersyede gif’er. Det øger omkostningerne, men det ser forrygende ud. Blot må man opgive smarte ventilatorer for at få denne funktionalitet.

Kraken Z73 kan tæmme stort set enhver chip, man måtte udsætte den for. Dens ventilatorer kan støje ganske meget, men vi har ikke noget imod at have plads til ekstra ydelse, når der er brug for det. Under normale forhold er den meget stille.

Kraken Z73 er kostbar, det er der ingen tvivl om, men det er en køler, man gerne vil vise frem. Den leverer fremragende køleydelse, der er masser af plads til overclocking, og man kommer til at tilbringe timer med at lege med LCD-skærmen i arbejdet med at give maskinen et enestående udseende.

NZXT Kraken Z73 NZXT Kraken Z73
Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S