Kølere [STORTEST]: Gør pc’en hurtigere med en cpu-køler

Cpu’en kører bare bedre, hvis den har det koldt. Heldigvis findes der en væskekøler til ethvert processorbehov. Her er seks af markedets mest spændende kølere lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du får mere fart på din pc’s cpu, hvis du køler den ned. Derfor er det værd at overveje en væskebaseret cpu-køler, næste gang du vil bygge en gaming-pc.

Alt i en-kølerne er nået langt. Det, der før var et nicheprodukt med tvivlsomme slanger, er blevet allestedsnærværende i pc-byggerier, og de fortrænger den ydmyge luftkøler, som har tjent os godt i mange år.

Det er der en god grund til. Den dynamiske ydelse i moderne silicium betyder, at det er vigtigere end nogensinde før at sikre fremragende køling.

En væskekøler med dobbelt eller endda tredobbelt ventilator er et glimrende valg, når man vil af med overskydende varme.

Det skal dog nævnes, at væskekølernes succes kan hænge sammen med en trang til at prale: Alt i en-kølere er som regel udstyret med prangende LED-lys.

Naturligvis er valget af væskekøler til syvende og sidst et spørgsmål om at holde maskinen kølig og stille. Men der er hundreder af kølere at vælge imellem. Hvor skal man dog begynde? Start med at kigge på en af de seks modeller, vi tester her.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/deepcool-gammaxx-l240-v2-test-her-faar-du-virkelig-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/asus-tuf-gaming-lc-240-argb-test-stabil-og-driftssikker/

https://www.altomdata.dk/cooler-master-masterliquid-test-ml360r-rgb-veteranen-kan-stadig/

https://www.altomdata.dk/corsair-hydro-series-h60-v2-test-til-kompakte-pcer/

https://www.altomdata.dk/ek-aio-basic-240-test-ingen-lys-kun-effekt/

https://www.altomdata.dk/nzxt-kraken-z73-test-naar-kun-det-bedste-dur/

 

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S