Kølere [STORTEST]: Gør pc’en hurtigere med en cpu-køler

Cpu’en kører bare bedre, hvis den har det koldt. Heldigvis findes der en væskekøler til ethvert processorbehov. Her er seks af markedets mest spændende kølere lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du får mere fart på din pc’s cpu, hvis du køler den ned. Derfor er det værd at overveje en væskebaseret cpu-køler, næste gang du vil bygge en gaming-pc.

Alt i en-kølerne er nået langt. Det, der før var et nicheprodukt med tvivlsomme slanger, er blevet allestedsnærværende i pc-byggerier, og de fortrænger den ydmyge luftkøler, som har tjent os godt i mange år.

Det er der en god grund til. Den dynamiske ydelse i moderne silicium betyder, at det er vigtigere end nogensinde før at sikre fremragende køling.

En væskekøler med dobbelt eller endda tredobbelt ventilator er et glimrende valg, når man vil af med overskydende varme.

Det skal dog nævnes, at væskekølernes succes kan hænge sammen med en trang til at prale: Alt i en-kølere er som regel udstyret med prangende LED-lys.

Naturligvis er valget af væskekøler til syvende og sidst et spørgsmål om at holde maskinen kølig og stille. Men der er hundreder af kølere at vælge imellem. Hvor skal man dog begynde? Start med at kigge på en af de seks modeller, vi tester her.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/deepcool-gammaxx-l240-v2-test-her-faar-du-virkelig-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/asus-tuf-gaming-lc-240-argb-test-stabil-og-driftssikker/

https://www.altomdata.dk/cooler-master-masterliquid-test-ml360r-rgb-veteranen-kan-stadig/

https://www.altomdata.dk/corsair-hydro-series-h60-v2-test-til-kompakte-pcer/

https://www.altomdata.dk/ek-aio-basic-240-test-ingen-lys-kun-effekt/

https://www.altomdata.dk/nzxt-kraken-z73-test-naar-kun-det-bedste-dur/

 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S