Test: Logitech Zone Wired Earbuds: Kablede in-ears med analog og digital forbindelse

Behovet for at have et godt headset ved hånden er vokset de seneste par år, hvor fjernsamtaler, telefonisk eller med video på, i stigende grad har taget over for fysiske møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nogle gange er det mest praktisk med et kabel. Det kan gøre det nemmere at skifte hurtigt fra den ene enhed til en anden. Logitechs øretelefoner giver dig både analogt mini-jackstik samt USB-C og USB-A (via en adapter). Du kan derfor tilslutte dem næsten enhver enhed, dog lige med undtagelser af iPhone og andre Apple-enheder, der bruger Lightning-stik.

Headsettet er først og fremmest tiltænkt samtaler, og her gør det sig udmærket. Støjreducerende mikrofoner sørger for, at din egen stemme går fint igennem, mens støj fra omgivelserne lukkes ude. Også i dine egne ører står stemmer fint, og det er muligt at bestemme, hvor meget af dig selv der skal gå igennem i headsettet, når du fører en samtale.

Til musik egner headsettet sig knap så godt. De lidt specielle gummiindsatser, som headsettet kommer med, giver fin komfort, men gør, at headsettet ikke går så dybt ind i øret, og bassen har derfor svære kår. Der er dog skabt en særlig lydindstilling til formålet, og den hjælper faktisk en del. Den kan tilgås via Logitechs simple og brugervenlige app.

Når du bruger USB, kobles en adapter i enden af det analoge stik, og på denne adapter er kontrolknapper til lydstyring og Teams-opkald. Ret praktisk.

Zone Wired Earbuds er et fint og meget alsidigt headset til dem, der vil foretage samtaler via en kablet forbindelse. Du kan dog få lige så god lyd til pengene andre steder (dog ikke de smarte Teams-funktioner), så det er værd at overveje nøje, hvad dit behov er, før du køber.

Pris: 799 kroner

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S