Test: NZXT Kraken Z73: Når kun det bedste dur

Køling i den høje ende med et strejf af luksus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Somme tider er kun det bedste godt nok, og bortset fra et skræddersyet system er NXZT Kraken Z73 så tæt på, som man kan komme. Ja, den er dyr, men hvor er den dog smuk.

Højdepunktet ved Z73 er en LCD-skærm, der viser overvågningsdata i samarbejde med NZXT’s CAM-software – eller også kan man bruge sine egne skræddersyede gif’er. Det øger omkostningerne, men det ser forrygende ud. Blot må man opgive smarte ventilatorer for at få denne funktionalitet.

Kraken Z73 kan tæmme stort set enhver chip, man måtte udsætte den for. Dens ventilatorer kan støje ganske meget, men vi har ikke noget imod at have plads til ekstra ydelse, når der er brug for det. Under normale forhold er den meget stille.

Kraken Z73 er kostbar, det er der ingen tvivl om, men det er en køler, man gerne vil vise frem. Den leverer fremragende køleydelse, der er masser af plads til overclocking, og man kommer til at tilbringe timer med at lege med LCD-skærmen i arbejdet med at give maskinen et enestående udseende.

NZXT Kraken Z73 NZXT Kraken Z73
Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks