Test: NZXT Kraken Z73: Når kun det bedste dur

Køling i den høje ende med et strejf af luksus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Somme tider er kun det bedste godt nok, og bortset fra et skræddersyet system er NXZT Kraken Z73 så tæt på, som man kan komme. Ja, den er dyr, men hvor er den dog smuk.

Højdepunktet ved Z73 er en LCD-skærm, der viser overvågningsdata i samarbejde med NZXT’s CAM-software – eller også kan man bruge sine egne skræddersyede gif’er. Det øger omkostningerne, men det ser forrygende ud. Blot må man opgive smarte ventilatorer for at få denne funktionalitet.

Kraken Z73 kan tæmme stort set enhver chip, man måtte udsætte den for. Dens ventilatorer kan støje ganske meget, men vi har ikke noget imod at have plads til ekstra ydelse, når der er brug for det. Under normale forhold er den meget stille.

Kraken Z73 er kostbar, det er der ingen tvivl om, men det er en køler, man gerne vil vise frem. Den leverer fremragende køleydelse, der er masser af plads til overclocking, og man kommer til at tilbringe timer med at lege med LCD-skærmen i arbejdet med at give maskinen et enestående udseende.

NZXT Kraken Z73 NZXT Kraken Z73
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S