Kølere [STORTEST]: Gør pc’en hurtigere med en cpu-køler

Cpu’en kører bare bedre, hvis den har det koldt. Heldigvis findes der en væskekøler til ethvert processorbehov. Her er seks af markedets mest spændende kølere lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du får mere fart på din pc’s cpu, hvis du køler den ned. Derfor er det værd at overveje en væskebaseret cpu-køler, næste gang du vil bygge en gaming-pc.

Alt i en-kølerne er nået langt. Det, der før var et nicheprodukt med tvivlsomme slanger, er blevet allestedsnærværende i pc-byggerier, og de fortrænger den ydmyge luftkøler, som har tjent os godt i mange år.

Det er der en god grund til. Den dynamiske ydelse i moderne silicium betyder, at det er vigtigere end nogensinde før at sikre fremragende køling.

En væskekøler med dobbelt eller endda tredobbelt ventilator er et glimrende valg, når man vil af med overskydende varme.

Det skal dog nævnes, at væskekølernes succes kan hænge sammen med en trang til at prale: Alt i en-kølere er som regel udstyret med prangende LED-lys.

Naturligvis er valget af væskekøler til syvende og sidst et spørgsmål om at holde maskinen kølig og stille. Men der er hundreder af kølere at vælge imellem. Hvor skal man dog begynde? Start med at kigge på en af de seks modeller, vi tester her.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/deepcool-gammaxx-l240-v2-test-her-faar-du-virkelig-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/asus-tuf-gaming-lc-240-argb-test-stabil-og-driftssikker/

https://www.altomdata.dk/cooler-master-masterliquid-test-ml360r-rgb-veteranen-kan-stadig/

https://www.altomdata.dk/corsair-hydro-series-h60-v2-test-til-kompakte-pcer/

https://www.altomdata.dk/ek-aio-basic-240-test-ingen-lys-kun-effekt/

https://www.altomdata.dk/nzxt-kraken-z73-test-naar-kun-det-bedste-dur/

 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS