Test: NZXT Kraken Z73: Når kun det bedste dur

Køling i den høje ende med et strejf af luksus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Somme tider er kun det bedste godt nok, og bortset fra et skræddersyet system er NXZT Kraken Z73 så tæt på, som man kan komme. Ja, den er dyr, men hvor er den dog smuk.

Højdepunktet ved Z73 er en LCD-skærm, der viser overvågningsdata i samarbejde med NZXT’s CAM-software – eller også kan man bruge sine egne skræddersyede gif’er. Det øger omkostningerne, men det ser forrygende ud. Blot må man opgive smarte ventilatorer for at få denne funktionalitet.

Kraken Z73 kan tæmme stort set enhver chip, man måtte udsætte den for. Dens ventilatorer kan støje ganske meget, men vi har ikke noget imod at have plads til ekstra ydelse, når der er brug for det. Under normale forhold er den meget stille.

Kraken Z73 er kostbar, det er der ingen tvivl om, men det er en køler, man gerne vil vise frem. Den leverer fremragende køleydelse, der er masser af plads til overclocking, og man kommer til at tilbringe timer med at lege med LCD-skærmen i arbejdet med at give maskinen et enestående udseende.

NZXT Kraken Z73 NZXT Kraken Z73
Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos