Test: NZXT Kraken Z73: Når kun det bedste dur

Køling i den høje ende med et strejf af luksus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Somme tider er kun det bedste godt nok, og bortset fra et skræddersyet system er NXZT Kraken Z73 så tæt på, som man kan komme. Ja, den er dyr, men hvor er den dog smuk.

Højdepunktet ved Z73 er en LCD-skærm, der viser overvågningsdata i samarbejde med NZXT’s CAM-software – eller også kan man bruge sine egne skræddersyede gif’er. Det øger omkostningerne, men det ser forrygende ud. Blot må man opgive smarte ventilatorer for at få denne funktionalitet.

Kraken Z73 kan tæmme stort set enhver chip, man måtte udsætte den for. Dens ventilatorer kan støje ganske meget, men vi har ikke noget imod at have plads til ekstra ydelse, når der er brug for det. Under normale forhold er den meget stille.

Kraken Z73 er kostbar, det er der ingen tvivl om, men det er en køler, man gerne vil vise frem. Den leverer fremragende køleydelse, der er masser af plads til overclocking, og man kommer til at tilbringe timer med at lege med LCD-skærmen i arbejdet med at give maskinen et enestående udseende.

NZXT Kraken Z73 NZXT Kraken Z73

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect