Kølere [STORTEST]: Gør pc’en hurtigere med en cpu-køler

Cpu’en kører bare bedre, hvis den har det koldt. Heldigvis findes der en væskekøler til ethvert processorbehov. Her er seks af markedets mest spændende kølere lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du får mere fart på din pc’s cpu, hvis du køler den ned. Derfor er det værd at overveje en væskebaseret cpu-køler, næste gang du vil bygge en gaming-pc.

Alt i en-kølerne er nået langt. Det, der før var et nicheprodukt med tvivlsomme slanger, er blevet allestedsnærværende i pc-byggerier, og de fortrænger den ydmyge luftkøler, som har tjent os godt i mange år.

Det er der en god grund til. Den dynamiske ydelse i moderne silicium betyder, at det er vigtigere end nogensinde før at sikre fremragende køling.

En væskekøler med dobbelt eller endda tredobbelt ventilator er et glimrende valg, når man vil af med overskydende varme.

Det skal dog nævnes, at væskekølernes succes kan hænge sammen med en trang til at prale: Alt i en-kølere er som regel udstyret med prangende LED-lys.

Naturligvis er valget af væskekøler til syvende og sidst et spørgsmål om at holde maskinen kølig og stille. Men der er hundreder af kølere at vælge imellem. Hvor skal man dog begynde? Start med at kigge på en af de seks modeller, vi tester her.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/deepcool-gammaxx-l240-v2-test-her-faar-du-virkelig-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/asus-tuf-gaming-lc-240-argb-test-stabil-og-driftssikker/

https://www.altomdata.dk/cooler-master-masterliquid-test-ml360r-rgb-veteranen-kan-stadig/

https://www.altomdata.dk/corsair-hydro-series-h60-v2-test-til-kompakte-pcer/

https://www.altomdata.dk/ek-aio-basic-240-test-ingen-lys-kun-effekt/

https://www.altomdata.dk/nzxt-kraken-z73-test-naar-kun-det-bedste-dur/

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job