Kølere [STORTEST]: Gør pc’en hurtigere med en cpu-køler

Cpu’en kører bare bedre, hvis den har det koldt. Heldigvis findes der en væskekøler til ethvert processorbehov. Her er seks af markedets mest spændende kølere lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du får mere fart på din pc’s cpu, hvis du køler den ned. Derfor er det værd at overveje en væskebaseret cpu-køler, næste gang du vil bygge en gaming-pc.

Alt i en-kølerne er nået langt. Det, der før var et nicheprodukt med tvivlsomme slanger, er blevet allestedsnærværende i pc-byggerier, og de fortrænger den ydmyge luftkøler, som har tjent os godt i mange år.

Det er der en god grund til. Den dynamiske ydelse i moderne silicium betyder, at det er vigtigere end nogensinde før at sikre fremragende køling.

En væskekøler med dobbelt eller endda tredobbelt ventilator er et glimrende valg, når man vil af med overskydende varme.

Det skal dog nævnes, at væskekølernes succes kan hænge sammen med en trang til at prale: Alt i en-kølere er som regel udstyret med prangende LED-lys.

Naturligvis er valget af væskekøler til syvende og sidst et spørgsmål om at holde maskinen kølig og stille. Men der er hundreder af kølere at vælge imellem. Hvor skal man dog begynde? Start med at kigge på en af de seks modeller, vi tester her.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/deepcool-gammaxx-l240-v2-test-her-faar-du-virkelig-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/asus-tuf-gaming-lc-240-argb-test-stabil-og-driftssikker/

https://www.altomdata.dk/cooler-master-masterliquid-test-ml360r-rgb-veteranen-kan-stadig/

https://www.altomdata.dk/corsair-hydro-series-h60-v2-test-til-kompakte-pcer/

https://www.altomdata.dk/ek-aio-basic-240-test-ingen-lys-kun-effekt/

https://www.altomdata.dk/nzxt-kraken-z73-test-naar-kun-det-bedste-dur/

 

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S